Podružnica potrebuje prenovo
Na podružnični šoli Primskovo opozarjajo, da je šolska stavba dotrajana in jo je treba temeljito prenoviti. Veliko problemov bo Mestna občina Kranj odpravila z načrtovano energetsko sanacijo in izvedbo požarne varnosti.
Kranj – Skoraj petdeset let stara podružnična šola Primskovo, ki sodi pod okrilje lani ustanovljene Osnovne šole Janeza Puharja Kranj – Center in jo obiskuje okoli 170 otrok, je v slabem stanju in potrebuje temeljito prenovo, je na zadnji seji kranjskega mestnega sveta opozorila tamkajšnja učiteljica in članica sveta zavoda Andreja Drobne. »Šola je na prvi pogled videti čisto v redu, saj smo zanjo vsa ta leta skrbno skrbeli, je tudi redno vzdrževana, vendar je potrebna temeljite prenove, ker je infrastrukturno podhranjena,« je pojasnila.
»Fasada in streha sta v prvotnem stanju in sta energetsko zelo potratni, nismo priključeni na kanalizacijo, vhodna vrata so povešena in tako lahko vsak brez težav kljub alarmu pride notri, potrebovali bi večja, širša vhodna vrata s t. i. antipanik odpiralnim sistemom,« je razložila Drobnetova. Poleg tega imajo slabo prezračevanje, težave so s prostorsko umestitvijo garderobe, razredi so dotrajani, okna se ne dajo odpirati, prav tako so vrata stara, kljuke so poškodovane, žaluzije neuporabne, talne obloge so krive, mize se nam majejo, kabinet za individualno pomoč je neustrezen in ne zagotavlja nemotene pomoči, zamenjati bi bilo treba večino svetil, je nadaljevala. V šoli med drugim tudi nimajo tople vode, pomanjkljiva je požarna varnost. »Velik problem je telovadnica, ker to ni telovadnica, ampak večnamenski prostor, nimamo niti prostora, kamor bi shranjevali opremo. Je zvočno neizoliran prostor in se sliši v vse razrede, kaj se dogaja v telovadnici, po vrhu tega se gre mimo telovadnice v jedilnico,« je klavrno stanje šole opisovala učiteljica in dodala, da je v slabem stanju tudi šolsko dvorišče.
Klemen Markelj, ravnatelj OŠ Janeza Puharja, je potrdil zgornji opis stanja podružnične šole, a dodal, da se nekatere stvari vseeno premikajo na bolje. »Hvaležen sem Mestni občini Kranj, da je pristopila k energijski sanaciji šole in pa k temu, da se bo šola protipožarno uredila. Hkrati smo se že pogovarjali, da bodo naredili tudi izhod za vrtec, kjer se da, naj bi bila zgrajena terasa.«
»Dejstvo je, da podružnična šola ni v rožnatem stanju, tako kot žal še kakšen od 19 objektov osnovnih šol in podružnic, ki jih v Kranju imamo,« je odgovorila Tanja Hrovat, vodja urada za družbene dejavnosti. Ob tem je pojasnila, da je občina v zadnjih enajstih letih v šolski objekt vložila več kot 400 tisoč evrov; obnovili so kuhinjo, jedilnico in prostore vrtca, kjer so zamenjali tudi okna. Na šoli so tudi izvedli prenovo kotlovnice, termostatskih ventilov in dela svetil. Kot je napovedala, bo občina na šoli s pomočjo evropskih sredstev verjetno v naslednjem letu izvedla celovito energetsko sanacijo, v okviru katere bodo uredili tudi streho in zamenjali celotno stavbno pohištvo. V pripravi je tudi projekt za priključitev šole na javno kanalizacijo. V okviru projekta požarne varnosti bodo poskrbeli tudi za zasteklitev prostora za telovadbo in zamenjavo vrat, s čimer naj bi rešili problem hrupa, ki se iz telovadnice širi po šoli.