Pot za srečo otrok
Kolesarji so tudi letos zavrteli pedale, se podali okoli Slovenije in v projektu Dobrodelno okrog Slovenije s skupnimi močmi zbirali sredstva, namenjena nakupu koles za otroke iz socialno šibkejših družin. Na dveh etapah od skupaj petih je kolesaril tudi Robert Kranjec, nekdanji uspešen smučarski skakalec.
Ljubljana, Kranj – Pet dni, pet etap, skupaj 1.225 kilometrov. Kolesarjem so se lahko kjerkoli in kadarkoli pridružili drugi kolesarski navdušenci in v njihovi družbi prekolesarili del poti. To je bilo letošnje kolesarjenje Pot za srečo otrok oziroma tokratni slogan projekta Dobrodelno okrog Slovenije, ki je potekal med 27. aprilom in 1. majem na relacijah Novo mesto–Portorož, Portorož–Soča, Soča–Prevalje, Prevalje–Dobrovnik, Dobrovnik–Novo mesto. Vsak dan so v povprečju prevozili od 250 do 300 kilometrov. Koordinator zbiranja sredstev je Slovenska karitas. »Že na trasi smo podelili 16 koles za otroke iz socialno šibkejših družin za območje vsake regijske Karitas,« je pojasnil Luka Oven iz Slovenske karitas in ob tem poudaril, da je za vsakim kolesom tudi zgodba otroka, ki mu to kolo predstavlja neizmerno veselje.
Letos bodo nekaj sredstev v sklopu akcije YoungCaritas, imenovane Staro kolo za nov nasmeh, namenili tudi v popravilo koles, ki jih bodo zatem prav tako podarili otrokom iz socialno šibkejših družin. »Po dosedanjih podatkih bomo skupno (novih in popravljenih) podarili več kot petdeset koles. Prejemnike bodo predlagale regijske Karitas, ki najbolje poznajo razmere na svojem območju,« je povedel Luka Oven. Akcija zbiranja sredstev sicer traja še vse do konca maja.
Robert Kranjec, nekdanji uspešni smučarski skakalec, se je pridružil prvi kolesarski etapi na relaciji Novo mesto–Portorož in zadnji etapi na relaciji Dobrovnik–Novo mesto. Kot je povedal, se je dobrodelnega kolesarjenja udeležil prvič, odvozil bi še kakšno etapo več, ker pa je imela hčerka v tistih dneh počitnice, je čas preživljal večinoma z njo. »Moj glavni motiv, da sem se udeležil dobrodelnega kolesarjenja, je pomoč otrokom,« je poudaril. »Bilo je zanimivo, vzdušje je bilo odlično, bili smo pisana druščina. Prav naporno mi ni bilo, na klancih smo zadnjega počakali, da se je ekipa znova zbrala in kolesarila skupaj naprej. Dobrodelno kolesarjenje ni tekmovalne narave, ampak se prilagodiš še kakšnemu členu v skupini. Posebnost pa je bilo vreme. Prvi dan smo imeli štiri ure dežja in mraza, zadnji dan točo,« je povzel Kranjec in pohvalil organizacijo tega dobrodelnega projekta. Ko je tekmoval še v smučarskih skokih, kolesaril ni, izjema je bil kakšen vzpon na Sv. Jošt nad Kranjem, ko pa je zaključil tekmovalno kariero, je kupil prvo specialko in v lanskem letu prvič naredil deset tisoč kolesarskih kilometrov.
Letos je bil partner projekta tudi društvo Celiac Slovenija, ki ozavešča javnost in prispeva k dvigu nivoja življenja oseb s celiakijo.