Pomanjkanje nekaterih zdravil

Kranj – Pred dnevi je v javnosti zakrožila informacija, da v nekaterih lekarnah zmanjkuje nekaterih zdravil za otroke (Calpol, Daleron). »Gre za zdravili z učinkovino paracetamol – medsebojno zamenljivi zdravili oziroma paraleli različnih proizvajalcev. Deficitarnost na trgu je bila za obliki v sirupu. Preostale oblike, kot so tablete in svečke, so normalno na trgu,« je pojasnila direktorica Gorenjskih lekarn Romana Rakovec in dodala, da je trenutno v Gorenjskih lekarnah sirupa Daleron na zalogi dovolj in ga pri njih ni zmanjkalo. »Preverila sem dobavitelje in tudi oni ga danes (v petek, op. a.) imajo. Calpola pa res ni na trgu. Prognoza glede ponovnega prihoda na trg je julij letos, vzroka pomanjkanja pa ne poznamo. Raznih pomanjkanj zdravil je veliko – vsak teden kar med 150 in 200 – in večinoma nimamo podatkov, zakaj.« Kot je dodala Rakovčeva, največkrat problem rešijo z zamenjavo s paralelnim zdravilom. »Se je pa tudi že zgodilo, da je manjkalo takšno zdravilo, za katero ni bilo zamenjave. Takrat je težava večja. Če lekarne uspemo kje dobiti čisto zdravilno učinkovino, lahko iz nje izdelamo magistralno zdravilo v obliki praškov, svečk ali sirupa. Če pa niti učinkovine ni, morajo pacienti po zdravilo v tujino, če je tam na voljo. Zaradi pogostih deficitarnosti zdravil v zadnjem času, kar se je začelo že kakšno leto pred epidemijo, smo pri nas tudi povečali zaloge zdravil. Ni pa to rešitev za daljši čas. Rešitve iščemo za vsak primer posebej.«

Na Lekarniški zbornici Slovenije so povedali, da si izvajalci lekarniške dejavnosti prizadevajo za optimalno preskrbo z zdravili, vendar pa so pri tem odvisni od dobaviteljev zdravil. Kot so poudarili: »Pomanjkanje zdravil je prisotno na evropski ravni. Razlogov je več. Med njimi tudi dejstvo, da je večina proizvodnje zdravilnih učinkovin in zdravil zunaj Evrope, tu so še pritiski na cene zdravil ter v Sloveniji zakonska obveza bolnišnic, klinik in javnih lekarniških zavodov, da zdravila nabavljajo po postopkih, ki jih določa zakonodaja, ki ureja javno naročanje.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Novice iz odbojkarske sekcije Adergas

Odbojkarska sekcija Športnega društva Adergas je v letu 2006 oziroma sezoni 2005/06 sodelovala v organiziranem gorenjskem ligaškem tekmovanju z dvema moškima in žensko ekipo. Na zaključnem turnir...

Objavljeno na isti dan


Medvode / nedelja, 15. april 2007 / 07:00

Smlednik se bo predstavil Evropi

Lani se je Smlednik uvrstil v ožji izbor "naj" krajev v Sloveniji, letos pa ga bodo ocenjevali še evropski ocenjevalci.

Medvode / nedelja, 15. april 2007 / 07:00

Prvenstvo v "trkljanju" pirhov

Turistično društvo Pirniče je letos prvič organiziralo velikonočno "trklanje" pirhov.

Medvode / nedelja, 15. april 2007 / 07:00

"Ferbec mora nekaj koštat"

Peter Škof iz Žlebov se je letos prvič lotil "kuhanja kope". Po osmih dneh so bili znani rezultati.

Medvode / nedelja, 15. april 2007 / 07:00

Ob jubileju prenovili zadružno stavbo

Kmetijska zadruga Medvode je ob koncu marca praznovala 60-letnico obstoja.

Medvode / nedelja, 15. april 2007 / 07:00

Prijateljice pritekle do naslova

Anamarija Lampič iz Valburge, ter Anja in Nina Žavbi Kunaver iz Zbilj, so letošnjo zimo postale državne prvakinje v teku na smučeh. Zmagale so v štafeti med mlajšimi deklicami.