Aleksandar Doplihar (1930–2022)

Umrl je Aleksandar Doplihar

Bil je ustanovitelj ambulante Pro bono in častni občan občine Kamnik.

Kamnik – V ponedeljek je v 92. letu starosti umrl zdravnik in ustanovitelj ambulante Pro bono v Ljubljani in častni občan občine Kamnik dr. Aleksander Doplihar.

Bil je zdravnik, specialist medicine dela, prometa in športa, dodatno usposobljen iz preventivne pediatrije in ginekologije. V Kamniku je živel od leta 1970; tu je ustanovil Dispanzer za medicino dela. Sodeloval je tudi pri ustanovitvi Društva diabetikov Kamnik in se vključil v boj proti alkoholizmu kot terapevt v Klubu zdravljenih alkoholikov. Delo je nadaljeval kot vodja TOZD Zdravstveno varstvo Kamnik, Združenega zdravstvenega doma Domžale. Leta 1984 je postal generalni direktor Združenega Zdravstvenega doma Domžale, Kamnik, Litija in to delo opravljali do upokojitve leta 1991. V času njegovega vodenja TOZD je bila ustanovljena Zdravstvena postaja na Lazah v Tuhinju in v Komendi ter več obratnih ambulant za podjetja, kot so Utok, Svilanit, Eta in Graditelj. Postavil je tudi temeljni kamen za izgradnjo novega zdravstvenega doma v Kamniku. Štirideset let je bil dejaven kot predavatelj prve pomoči. Leta 1993 je postal častni član Slovenskega zdravniškega društva. Po upokojitvi je prevzel vodenje Ambulante Pro Bono, kjer je skupaj z drugim osebjem po najboljših močeh brezplačno pomagal osebam v hudih socialnih stiskah.

Leta 2012 je postal častni občan občine Kamnik.

Kljub visoki starosti je bil aktiven vse do svoje smrti; le nekaj dni prej je namreč še vedno delil zdravstvene nasvete na dogodku Rdečega križa Kamnik, katerega član je bil kar 85 let.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / nedelja, 23. junij 2024 / 19:43

Trčil v zadnje vozilo v koloni

Mengeš – V ponedeljkovi nesreči pri križišču za Suhadole na cesti med Mostami in Mengšem sta se poškodovali dve osebi. Nesrečo je povzročil voznik osebnega vozila, ki je zaradi neprilagojene hitros...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 18. maj 2020 / 19:51

Pol milijona evrov za sanacijo gozdov

Kranj – Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja je v minulih dneh izdala lastnikom gozdov odločbe za dodelitev finančnih podpor pri odpravi škode v poškodovanih gozdovih in pri obnovi teh go...

Radovljica / ponedeljek, 18. maj 2020 / 19:49

Obletnica vrnitve Mošnjanov v domačo vas

V teh dneh mineva petinsedemdeset let, odkar so se v domačo vas iz izgnanstva vrnili prebivalci Mošenj. V nemških taboriščih so preživeli dobro leto dni, potem ko so aprila 1944 Nemci vas požgali in n...

Kranj / ponedeljek, 18. maj 2020 / 19:48

Obnovili so poškodovano vozišče

Kranj – V okviru rednega vzdrževanja cest so na kranjski občini poskrbeli za obnovo močno poškodovanega vozišča na Ulici XXXI. divizije. Asfalt je bil namreč uničen, v času deževja so zaradi posedk...

Kranj / ponedeljek, 18. maj 2020 / 19:46

Le manjša prenova hotela

Kljub načrtovani temeljiti prenovi Hotela Brdo je po neuspelem javnem razpisu sedaj že jasno, da se bodo lotili le manjše prenove. Zaključuje se prenova Gradu Brdo.

Kranj / ponedeljek, 18. maj 2020 / 19:45

Tomaž Vilfan ostaja direktor

Kranjski mestni svetniki so na sredini seji za direktorja Gasilsko reševalne službe Kranj potrdili Tomaža Vilfana. Nova svetnika sta Gašper Peterc in Gordana Grobelnik.