Pisalni stroj Nejca Zaplotnika, s katerim je zapisal tudi znameniti stavek: »Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil v sebi.« / Foto: Tina Dokl

Himalajski plezalci pišejo brez rokavic

Nova razstava v Slovenskem planinskem muzeju predstavlja alpiniste, ki so sodelovali pri osvajanju osemtisočakov in so o tem tudi pisali v svojih knjigah, s katerimi so navdušili naslednje generacije alpinistov, tako kot so se tudi sami z gorami »zastrupili« ob branju knjig predhodnikov.

Mojstrana – V Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani predstavljajo, kaj se zgodi, ko himalajski alpinisti snamejo rokavice. »Kot vemo iz njihovih knjig, se zgodi marsikaj, med drugim seveda tudi knjige. To je izhodišče za razstavo, ki predstavlja alpiniste, ki so sodelovali pri osvajanju osemtisočakov in so o tem tudi pisali v svojih knjigah, s katerimi so navdušili naslednje generacije alpinistov, tako kot so se tudi sami z gorami 'zastrupili' ob branju knjig predhodnikov,« je povedal avtor besedil razstave dr. Jernej Habjan. To velja za Nejca Zaplotnika, avtorja ene same, a toliko bolj kultne knjige Pot. »Ob ogledu razstave boste ugotovili, da je izdaja, ki jo najdete na svoji knjižni polici, samo ena od devetih izdaj te kultne knjige. Poleg te uspešnice smo približali še preostalih 56 knjig, v katerih je 28 slovenskih alpinistov opisalo svoje izkušnje z osemtisočaki. Ogledate si lahko, kako sta pisala 'medijska zvezdnika' Tomo Česen in Tomaž Humar ter kako sta pisala vodji odprav Aleš Kunaver in Tone Škarja. Svoje knjige žal nista dočakala Stane Belak - Šrauf in Pavle Kozjek – njuni avtobiografiji sta izšli posthumno. Predstavljeno je tudi, da je zakonca Štremfelj k pisanju spodbudil t. i. lockdown (zaprtje zaradi epidemije covida-19), o čemer med drugim na razstavi kot prva slovenska avtorica tovrstne literature govori tudi Marija Štremfelj v ekskluzivnem posnetku,« je pojasnil Habjan.

Kustosinja razstave Saša Mesec je povabila na ogled pisalnega stroja Nejca Zaplotnika. Na tem stroju so nastali prvi osnutki romana, ki ga je Zaplotnik začel pisati, potem ko je že bil znan po svoji Poti in zlasti po tejle misli iz Poti: »Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil v sebi.« Njegove misli so pogosto navedene tudi v tuji literaturi in zaradi številnih prevodov postajajo vse dostopnejše.

Razstava je nastala v okviru raziskovalnega projekta Alpinistična literatura (J6-1808), ki ga financira Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije. Vodja projekta in avtor besedil razstave je dr. Jernej Habjan, literarni teoretik z Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti, kustosinja je Saša Mesec iz Slovenskega planinskega muzeja, oblikovalka razstave pa Barbara Bogataj Kokalj. »V okviru projekta smo izvedli tudi spletni kolokvij ob štirideseti obletnici izida knjige Pot, ki je na ogled na kanalu Slovenskega planinskega muzeja na YouTubu,« je dodala kustosinja razstave, ki bo na ogled do 8. maja 2022.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sreda, 4. julij 2007 / 07:00

Srečanje bo tradicionalno

Na Soriški planini so se tudi letos srečali gorenjski ovčerejci. Zaradi zgodnje pomladi so ovce na planinsko pašo prignali dober teden prej kot lani.

Objavljeno na isti dan


Kultura / sreda, 15. september 2021 / 16:36

Od Pesmi upora do Našega skladišča

Gledališče Toneta Čufarja vabi v aBONma. Letos je gledališki in glasbeni abonma, oba z zanimivim programom za različne okuse, mogoče plačati tudi z bonom.

Kranjska Gora / sreda, 15. september 2021 / 16:35

Dom Valentina Staniča z novo vremensko postajo

Mojstrana – Ekipa Fakultete za strojništvo, Univerze v Ljubljani, je v okviru projekta LIFE SustainHuts na Dom Valentina Staniča pod Triglavom, ki stoji 2332 metrov nad morjem, namestila vremensko...

Razvedrilo / sreda, 15. september 2021 / 16:34

Niso bili le sošolci, bili so prijatelji

Po petdesetih letih so se prvič srečali nekdanji sošolci in sošolke, ki so osnovnošolsko izobrazbo sklenili v šolskem letu 1970–1971 na Osnovni šoli Matije Valjavca Preddvor.

Tržič / sreda, 15. september 2021 / 16:33

Zahvalili so se jim s priznanji

Tržič – Društvo upokojencev (DU) Tržič že dobrih deset let izvaja projekt Starejši za starejše, kjer prostovoljci ugotavljajo, da je kar precej občanov, ki komaj shajajo s svojimi pokojninami. Druš...

Jezersko / sreda, 15. september 2021 / 15:35

Spomin je še vedno živ

Osrednja slovesnost ob počastitvi praznika Občine Jezersko je tokrat minila v duhu tridesetletnice samostojnosti Slovenije.