Zakon za urejanje položaja študentov naj bi s predvidenimi ukrepi izboljšal socialni položaj študentov in kakovost izobraževanja. Fotografija je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

Za boljši položaj študentov

Državni zbor je sprejel predlog zakona za urejanje položaja študentov, ki naj bi s predvidenimi ukrepi izboljšal socialni položaj študentov in kakovost izobraževanja.

Ljubljana – Predlog novega zakona je oblikovala Študentska organizacija Slovenije (ŠOS), da bi, kot so poudarili, izboljšali nezavidljiv položaj študentov, ki traja še od časov finančne krize v začetku preteklega desetletja. Zakon med drugim prinaša ukrepe za krepitev štipendijske politike, pri čemer naj bi se poleg povečanja števila upravičencev do državne štipendije te zvišale za 20 odstotkov do leta 2024. Zakon predvideva še izvzem dohodkov iz študentskega dela in kadrovskih štipendij do višine minimalne plače iz izračunov upravičenosti do socialnih transferjev, zvišujejo se tudi subvencije za študentsko prehrano z 2,82 evra na 3,5 evra, so pojasnili v ŠOS.

Dolgoročne spremembe se obetajo tudi na področju bivanja študentov, saj naj bi se podvojila sredstva, namenjena za gradnjo in obnovo študentskih domov, in sicer za dodatnih pet milijonov evrov na leto, so razložili v ŠOS. Zakon predvideva ukinitev vpisnih stroškov ter dopolnjuje opredelitev študentov s posebnimi potrebami in posebnim statusom. Uvaja se digitalna študentska izkaznica in dodatno študijsko leto za vsakega rojenega otroka za študente. Študenti višjih šol pa bodo po novem tako kot študenti visokošolskih programov ohranili status študenta do konca študijskega leta, tudi če prej diplomirajo. Poleg višjih subvencij za prehrano se podaljšuje tudi čas koriščenja prehrane, in sicer bo to po novem mogoče od 7. do 22. ure in tudi med 15. julijem in 15. avgustom, kar ta čas ni mogoče. »Verjamemo, da so predlagani ukrepi korak bližje dostopni in kakovostni izobrazbi za vse,« je ob tem poudarila predsednica ŠOS Marike Grubar in dodala, da je sprejetje zakona eden večjih dosežkov Študentske organizacije Slovenije, saj dijakom in študentom na leto skupno zagotavlja več kot 35 milijonov evrov dodatnih sredstev na različnih področjih. Na podoben način bi se v prihodnje radi lotili še drugih nerešenih problematik, ki jih ta zakon ne naslavlja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / torek, 14. julij 2020 / 14:46

Ločanka, št. 7

Ločanka, 14. junij 2020, št. 7

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 3. november 2023 / 17:44

Zmagi in poraz vaterpolistov

Slovenska vaterpolska reprezentanca je minuli konec tedna v Kranju nastopila na tretjem turnirju druge regionalne vaterpolske lige ter dvakrat zmagala in enkrat izgubila.

Jesenice / petek, 3. november 2023 / 17:41

Kaj bo s tri tisoč pacienti

V Zdravstvenem domu Jesenice se zaradi upokojitev in odsotnosti zdravnic soočajo s problemom nadomeščanja v dveh splošnih ambulantah. Kako bo poskrbljeno za okrog tri tisoč pacientov?

Škofja Loka / petek, 3. november 2023 / 17:39

Žrtvam povojnih pobojev

V Lipici je bila v ponedeljek žalna slovesnost v spomin žrtvam povojnih pobojev na Škofjeloškem. Kulturni program so pripravili pevci Škofjeloškega okteta in Mestni pihalni orkester.

Kronika / petek, 3. november 2023 / 17:39

Vzpostavili alarmni sistem na plazu Blate

Kamnik – V ponedeljek je Civilna zaščita na plazu Blate pod planino Osredek na Kamniškem vzpostavila alarmni sistem z dvema mobilnima sirenama, ki bosta prebivalce doline Bistričice opozarjali na m...

Nasveti / petek, 3. november 2023 / 17:36

Dež

Pogosto je tako, ko imamo počitnice ali dopust, tedaj je slabo vreme. Če dež pada v zmernih količinah in voda ne dela škode, ne prestopa bregov, ne zaliva hiš in drugih stanovanjskih objektov, ne o...