Drago Goričan, Naklo / Foto: Maša Likosar

Vojna povzroča negotovost

Sogovorniki so z nami delili mnenje in pomisleke glede vojnega stanja v Ukrajini.

Naklo – Drago Goričan iz Naklega je dejal: »Trenutnega stanja se ne bojim, saj mislim, da do hujšega, kot je na primer jedrska ali svetovna vojna, ne bo prišlo, saj se verjetno vsi zavedamo, da to pomeni propad in konec sveta. Dejstvo je, da je vojaški poseg nekaj nenavadnega in nepričakovanega, a očitno Rusi kot svetovna velesila na demokratičen način niso mogli doseči tega, kar so želeli. Zagotovo je hudo za tiste, ki so neposredno udeleženi v napade, pri tem so v težavah tudi civilisti. Hkrati pa mediji podajajo nasprotujoče si podatke, ki lahko zavajajo.«

Vinko Orehar iz Naklega pa pravi, da je problem zelo kompleksen. »Svetovna javnost bi morala drugače pristopiti do njega. Pri reševanju bi bilo treba upoštevati tudi dejstvo, da predsednika Putina ne bi smeli postaviti v kot, iz katerega ni bilo rešitve. Na drugi strani je treba iskati rešitev za nevtralno in samostojno Ukrajino. Strah me je, da bo nerazsodnost pripeljala do najhujšega, obenem čutim tudi skrb za ukrajinske begunce,« je dejal Orehar.

Primož Povše prav tako iz Naklega meni, da je strah ob takih dogodkih vedno prisoten, saj ne vemo, kaj pričakovati. »Spremljam dogajanje in težko je reči, kaj je prav in kaj ne, saj mislim, da ne vemo, kaj točno se dogaja. Vojna vselej povzroči negotovo stanje. Zagotovo pa obsojam Putinova dejanja in njegove ambicije,« je povedal Povše in dodal: »Nerealno se mi zdi, da bi Slovenija sprejela od 180 do 200 tisoč beguncev, bolj realno je od tisoč do dva tisoč. Težko je napovedati, koliko časa bo trajalo vojno stanje, a upam, da mesec ali največ dva.«

Katja Bevk iz Strahinja je striktno proti vojni med Ukrajino in Rusijo. »Mislim, da bi morali v 21. stoletju najti način, da se vojna prepreči. Moralo bi obstajati orodje, s katerim bi Putina ustavili. Hkrati obstaja veliko špekulacij in teorij zarot, med drugim tudi ta, da nekdo na račun vojne mastno služi, kar se mi ne zdi prav. Ni me sicer strah, da bi se vojna razširila ali prišla v naše kraje. Mi je pa grozljivo ob misli na ljudi, ki niso ničesar krivi, a vseeno vpleteni,« je dejala Bevkova, ki meni, da bo vojno stanje trajalo največ en mesec ali morda še manj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 18. maj 2021 / 07:29

V zeleni fazi konec meseca?

Po napovedih bi zeleno fazo sproščanja ukrepov lahko dosegli že konec maja.

Objavljeno na isti dan


Radovljica / četrtek, 20. september 2007 / 07:00

Gosposka ulica ni več gosposka

Ulica, ki ji Kroparji pravijo "gosposka", ni niti malo gosposka. Torkovo neurje jo je razdejalo, prav tako tudi del državne ceste proti Dražgošam in številne druge objekte. Staro vaško jedro bo potreb...

Gorenjska / četrtek, 20. september 2007 / 07:00

Bohinj odrezan od sveta

V sredo so Bohinj obiskali kar trije ministri, čeprav to ni bilo v načrtu.

Škofja Loka / četrtek, 20. september 2007 / 07:00

Dijaki dva dni brez pouka

V Šolskem centru Poden je v sredo in četrtek zaradi torkovega neurja odpadel pouk.

Škofja Loka / četrtek, 20. september 2007 / 07:00

Selška Sora pustošila tudi v Loki

Tudi v Škofji Loki so v torkovem neurju zaskrbljeno strmeli v strugo Sore, ki je popoldne začela naraščati, kmalu pa je prestopila bregove.

Kamnik / četrtek, 20. september 2007 / 07:00

Poplavljena Tuhinjska dolina

Najhuje je poplavila Pšata, veliko škodo pa je močno deževje povzročilo tudi na Kamniškem.