Pesem Triglavskih zvonov
V dvorani Aljaževega prosvetnega doma na Dovjem je bil koncert ob petindvajsetletnici vokalno-instrumentalne skupine Triglavski zvonovi. Praznovanje je bilo priložnost za obujanje spominov v besedi, predvsem pa v lepo zapeti pesmi. Leta 2016 so zapeli tudi papežu v vatikanskih vrtovih.
»Vsi smo navdušeno prepevali, se učili, zabavali, se družili; vse je bilo novo, vse je bilo prvič,« se časa izpred četrt stoletja spominja Marsel Gomboc, ustanovitelj Triglavskih zvonov, tudi voditelj in scenarist jubilejnega koncerta. Prvi, ki pa jim je dal pevski namig, kot je pojasnil Gomboc, je bil tedanji dovški župnik France Urbanija. »Kar nekaj časa nas je bodril, naj se tisti, ki so nam Bog in naši ljubi starši dali dobre glasove, združimo in začnemo na koru prepevati in zamenjamo starejšo generacijo, ki je zaključila petje, zato organiziranega petja že kar nekaj časa ni bilo več. Dal je tudi pobudo za ime skupine Triglavski zvonovi.«
Prva, ki so se je naučili, je bila cerkvena pesem Kadar zvečer, ki so jo kot uvodno zapeli tudi na koncertu ob 25-letnici. Sledila sta leta 1997 prvi nastop pri maši v podružnični cerkvi sv. Klemena v Mojstrani in prvi božično-novoletni koncert. Posebnost skupine je bil krst novih pevcev. »Ko je bilo konec težkih vprašanj, je bil kandidat krščen z rutko Triglavskih zvonov, ki je bila zunanji znak naše skupine in smo jo kar nekaj časa nosili na vseh nastopih,« je pojasnil Gomboc. Kako je krst novega pevca videti v živo – in tudi veliko smeha je bilo – je na nedeljskem koncertu pred polno dvorano obiskovalcev izkusila Tina Robič.
Peli so ob prihodu višarske Marije na Dovje leta 1998, na odprtju prenovljene domače dvorane, srečanju malih vokalnih skupin in pevskih skupin sosednjih občin, ob državnih in kulturnih praznikih, Zvonarijadah, komemoracijah, osvetljenem Peričniku, dobrodelnih koncertih, večjih cerkvenih slovesnostih, pomembnejših dogodkih v kraju in širše. Fotografije iz druženj in izletov so na ogled v avli in zunanji vitrini Aljaževega prosvetnega doma. V domačih krajih so znova obudili tudi koledovanje in zbrane darove vsako leto podarili pomoči potrebnim.
»Najbolj doživet pa je bil izlet, romanje v Vatikan s pravljičarji novembra 2016, idejo zanj je dal Tomaž Pšenica. Vrhunec je bila avdienca pri zaslužnem papežu Benediktu XVI., ki nas je sprejel v vatikanskih vrtovih. Vidno ganjen je ob veleposlanikovi razlagi poslušal naše pesmi Oj, Triglav moj dom, Triglavski zvonovi, Čej so tiste stezice, se razveselil daril, fotografiral z nami, po slabe pol ure pa nam pomahal in se odpeljal s papamobilom. Nepozabno, verjetno neponovljivo,« je povzel Gomboc.
Njihov prvi samostojni koncert je vodil Tomaž Pšenica. Trinajst let je bila zborovodkinja Leona Gomboc, skupino je zatem prevzela glasbenica z Brezij Metka Gregorič, takrat še Magdič. Zasedba se je okrepila s pevci iz drugih krajev, na območnih srečanjih z zahtevnejšim programom so dosegali dobre rezultate. Vmes je Metko za eno leto zamenjala Eva Mori. »Ne samo pevci, tudi nov župnik Franc Juvan je prišel na Dovje – in to tak, ki igra kitaro, poje in še pesmi piše, tudi marsikatero njegovo smo se naučili.« Kot nadaljuje Gomboc: »Repertoar je bil skozi leta resnično širok, skoraj ni bilo zvrsti, ki se je ne bi lotili, med njimi je bil projekt snemanja skalaških pesmi za Slovenski planinski muzej in Skalaško društvo. Skupaj s skladbami je izšla knjiga Trden kot skala.« Raznovrsten je bil tudi izbor pesmi za jubilejni koncert.
Triglavski zvonovi so prejeli jubilejno priznanje jeseniške območne izpostave JSKD. Vodja izpostave Petra Ravnihar je podelila jubilejno bronasto značko Cilki Oblak za več kot deset let aktivnega delovanja na področju zborovske glasbe. Podelili so tudi društvena priznanja sedanjim in nekdanjim članom – kar 55 članov Triglavskih zvonov so našteli. Skupina deluje pod okriljem KUD Jaka Rabič Dovje - Mojstrana.