Franc Kuzma ob enem izmed svojih gramofonov

Hobi spremenil v posel

Gramofoni Kuzma so na trgu prisotni že skoraj štiri desetletja. V tem času so njihovi izdelki postali cenjeni po vsem svetu.

»Naše izdelke kupujejo ljudje, ki jih glasba zanima in jo poslušajo resneje,« o svojih strankah pravi Franc Kuzma.

Hotemaže – Vas je kdaj zanimalo, kako je poslušati priljubljeno glasbo, ki se predvaja na gramofonu v vrednosti avtomobila višjega cenovnega razreda? Kupci gramofonov Kuzma vedo in so za vrhunsko kvaliteto zvoka tudi pripravljeni plačati.

Franc Kuzma iz Hotemaž je prvi gramofon izdelal leta 1983, v 39 letih obstoja podjetja pa so njegovi izdelki postali cenjeni med audiofili po vsem svetu. Podjetje, v katerem je osem zaposlenih, izdeluje sisteme v cenovnem razponu od dva do šestdeset tisoč evrov, kupci pa v veliki večini prihajajo iz tujine. »Večinoma prodajamo v razvitejše države, kjer je življenjski standard višji. Naše izdelke kupujejo ljudje, ki jih glasba zanima in jo poslušajo resneje. Večinoma ne gre za bogataše, ampak za ljudi, ki imajo denar in jim glasba veliko pomeni,« pravi Franc Kuzma, ki je svojo poklicno pot začel v kranjski Iskri, nato pa se je v začetku osemdesetih odločil hobi spremeniti v posel.

V mladosti je kot zavzet poslušalec glasbe večino svojih prihrankov investiral v nakup plošč in izpopolnjevanje hi-fi sistema. »Za poslušanje glasbe si potreboval gramofon, ojačevalec in zvočnik, ker pa oprema ni bila poceni, sem začel razmišljati, kako bi sam kaj naredil. Takrat si lahko kupil »kit«, s katerim si si sam izdelal zvočnike, in tako sem začel razmišljati, da bi sam izdelal tudi gramofon, čeprav je bila ideja za tisti čas nekaj tako neverjetnega, kot da bi rekel, da smo Slovenci pristali na Luni,« pravi sogovornik, ki pa je kljub temu uresničil svoje sanje in začel izdelovati gramofone. Ob dobrih ocenah v hi-fi revijah in drugih medijih je podjetje postajalo vse bolj priljubljeno in prepoznavno med poslušalci glasbe, ki zahtevajo najvišjo kakovost.

Čeprav bi ob sodobni digitalni tehnologiji marsikdo utegnil pomisliti, da poslušanje glasbe s plošč nima več smisla, je najvišjo kvaliteto zvoka možno izvabiti prav z gramofonom. In prav takšen način poslušanja glasbe postaja vedno bolj priljubljen. »Zakaj so gramofoni ponovno postali tako priljubljeni, ne vem, vsekakor pa je to za proizvajalce to dobro, saj imamo zaradi tega več kupcev. Na drugi strani pa je več tudi konkurence. V začetku devetdesetih let, ko so plošče izrinili CD-ji, nas je bilo na sejmih le nekaj proizvajalcev gramofonov, danes je povsem drugače,« pravi Kuzma.

V podjetju sicer ves čas stavijo na inovativnost. »Nikoli nisem želel delati kopij tistega, kar je že obstajalo, vedno sem želel narediti nekaj novega in boljšega,« pravi Franc Kuzma, ki dodaja, da je princip delovanja gramofona v osnovi precej enostaven: »Za dober zvok mora biti igla v brazdi plošče čim točneje umeščena, vse drugo pa kar se da pri miru, kar pa v praksi nikoli ni povsem mogoče.« Tudi zato gramofoni najvišjega cenovnega razreda zlahka tehtajo kakšnih osemdeset kilogramov, izdelovalci pa še danes ves čas iščejo možnosti za izboljšave. Ravno v tem času v podjetju denimo preizkušajo novo gramofonsko ročko, in sicer takšno s cevko iz safirja. Zakaj safir? »Ker je to drugi najtrši material, ki obstaja, trši je le diamant,« pravi sogovornik, ki zatrjuje, da je prostora za izboljšave kljub vsemu še vedno dovolj. »Mi, proizvajalci smo razvoj. Ves čas razmišljamo, kje bi se dalo še kaj izboljšati, in ko nekdo na trg da nov produkt, te motivira, da raziskuješ naprej.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sobota, 27. julij 2024 / 06:00

Delo v gozdu ga pomlajuje

Ko se oglasi na telefonski klic, ob brnenju stroja zaslišim: »Trenutno sem v blatu, čistimo pot, rijemo kot divji prašički.« Franc Martinjak je slišati zelo dobre volje. »A čez nekaj ur bom že doma, k...

Objavljeno na isti dan


Jesenice / ponedeljek, 31. maj 2021 / 23:49

Nadgradnja železniške proge je v polnem zamahu

Obnova železniške proge od Lesc do Jesenic intenzivno poteka, in to tako podnevi kot ponoči. Več je hrupa, občasno je moten promet, nekatere občinske ceste so delno ali v celoti zaprte.

Kultura / ponedeljek, 31. maj 2021 / 23:42

Kopa na razstavi v Žlebeh

Žlebe – Galerijo pod kozolcem v Žlebeh krasijo nove fotografije. Sredi maja so odprli razstavo fotografij profesionalnega fotografa Tomija Lombarja, ki nosi naslov Kopa. S tem se je začel nov krog...

GG Plus / ponedeljek, 31. maj 2021 / 23:35

Uporaba zaslonov: manj je bolje

Izšle so prve nacionalne Smernice za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih. »Pediatri se v zadnjih letih pri svojem delu vse pogosteje srečujemo z otroki in mladostniki, ki imajo zaradi čezmern...

GG Plus / ponedeljek, 31. maj 2021 / 23:33

S pasjo vprego do polarnega kroga

Luka Mušič se že več let ukvarja z vlečnimi psi in pasjimi vpregami. Z aljaškimi haskiji se je marca podal na 590-kilometrsko preizkušnjo na Švedskem.

Gospodarstvo / ponedeljek, 31. maj 2021 / 23:31

V Skupini SIJ za tretjino višji regres

Tudi zaposleni v jeseniških družbah Skupine SIJ bodo letos prejeli 1450 evrov regresa, kar je za tretjino več kot lani. Ob koncu leta se lahko nadejajo tudi nagrade za poslovno uspešnost.