Plošča v spomin Ivanu Omanu
Ob obletnici ustanovitve Slovenske kmečke zveze sta predsednik republike Borut Pahor in škofjeloški župan Tine Radinja minuli četrtek na Omanovi domačiji v Zmincu odkrila ploščo v spomin Ivanu Omanu.
Gospodar kmetije Janez Oman je predlagal, da bi 12. maj postal državni praznik in bi se imenoval dan slovenske demokracije.
Zminec – Prosvetno društvo Sotočje Škofja Loka in Občina Škofja Loka sta prireditev z odkritjem spominske plošče pripravila na prav poseben dan, saj je minuli četrtek, 12. maja, minilo natanko 34 let od ustanovitve Slovenske kmečke zveze, današnje Slovenske ljudske stranke (SLS), katere prvi predsednik je bil Ivan Oman.
Zbrane na Omanovi domačiji pri Karlinu v Zmincu, med katerimi so bili tudi predsednik prve demokratično izvoljene vlade Lojze Peterle pa tudi sestre Ivana Omana Poldka, Minka in Francka ter otroci Marija, Janez, Monika, Anka, Tatjana in Igor, je najprej nagovoril škofjeloški župan Tine Radinja. »V naši tisočletni zgodovini je bilo mnogo slavnih, zaslužnih in znanih Ločank in Ločanov. Ivan Oman ima med njimi prav posebno mesto. Njegova zavezanost za javno, za skupno dobro, pripravljenost, da poleg skrbi za kmetijo in družino naredi ogromno za to, da bi bilo v Sloveniji bolje, je tisto, po čemer se ga spominjamo,« je povedal župan Radinja in spomnil, da je Ivan Oman tudi častni občan občine Škofja Loka.
»Zaradi dela v Slovenski kmečki zvezi, predsedstvu Republike Slovenije ter v začetkih novega poglavja slovenskega parlamentarizma, zlasti pa zaradi njegove popolne premočrtnosti in predanosti samostojni neodvisni Sloveniji Ivana Omana danes štejemo med najpomembnejše politične voditelje novejše slovenske politične zgodovine,« je poudaril predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.
Predsednik Pahor je povedal, da je ena od dvoran v predsedniški palači poimenovana po Ivanu Omanu, tam pa je tudi plošča z njegovo sliko. Preostale tri dvorane, ki so tudi že poimenovane po velikanih sodobnega slovenstva, nosijo imena po dr. Jožetu Pučniku, dr. Francetu Bučarju in dr. Janezu Drnovšku.
»Kot predsednik Republike Slovenije sem družini Oman hvaležen, da z razumevanjem sprejema pomen dediščine zanje pa tudi za vse Slovence pomembnega Ivana Omana, narodnega voditelja,« je tudi povedal predsednik Borut Pahor, preden sta z županom Tinetom Radinjo odkrila spominsko ploščo.
Na plošči piše, da se je na domačiji rodil in živel Ivan Oman – kmet, slovenski domoljub in narodni buditelj, član predsedstva Republike Slovenije v času osamosvajanja, prvi predsednik Slovenske kmečke zveze, prve demokratične slovenske politične stranke po drugi svetovni vojni. Prav tako je zapisano, da je bil v hiši 27. oktobra 1989 dosežen dogovor o ustanovitvi Demokratične opozicije Slovenije (Demos), ki je imela odločilno vlogo v procesu demokratizacije in osamosvojitve Slovenije.
Zbrane je po slovesnem odkritju spominske plošče in blagoslovu, ki ga je opravil Matej Nastran, župnik pri sv. Jakobu v Škofji Loki, nagovoril tudi sin Ivana Omana Janez Oman, ki z ženo Marjano in njunimi otroki Lovrencem, Ano Julijo, Ivo Klaro in Valentinom gospodari na kmetiji.
»Ljudje smo nagnjeni k pozabljanju. Nagnjeni smo k temu, da naš spomin bledi. So pa stvari, ki jih ne smemo prepustiti toku pozabe. Dolžni smo in vredno je ohranjati spomin na ljudi in dogodke, ki so pomembno zaznamovali našo preteklost in so pomembno vplivali na vse nas ter so del naše in narodove istovetnosti. Tudi ta slovesnost in ta spominska plošča pripomoreta k ohranjanju spomina,« je povedal Janez Oman in predlagal, da se začnejo prizadevanja, da bi 12. maj postal državni praznik oziroma dan slovenske demokracije. »Nagovarjam vse, ki k temu lahko pripomorete, da to tudi storite. V znak spoštovanja do demokracije kot vrednote in znak spoštovanja do demokratične države Republike Slovenije,« je predlagal Janez Oman, zbrani pa so ga podprli z aplavzom.
Za kulturni program ob slovesnem dogodku sta poskrbela Škofjeloški oktet ter pesnik in gledališki igralec Tone Kuntner.