Bojevali so se za svobodo
Dan upora proti okupatorju so s slovesnostmi in pohodi počastili tudi v nekaterih gorenjskih krajih. Slovesnost so na predvečer praznika pripravili v Kamniku, na praznični dan še v Škofji Loki in na Kokrici, kjer so organizirali tudi tradicionalni, že 29. Pohod prijateljstva in spomina – Udin boršt 2022.
Kokrica – Pohod prijateljstva in spomina – Udin boršt 2022 je organiziralo Združenje borcev za vrednote NOB Kranj in Krajevni organizaciji borcev za vrednote NOB Kokrica in Duplje ter svet Krajevne skupnosti Kokrica. Udeležilo se ga je približno 130 pohodnikov, ki so lahko izbirali med dvema potema po krajinskem parku Udin boršt. Prva, 13 kilometrov dolga, je vodila vse do spomenika v Kapniku, kjer so pripravili tudi krajšo slovesnost, druga, sedemkilometrska pot se je vrnila na izhodiščno točko. Dogodek so sklenili z osrednjo slovesnostjo s kulturnim programom na prireditvenem prostoru pred trgovskim centrom na Kokrici.
Osrednji govornik je bil župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec. »Dan upora proti okupatorju je vsako leto priložnost in opomin, da je ravnotežje v družbi krhko, da vojna vedno prinaša posledice in da tudi osem desetletij ni dovolj, da razčistimo in se spravimo z vsemi travmami vojnega in povojnega časa,« je dejal župan in se v nadaljevanju vprašal, kje smo danes. »Težka izkušnja druge svetovne vojne, dediščina nacizma in fašizma, ni odpravila ne vojn in ne totalnih ideologij. Še več, restavracija in nadgradnja samodržnih režimov sta v ponovnem zagonu. In kar je svojevrsten pojav, ti najbolj uspevajo prav v vzhodnih državah, ki sta jih nacizem in fašizem tridesetih in štiridesetih let prejšnjega stoletja najbolj tlačila in narode želela iztrebiti,« je dodal.
Zbrane sta nagovorila še predsednik sveta KS Kokrica Domen Hvala in predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Kranj Božo Janež, ki je med drugim pojasnil, da je bil Udin boršt med drugo svetovno vojno zatočišče partizanskim enotam, o čemer priča tudi 12 spomenikov na tem območju. »Spominski park Udin boršt prikazuje vsa grozovita dejanja vojne in junaštva borcev pri bojevanju za svobodo,« je poudaril Janež.
Glavni organizator dogodka Brane Virant s Kokrice je dejal, da ima praznik velik pomen. »Slovenci smo se tedaj organizirano uprli in se ne glede na politične barve združili pod Osvobodilno fronto z enim samim namenom, upreti se okupatorju,« je dejal Virant. Vladimir Todorović z Mlake je dodal: »Zaradi ljudi, ki so se uprli, imamo danes svojo državo, jezik in kulturo, slovenski narod si je tedaj priboril svobodo.« Damjan Renko z Jesenic pa je povedal, da s praznikom ohranjamo vrednote NOB in spomin na narodovo polpreteklo zgodovino. »Ki jo želijo nekateri politični krogi izbrisati iz spomina, a jim to ne bo uspelo,« je dodal Renko. Marija Belčič iz Stražišča se vsako leto udeleži pohoda. »Poleg tega, da s pohodom zaznamujemo praznik, se tudi razgibamo in podružimo. Včasih je bilo sicer pohodnikov mnogo več,« je povedala.