Predsednica Slovenske filantropije dr. Anica Mikuš Kos / Foto: Gorazd Kavčič

Zahvala srčnim, nesebičnim prostovoljcem

V Kamniku so v torek gostili Slovesen dan prostovoljstva, ki ga je Slovenska filantropija organizirala ob že 23. Nacionalnem tednu prostovoljstva. Podelili so vrsto priznanj in v ospredje postavili tudi prostovoljstvu prijazne občine.

Kamnik – Dom kulture Kamnik je bil v torek, 24. maja, poln prostovoljcev, starih in mladih z različnih koncev Slovenije – odzvali so se povabilu Slovenske filantropije, ki sem jim je na Slovesnem dnevu prostovoljstva ob nacionalnem dnevu prostovoljstva (tega praznujemo med 23. in 29. majem) želela zahvaliti za vse, kar nesebično dajejo in vračajo družbi ter tako prispevajo k bolj skrbnemu in solidarnemu okolju, ki temelji na spoštovanju vseh.

»Dragi vsi, ki dobro mislite in dobro delate. Dragi moji – moji, ker se zaradi vas počutim varno, ker zaradi vas ob hudem in slabem prepoznavam in doživljam dobro. Moji, ker mojemu življenju dodajate smisel in v mojem svetu zagotavljate človečnost. Tako lepo je bilo brati seznam tistih, ki bodo danes prejeli priznanja – pa ne zato, ker je tako dolg, ampak predvsem zato, ker na njem najdemo otroke, mladostnike, odrasle, uslužbence javne uprave, novinarko, župane, strokovnjake … skratka predstavnike vseh skupin naše skupnosti. Pomoč sočloveku v stiski, prostovoljsko delovanje v korist skupnosti, kar danes imenujemo solidarnost, so zidaki obstoja družbe, saj brez njih človeštvo ne bi preživelo. Nekoč je bilo tako delovanje samoumevno, potem smo začeli deliti naloge, pojavljati so se začele različne službe, zadolžene za dobrobit in zaščito ljudi v stiski. Nekaj časa smo mislili, da bodo države in njene tvorbe rešile težave vseh ljudi, a izkazalo se je, da nobena država ne more zadostiti potrebam po medčloveškem sočutju in pomoči. V zadnjih letih se je svet usmeril še bolj v doseganje osebne blaginje in lastne interese. A hkrati s tem procesom so se pojavili novi tokovi in pristopi reševanja težav; aktivirala se je civilna družba z organiziranim prostovoljnim delom, prevzela nase številne naloge in prav zato med ljudmi še vedno obstajajo vrednote in prakse vzajemne pomoči in izkazovanje dobrega. Veliko je prostovoljnega dela, ki ga ljudje opravijo kar tako, kot pomoč človeka človeku v spontani obliki,« je zbrane prostovoljce nagovorila predsednica Slovenske filantropije dr. Anica Mikuš Kos in poudarila, da brez sodelovanja civilne družbe ne bomo zmogli obvladovati vseh težav, ki nas in nas še bodo pestile. Ne nazadnje se je pomoč prostovoljcev že velikokrat izkazala za bolj učinkovito kot pa država s svojimi birokratskimi aparati. »Čas je, da se vprašamo, ne le kaj bosta država in občina storili zame, ampak kaj lahko tudi jaz storim za svojo skupnost in za sočloveka. Veliko odgovorov na to lahko najdemo v obrazložitvah današnjih nagrajencev,« je še dejala.

Nagrajencev se je na odru Doma kulture Kamnik zvrstilo res veliko, tudi precej Gorenjcev. Naj prostovoljka, zaposlena v javni upravi , je za leto 2021 postala Maša Gril, Kranjčanka, ki je na Osnovni šoli Šenčur zaposlena kot specialna pedagoginja. Naziv prostovoljstvu prijazna občina je letos potrdilo 34 občin, med njimi tudi Kamnik, Škofja Loka, Tržič, Vodice, Medvode in Mestna občina Kranj – zadnji dve sta prejeli tudi posebni priznanji za večletno spodbujanje prostovoljstva, neomajno podporo delovanju prostovoljskih organizacij in izjemen posluh za pomen solidarnosti v skupnosti.

Podelili so tudi več priznanj junaki našega časa, in sicer šolam, ki spodbujajo prostovoljske aktivnosti. Med njimi so tudi OŠ Komenda Moste, OŠ Orehek Kranj, OŠ Preska in OŠ Simona Jenka Kranj.

Zbrani so se na pobudo župana Mateja Slaparja z minuto molka poklonili nedavno preminulemu dr. Aleksandru Dopliharju, častnemu občanu Kamnika, izjemnemu človeku in prostovoljcu z veliko začetnico.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / četrtek, 3. julij 2014 / 11:01

Rodil se je Kulturni inkubator Brdo Kranj

Projekt je primarno namenjen usposabljanju pripadnikov ranljivih skupin na področju kulture z namenom dviga njihove zaposljivosti, tudi z ustvarjanjem novih delovnih mest.

Objavljeno na isti dan


Šport / torek, 10. maj 2011 / 07:00

V nedeljo veselica na Kališču

Kranj - Kališče je zelo obiskana izletniška točka nad Preddvorom, primerna za vse generacije, ob vsakem vremenu in v vsakem letnem času. Koča na Kališču (na 1534 metrih) pa je od...

Šport / torek, 10. maj 2011 / 07:00

Mercatorjev kolesarski maraton

Kranj - Drugi Mercatorjev maraton se bo zgodil v nedeljo, 15. maja. Točno ob 11. uri bodo kolesarji svoja kolesa pognali izpred hipermaketa Mercator na Primskovem. Cilj tega iz l...

GG Plus / torek, 10. maj 2011 / 07:00

Bosi, z žulji in brez

V Kranju so se zbrali bosonogi tekači in odtekli nekaj kilometrov, nekateri prvič, spet drugi pa imajo že utrjene podplate.

Zanimivosti / torek, 10. maj 2011 / 07:00

Anketa: Udeleženci specialne olimpijade

V Kamniku so v soboto potekale igre Specialne olimpijade Gorenjske. Več kot dvesto tekmovalcev se je pomerilo v različnih športnih zvrsteh, nekaj jih je svoje občutke in pričakovanja delilo tudi z nam...

Splošno / torek, 10. maj 2011 / 07:00

Referendumska pravila

V nedeljo, 5. junija, bomo na referendumih odločali o pokojninski reformi, o delu na črno in o arhivskem gradivu.