Nina Zupan, Franc Bizjak in Miha Štular

Za več ribjih jedi v naši prehrani

V okviru projekta Turizem ribjih doživetij je ob ribnikih v Češnjevku in Lahovčah potekal ribogojsko-kulinarični dogodek, s katerim so organizatorji obiskovalcem želeli približati gorenjske ribe in ribje jedi.

Češnjevek – »Na Gorenjskem se še premalo zavedamo, da imamo tudi v naših krajih zelo kvalitetne in okusne ribe in da lahko iz njih pripravimo zelo okusne jedi. Temu je namenjen tudi projekt Turizem ribjih doživetij, katerega namen je promocija ribje kulinarike in zelenega ribjega turizma,« nam je o namenu projekta, ki sicer poteka že od lanske jeseni, povedala Nina Zupan iz BSC, poslovno podpornega centra, ki je vodilni partner v projektu, v katerem sicer sodelujejo še Občina Preddvor in tamkajšnji zavod za turizem, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije – Kmetijsko gozdarski zavod Kranj in ribogojnica Bizjak in poteka v okviru projektov LAS Gorenjska košarica.

Prav ribogojec Franc Bizjak s svojimi inovativnimi jedmi poskuša predstaviti ribjo kulinariko tudi na Gorenjskem. Tokrat je za obiskovalce pripravil ribji namaz iz postrvi, za katerega je na festivalu Dobrote slovenskih kmetij prejel bronasto priznanje. »Zanimanje za ribe in ribje jedi se sicer povečuje, a ga še vedno ni toliko, kot bi si želeli. Večina še vedno prisega na meso,« nam je o tem, kako Gorenjci vključujejo ribe v svojo prehrano, povedal Franc Bizjak.

Več o ribogojstvu in akvakulturi pri nas pa je povedal Miha Štular, svetovalec za ribogojstvo na kranjskem kmetijsko-gozdarskem zavodu. »Podatka za Gorenjsko sicer ni, na ravni države pa pojemo približno 11 kilogramov rib na prebivalca letno,« je povedal. S tem še vedno zaostajamo za evropskim povprečjem, čeprav se količina zaužitih rib v zadnjih letih povečuje. Kot je še dodal, raven samooskrbe ocenjujejo na med 10 in 15 odstotkov, kar pomeni, da imamo pri vzgoji rib še dovolj rezerve. Na drugi strani pa je treba paziti tudi na razpoložljivost in zaščito vodnih virov.

Podobna dogodka, ka­kršna sta tokrat potekala v cerkljanski občini, bodo organizatorji ponovili v jesenskem času na dveh izmed preostalih ribnikov na Gorenjskem.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 3. julij 2009 / 07:00

Gorenjski glas

Gorenjski glas, 3. julij 2009, št. 52

Objavljeno na isti dan


Jesenice / ponedeljek, 25. november 2013 / 13:26

Zamuda pri gradnji urgentnega centra

V Splošni bolnišnici Jesenice še ne vedo, kdaj bo država začela graditi urgentni center. Vedo le, da potekajo dodatna pogajanja s ponudniki.

Medvode / ponedeljek, 25. november 2013 / 13:25

Načrtovana gradnja skrbi sosedo

Preteklo sredo so na Občini Medvode pripravili javno obravnavo osnutka odloka o spremembah prostorsko ureditvenih pogojev na območju Goričan.

Škofja Loka / ponedeljek, 25. november 2013 / 13:22

Delo težko kot porod

V Škofji Loki so za vodjo Škofjeloškega pasijona izbrali Mateja Mohoriča Peternelja, do konca meseca bodo še režiserja.

Kranj / ponedeljek, 25. november 2013 / 13:16

Šola ni vse, a je začetek vsega

Tako je ob 25-letnici pouka v novi šoli na Planini razmišljala sedanja vršilka dolžnosti ravnateljice OŠ Matije Čopa Mateja Zukanovič.

Kultura / ponedeljek, 25. november 2013 / 13:10

Fotografije Dušana Šarotarja

Kamnik – V teh dneh si je v Galeriji Doma kulture Kamnik mogoče ogledati razstavo Dušana Šarotarja. Avtor je širši javnosti znan kot pesnik, pisatelj, scenarist in publicist. Tokrat se obiskovalcem...