Olajšave za gasilce, dijake, študente, starejše ...
Dvaindvajsetega marca so začele veljati spremembe in dopolnitve zakona o dohodnini, ki se uporabljajo že za letošnje davčno leto, to je od 1. januarja dalje.
Spremenjeni zakon prinaša tudi nekatere spremembe pri oprostitvah in olajšavah. Tako se bo splošna olajšava v štirih letih zvišala s 3500 na 7500 evrov, letos se je v primerjavi z lani zvišala za tisoč evrov in znaša 4500 evrov. Zneski olajšav za vzdrževane družinske člane se po novem vsako leto usklajujejo z rastjo inflacije, letos so jih uskladili po sprejetju sprememb in dopolnitev zakona.
Starejši so po dopolnjenem sedemdesetem letu starosti upravičeni do seniorske olajšave v znesku 1500 evrov. Ob upoštevanju olajšave je akontacija dohodnine odtegnjena od pokojnin, ki so višje od 1624 evrov.
Zavezancem, ki že nepretrgoma najmanj deset let prostovoljno in nepoklicno opravljajo operativne naloge zaščite, reševanja in pomoči in jih za opravljanje teh nalog vodi pristojni upravni organ, se prizna zmanjšanje letne davčne osnove 1500 evrov na leto. Delodajalec bo olajšavo upošteval že pri izračunu akontacije dohodnine, upošteval jo bo na podlagi pisnega obvestila zavezanca.
Mladim, ki se izobražujejo in imajo status dijaka ali študenta, se do dopolnjenega 26. leta starosti prizna zmanjšanje davčne osnove od dohodka za opravljeno začasno ali občasno delo na podlagi napotnice pooblaščene organizacije ali zavoda za zaposlovanje, olajšava je določena v absolutnem znesku in znaša 3500 evrov.
Spremenjeni zakon o dohodnini prinaša tudi oprostitev plačila dohodnine od družinske pokojnine, med dohodke, od katerih se ne plača dohodnina, pa štejejo tudi izplačila iz šolskega sklada, ki so namenjena predšolskim otrokom, učencem, dijakom oziroma študentom.