Košček Triglavskega ledenika se je vrnil pod Triglav
Staljeni košček ledu, ki je v dobrem mesecu dni v akciji Misija: Triglavski ledenik v Peking čez deset držav pripotoval v Peking, odslej bogati zbirko Slovenskega planinskega muzeja. Tam bo v obliki ledeniške vode še naprej opozarjal na globalno segrevanje in njegove uničujoče posledice za okolje ter obstoj zimskih športov.
Od petka dalje je ledeniška voda del zbirke Slovenskega planinskega muzeja. Najprej kot del razstave Triglavski ledenik nekoč in danes, od marca dalje pa bo vključena v stalno razstavo muzeja.
Mojstrana – Potem ko je v začetku zime ekipa strokovnjakov z Geografskega inštituta Antona Melika vzela košček Triglavskega ledenika, je del vzorčnega ledu, poimenovali so ga Toli (Triglav olympic legendary ice), decembra z ekipo odšel na 13 tisoč kilometrov dolgo pot od Mojstrane do olimpijskega Pekinga. V mesecu in pol so prepotovali deset držav in se ustavil v desetih olimpijskih prestolnicah ter na poti ozaveščali o pomenu ledenikov za podnebje in prihodnost zimskih športnih disciplin. Po prihodu na prizorišče letošnjih olimpijskih iger so pustili, da se je košček ledenika stalil v ledeno vodo in tako simbolno opozorili na izginjanje ledenikov ter globalni problem segrevanja ozračja.
Kot opozarja mag. Miha Pavšek, vodja raziskovalne ekipe Geografskega inštituta, je površina Triglavskega ledenika danes le še slabega pol hektarja, kar je skoraj tridesetkrat manj kot ob začetku meritev leta 1946. Podobno pa se godi tudi drugim ledenikom po svetu. Zaradi globalnega segrevanja bi bil, če ne bomo korenito spremenili svojih navad, leta 2050 samo še japonski Saporo sposoben organizirati zimske olimpijske igre, opozarja Matic Švab, poslovni direktor Olimpijskega komiteja Slovenije.
Od petka dalje je staljena ledeniška voda del zbirke Slovenskega planinskega muzeja. Najprej kot del razstave Triglavski ledenik nekoč in danes, od marca dalje pa bo vključena v stalno razstavo muzeja. Steklenička z vodo staljenega Triglavskega ledenika tako postaja del nacionalne kulturne dediščine, poudarja Irena Lačen Benedičič, direktorica Gornjesavskega muzeja Jesenice, v okviru katerega deluje planinski muzej.
Poleg stekleničke, ki jo hranijo v Mojstrani, bosta na taljenje ledenikov opozarjali še dve – ena v Olimpijskem muzeju v Pekingu in druga predvidoma v enem od muzejev v Evropi.
Akcija Triglavski ledenik v Peking je nastala na pobudo Pivovarne Laško Union v soorganizaciji z Olimpijskim komitejem Slovenije ter podporo več vladnih in nevladnih organizacij, gospodarskih partnerjev, slovenskih olimpijcev in športnih legend ter drugih podpornikov. Vse dejavnosti so zasnovane skladno z navodili Centra za energetsko učinkovitost na Institutu Jožef Stefan, saj želijo, da bi bila njihova kampanja ozaveščevalna in zato tudi ogljično nevtralna. Projekt bodo zato spomladi zaključili še s sajenjem dreves v Triglavskem narodnem parku.