Zbora so se udeležili 104 občani in vse zahteve potrdili z veliko večino. / Foto: Nik Bertoncelj

Občani na zboru glasni in enotni

Torkovega zbora občanov v dvorani Kina Železar na Jesenicah so se udeležili sto štirje občani, ki so z veliko večino potrdili vse zahteve civilne iniciative glede reševanja problematike visokih cen ogrevanja.

»Upam, da smo eno bitko dobili, zdaj nas čakajo naslednje,« je po zaključku zbora občanov dejal Matjaž Kunšič iz civilne iniciative. Na strani iniciative na Facebooku so sicer že napovedali, da bodo v primeru, da Občina Jesenice ne bo izpolnila zahtev, zahtevali sklic referenduma.

Jesenice – Zbor občanov o problematiki ogrevanja, ki ga je na zahtevo civilne iniciative Za Jesenice in boljši jutri sklical župan Blaž Račič, je uspel. Udeležili so se ga 104 občani (zbor bi bil sklepčen, če bi se ga udeležilo vsaj petdeset volivcev), ki so z veliko večino potrdili vse zahteve iniciative. Med njimi sta tudi zahtevi po prekinitvi koncesijske pogodbe in zamenjavi koncesionarja. Uvodoma je župan Račič dejal, da se na Občini Jesenice zavedajo, da so višje cene energentov zarezale v življenje mnogih občanov.

Kot je poudaril Račič, je občina zato pripravila različne ukrepe za pomoč socialno najšibkejšim, med drugim je povečala sredstva za izredno socialno pomoč, cene za končne uporabnike je znižal tudi Enos, z ukrepi, kot so energetski vavčerji, bo pomagala država.

Ko je v nadaljevanju direktor občinske uprave Gregor Hudrič želel prebrati zahteve iniciative in odgovore občine nanje, pa so ga nekateri udeleženci prekinili, češ da pojasnil občine ne želijo poslušati in da so prišli zgolj glasovat o svojih zahtevah. Župan je prisotne večkrat pozval, naj vzdržujejo primerno raven dialoga, zaradi glasnega negodovanja pa je takoj prešel na razpravo in zatem na glasovanje.

In kaj so povedali nekateri občani

Jasmina Talić je menila, da je koncesionar Enos OTE nepotreben člen pri ogrevanju. Je zgolj distributer toplote, opravlja javno službo, služi pa ogromne vsote, je dejala in ocenila, da je bila koncesijska pogodba sklenjena koruptivno, zato jo ima občina pravico prekiniti. Prijava na Komisijo za preprečevanje korupcije je bila sicer neuspešna, saj je zastaralna doba pet let. Dodala je še, da podjetje Enos uporablja zemeljski plin, da proizvaja elektriko, ki jo nato prodaja na trgu, stranski produkt pa je topla voda, ki jo prek vročevoda prodaja Jeseničanom.

Podobno je menil Andrija Babić. »Enos uporablja plin za proizvodnjo elektrike, ki jo prodaja, mi pa plačujemo njegov plin,« je dejal in dodal, da je Enos zasebno podjetje in občina nima vpliva na oblikovanje cen. Če bi koncesijo prenesli na javno komunalno podjetje Jeko, pa bi cene morala potrjevati občina, je menil.

Avrelij Ravnik, dolgoletni energetski svetovalec, je dejal, da je vročevod monopol, za to, da se Jeseničani ogrevajo dražje, pa da so krive politične, ne strokovne odločitve. Je pa poudaril, da je Občina Jesenice »najbolj energetsko sanirana občina v Sloveniji«, kajti po zaslugi občinskih nepovratnih sredstev so v preteklih letih večino objektov energetsko sanirali, s čimer se je poraba energije znatno zmanjšala.

Edita Oštraković pa je menila, da bo do izredne občinske pomoči in do pomoči države upravičena le peščica občanov. Poleg tega je to zgolj kratkoročna rešitev, potrebujemo pa dolgoročne rešitve, je dodala.

Zahteve bodo preučili in se do njih opredelili

Po razpravi je župan dal vse zahteve civilne iniciative na glasovanje in vse so prisotni potrdili z veliko večino, za vsako je glasovalo več kot sto prisotnih, le peščica je bila vzdržanih.

Kot je na koncu dejal župan, bo občinska uprava sprejete sklepe oziroma zahteve znova preučila in se do njih opredelila. Če bo mogoče, jih bo uresničila, sicer pa bo svojo odločitev argumentirano obrazložila, kar je v skladu s 74. členom statuta, je napovedal. Nekatere od zahtev sicer že uresničujejo, za nekatere pa so že pred časom pojasnili, da niso uresničljive. O poteku zbora občanov pa bo župan seznanil tudi občinski svet.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / četrtek, 4. julij 2013 / 10:40

Vsiljivi prodajalci sumljivega blaga

Kranj - Kranjski policisti so pred dnevi v precep vzeli tri slovaške državljane, ki so pred trgovskim centrom na Primskovem v Kranju zelo vsiljivo prodajali različno blago, za nameček še p...

Objavljeno na isti dan


Kamnik / sreda, 9. marec 2011 / 07:00

Rekonstrukcija ceste v Košišah

Kamnik - Občina je minuli teden izvedla temeljito rekonstrukcijo slabih tristo metrov dolgega odseka na lokalni cesti Kamnik–Tunjiška Mlaka–Gmajnica, zaradi česar je bila cesta v...

Avtomobilizem / sreda, 9. marec 2011 / 07:00

Na kratko

Volkswagen: Volkswagen je skladno z napovedmi prevzel operativno poslovanje podjetja Porsche Holding Salzburg. Prenos distribucijske družbe je ocenjen na vrednost 3,3 milijarde...

Mularija / sreda, 9. marec 2011 / 07:00

Bohinjski otroški festival dobro obiskan

B.O. BRRR FEjST je v prvih dveh dneh navdušil zbrano množico. V petek so začeli s predstavo Maček Muri v dvorani Joža Ažmana, ki je bila dodobra napolnjena. Na pustno soboto pa je bilo živo in pr...

GG Plus / sreda, 9. marec 2011 / 07:00

Kmečka starostna pokojnina

Število kmetov, ki prejemajo pokojnino po zakonu o starostnem zavarovanju kmetov, se zmanjšuje iz leta v leto. V letu 2000 je tovrstno pokojnino v povprečju prejemalo še 9.744 kmetov, lani v povp...

GG Plus / sreda, 9. marec 2011 / 07:00

Kamničani bi prodali Veliko planino

Občinski svetniki so skupaj s sprejetjem predloga letošnjega proračuna podprli tudi odprodajo družbe Velika planina, d. o. o., ki je v stoodstotni lasti Občine Kamnik.