Tomaž Rogelj, Katarina Štrukelj, Jelko Kacin, Andrej Šter, Darja Blaško, Aleksandra Merkušina, Oleksandr Bilanenko in Jana Romanenko / Foto: Tina Dokl

Pokljuka primer dobre prakse

Na Pokljuki že skoraj dva meseca bivajo in trenirajo ukrajinski biatlonci. Hotel Center, ki je v aprilu navadno zaprt, je zanje odprl vrata, obenem so jim s številnimi aktivnostmi in izdatno pomočjo pomagali pri njihovem vključevanju v okolje.

Rudno polje – Od sredine marca pa do danes so v Športnem centru Triglav Pokljuka sprejeli več kot šestdeset državljanov Ukrajine, od tega 41 mladih biatloncev, članico ukrajinske A reprezentance Darjo Blaško, štiri trenerje in enega zdravnika, nekdanjo A reprezentantko Jano Romanenko in druge, ki so tako ali drugače povezani z biatlonom. Nekateri so se že vrnili v domovino, drugi odidejo in se vrnejo, tretji bodo v Sloveniji ostali, dokler se razmere v Ukrajini ne umirijo. Na ponedeljkovi novinarski konferenci so predstavili podrobnosti o pomoči, ki jo zagotavljajo ukrajinskim državljanom. Prisotni so bili predsednik Športnega društva Pokljuka Jelko Kacin, njegov namestnik Andrej Šter, direktorica Urada RS za oskrbo in integracijo migrantov Katarina Štrukelj, direktor Hotela Center Tomaž Rogelj in predstavniki ukrajinske biatlonske ekipe. Kot je pojasnil Jelko Kacin, so na Pokljuko sprejeli vse, ki so bili pomoči potrebni, obenem načrtujejo, da bodo na dolgi rok gostili še nekaj Ukrajincev. Šter je ob tem dodal: »Upam, da jih bomo v začetku naslednje biatlonske sezone že lahko pozdravili kot tekmovalce ali kot športnike, ki bodo k nam prišli na trening in ne po zaščito.« Štrukljeva ocenjuje Pokljuko kot primer dobre prakse. »Ukrajincem, ki bodo ostali v Sloveniji, bo urad pomagal pri iskanju nastanitev, otroke nameravamo septembra vključiti tudi v šolo,« je pojasnila. Na Pokljuki Ukrajincem po besedah Tomaža Roglja poleg hotelske namestitve in možnosti športnega udejstvovanja nudijo tudi človeško medsebojno pomoč. »Skušamo jih seznaniti s Slovenijo, zanje smo organizirali več izletov. Pomoč pa ni le enostranska, ukrajinski gostje nam pomagajo pri upravljanju hotela,« je povedal. Vodja ukrajinske ekipe Oleksandr Bilanenko je izrazil hvaležnost vsem, ki so jim pomagali. »Tukaj so nam pomagali pri vsem, od urejanja dokumentov do primernih razmer za delo,« je poudaril Bilanenko. Darja Blaško je poudarila, da se v Sloveniji počuti varno, Jana Romanenko, ki je v Slovenijo prišla v šestem mesecu nosečnosti, je pohvalila slovenski zdravstveni sistem, ki ji je zagotovil vso potrebno oskrbo. Mlada športnica Aleksandra Merkušina pa si želi, da bi se lahko čim prej vrnili domov, v Ukrajino.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 25. junij 2021 / 21:34

Predstavili novo avtolestev

V soboto je v Kranju potekala obsežna požarna vaja, na kateri so kranjski poklicni gasilci predstavili tudi novo avtolestev, pri nakupu katere je sodelovalo sedem občin in ministrstvo za obrambo.

Objavljeno na isti dan


Bled / ponedeljek, 27. december 2010 / 07:00

Matjaž Berčon v. d. direktorja občinske uprave

Bled - Vodenje blejske občinske uprave bo konec decembra do imenovanja novega direktorja, vendar največ za šest mesecev, prevzel Matjaž Berčon, ki mu tako preneha funkcija občins...

Domžale / ponedeljek, 27. december 2010 / 07:00

Otroški Živ žav in silvestrovanje na prostem

Domžale - Občina Domžale v zadnjih dneh starega leta pripravlja več prireditev, namenjenih vsem generacijam. Kot je povedala podžupanja Andreja Pogačnik Jarc, želijo z otr...

Humor / ponedeljek, 27. december 2010 / 07:00

Ta je dobra

Ko ženske pridejo v raj V raj je prispela nova skupina žensk. Sveti Peter jih postroji in reče: »Vse, ki ste vsaj enkrat prevarale moža, stopite...

Slovenija / ponedeljek, 27. december 2010 / 07:00

Jaslice v Lončarjevem muzeju

Jaslice so člani Turističnega društva Komenda letos postavili prvič, na ogled pa bodo vse do 29. decembra.

Zanimivosti / ponedeljek, 27. december 2010 / 07:00

Gorenjci na celjski razstavi jaslic

Letošnjo vseslovensko razstavo jaslic so v začetku decembra organizirali v Celju.