V SDS za referendum o zakonu o vladi
Golob: nova vlada do 3. junija
Poslanska skupina SDS je v sredo v parlamentarni postopek vložila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu sprememb zakona o vladi, s katerim stranke Gibanje Svoboda, SD in Levica, ki bodo najverjetneje oblikovale novo koalicijo, želijo reorganizirati vlado. Po novem bi imela vlada 19 ministrstev in vladni urad za Slovence v zamejstvu in po svetu, kar je tri ministrstva več kot v odhajajoči vladi. Medtem ko predlagatelji pravijo, da bi nov razrez ministrstev pripomogel k večji učinkovitosti in odzivnosti, pa v SDS večanju števila ministrstev nasprotujejo, ker je po njihovem treba zagotoviti operativnost vlade, saj da bo koordinacija večjega števila ministrstev zahtevnejša. Kot neprimerno ocenjujejo ustanovitev ministrstva za solidarno prihodnost, ker so vse njegove pristojnosti že zajete v okviru resorjev ministrstev za delo in za zdravje. Ne strinjajo se z načrtovano umestitvijo športa v resor ministrstva za gospodarstvo. Poleg tega menijo, da bodo resorji ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter ministrstva za okolje, podnebje in energijo zaradi obsega in pretirane raznolikosti nalog težko obvladljivi. Vodja poslancev SDS Danijel Krivec je dejal, da želijo z vložitvijo predloga za razpis posvetovalnega referenduma novi vladi omogočiti razmislek o njeni sestavi. V Gibanju Svoboda, SD in Levici so po drugi strani prepričani, da gre le za nagajanje novi vladi in znamenje, kako si opozicija predstavlja napovedano konstruktivno delovanje. Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob kljub manevru SDS napoveduje, da bo nova vlada oblikovana do predvidenega 3. junija, začasno pa bo delovala po zdajšnjem ministrskem razrezu. »Vsi manevri, ki smo jih videli v zadnjih dneh, so v resnici oklepanje oblasti tistih, ki so od tega odvisni, ker ne želijo prepustiti oblasti novim izvoljencem ljudstva in se kot poraženci dostojanstveno posloviti,« je dodal.
Prvo srečanje Pahorja in Klakočar Zupančičeve
V torek se je predsednik republike Borut Pahor prvič srečal z novo predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič. Sklenila sta, da bi lahko bilo glasovanje o mandatarju Robertu Golobu že v sredo prihodnji teden, saj bo Pahor danes vodjem poslanskih skupin poslal vabila na posvete, ki jih bo opravil v ponedeljek. Pahor je ob tem dejal, da sta se s predsednico državnega zbora pogovarjala o njunih obveznostih v času oblikovanja nove vlade, pri čemer se bosta potrudila, da bodo postopki čim bolj učinkoviti. Kot je dodal, je z istimi kriteriji in merami sodeloval z vsemi predsedniki državnega zbora in različnimi sklici parlamenta, tudi z vladami in predsedniki vlad. Klakočar Zupančičeva pa je dejala, da se veseli tvornega sodelovanja s Pahorjem. »Kolikor se nama je uspelo spoznati, mislim, da deliva iste vrednote in vzajemno spoštovanje,« je povedala. Ob tem je prepričana, da bosta spoštljivo in odgovorno sodelovala v dobrobit državljanov.
Mednarodni dan telefonov za pomoč otrokom
V torek smo tudi v Sloveniji zaznamovali mednarodni dan telefonov za pomoč otrokom v stiski. V nacionalni mreži telefona za otroke in mladostnike (TOM), ki deluje pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije (ZPMS), so ob tej priložnosti poudarili, da v zadnjih letih vse več otrok pokliče na njihovo številko 116 111 zaradi duševnega zdravja, stiske otrok pa so se med epidemijo covida-19 še poglobile. Uporabnike TOM telefona sicer najbolj zanimajo teme, povezane z odraščanjem, kot so odnosi s starši, telesni razvoj in spolnost, ljubezen in vrstniki. Klic na številko TOM sprejme eden od prostovoljcev, ki delujejo v svetovalnih skupinah po vsej Sloveniji. Svetovalec preko pogovora otroku oz. mladostniku pomaga, da dobi boljši pregled nad razmerami, v katerih se je znašel, in da začne črpati iz lastnih virov, se premakne iz položaja nemoči, se opremi z določenimi informacijami in včasih tudi s konkretnim načrtom ukrepanja. Vloga svetovalcev je omogočiti otrokom in mladostnikom, da svoja vprašanja, dileme, stiske in strahove delijo in pripeljejo v varno pristanišče odrasle odzivnosti, poudarjajo v zvezi. Kot zagotavljajo, je na TOM telefonu vedno nekdo, ki se bo odzval in prisluhnil ter pomagal ustvariti varen prostor za pogovor brez obsojanja. Za otroka je po navedbah zveze pomembno, da z njim govori oseba, ki mu bo prisluhnila, znala odgovoriti, ga pravilno usmeriti in potolažiti. Preko TOM telefona so lani svetovali povprečno 53 kontaktom dnevno.