Knjige tiskali po starem
Tudi letos so na OŠ Staneta Žagarja Kranj ob obletnici Prešernovega rojstva pripravili kulturni dan.
Na OŠ Staneta Žagarja Kranj že vrsto let 3. decembra, na dan Prešernovega rojstva, prirejajo kulturni dan. Letos, ko obeležujemo Trubarjevo leto, so bile dejavnosti osredotočene na temo knjige, potekale pa so pod naslovom Knjiga mene briga.
Učenci od 1. do 5. razreda so pisali zgodbe, črtice, pravljice in stripe ter izdelali svoje čisto prave knjige. Šestošolci so izdelali zanimive in uporabne beležke, sedmošolci pa so 7. kitico Zdravljice napisali s hieroglifi, grško in feničansko pisavo, z bohoričico, cirilico, lotili so se celo stenografije ter Braillovih in Morsejevih znakov. Učenci 8. in 9. razredov so sodelovali v delavnicah, ki so jih pripravili tiskar Janez iz Manufakture Mojster Janez in njegova sodelavca. »Mojster Janez je v opravi pravega tiskarskega mojstra učence popeljali skozi čas s predstavitvijo razvoja tiskarstva. Na rekonstrukciji Guttenbergove tiskalnice so se v knjigotisku preizkusili tudi sami in si natisnili bolj ali manj natančen odtis, ki je bil odvisen od njihove moči; to delo je bilo zelo naporno. Nazadnje so kot knjigovezi iz preteklosti izdelali vsak svoj Trubarjev Abecedarium; prej natiskane liste so morali pravilno zložiti, preluknjati, zvezati oz. sešiti, platnice pa oblepiti s trakom blaga, ki je postal hrbet knjižice. Nato so morali med platnice prilepiti še svoj zvezani izvod,« so pojasnili na OŠ Staneta Žagarja.
A minulo sredo šola ni dišala le po tiskarski barvi, ampak tudi po sladkih dobrotah. Na kuharski delavnici so učenci pobrskali po znamenitih Vodnikovih Kuharskih bukvah in 'prevedli' nekaj receptov v sodobno slovenščino, pripravili pa so limonovo mleko, moknate kolačke in mandeljnove loke.
Izdelke bodo skupaj s starimi knjigami na ogled postavili na razstavi ob 8. februarju, slovenskem kulturnem prazniku.