Urednica oddaje Daša Lamut Prosen / Foto: Jan Vasilijević

Že štiri tisoč oddaj

Oddaja Dobro jutro že dvajset let lepša jutra številnih televizijskih gledalcev. Ustvarjalci so doslej pripravili že več kot štiri tisoč oddaj, ob tem pa se srečujejo z različnimi izzivi ...

Oddaja Dobro jutro je minuli petek praznovala dvajseti rojstni dan. »Res smo veseli, da nas gledalci tako lepo sprejemajo vsa ta leta in da priljubljenost oddaje z leti samo še raste. Vsi delamo srčno in predano, gledalcem pa ponujamo vsebine, za katere menimo, da so atraktivne, dinamične in koristne za vsakdanje življenje,« je dejala urednica priljubljene jutranje oddaje na TV Slovenija Daša Lamut Prosen.

V dvajsetih letih so ustvarili več kot štiri tisoč oddaj, kar pomeni okoli 12 tisoč ur programa. »Prva voditeljica, ki je gledalce pozdravila 4. februarja 2002, je bila Eva Stavbar iz mariborskega studia oddaje Dobro jutro, saj so prav v Mariboru oddajo tudi začeli. V Ljubljani pa so bili prvi voditelji Katja Černela, Špela Predan in Gorazd Mavretič. Sprva je bila oddaja dolga dve uri, potem pa se je njena dolžina z leti podaljševala. Nekaj časa je bila dolga kar štiri ure,« je pojasnila urednica.

Vsi dejalo vse

Gledalcu se zdi, da oddaja poteka zelo tekoče, da voditelji in novinarji zgolj klepetajo z gosti, a se zadaj skriva ogromno dela. »Včasih mi kdo reče, da imam super službo, ker ob 10. uri že zaključim. Pa seveda ni tako. Po končani oddaji se naše delo nadaljuje oz. začne na novo. Na hitro zadihamo in spijemo drugo jutranjo kavo, nato pa začnemo s finalizacijo oddaje za naslednji dan in iskanjem tem za naprej. Premora pravzaprav nimamo, lahko se nam tudi zgodi, da kakšen gost sodelovanje iz različnih razlogov odpove zadnji hip. Tudi ob koncu tedna se lahko zgodi kaj novega in moramo hitro odreagirati, da smo aktualni. Sicer pa eno oddajo vsebinsko pripravlja samo ena oseba – po moji predhodni odobritvi tem in gostov,« je razložila Daša Lamut Prosen. Poleg nje ta čas v jutranjem programu vsebinsko sodelujejo le še tri redno zaposlene sodelavke: Špela Močnik, Monika Tavčar in Ljubica Mlinar. Vse tri so redaktorice ter voditeljice v studiu in tudi na terenu. »Pri nas še zmeraj velja, da vsi delamo vse, kar pomeni, da same tudi montirajo prispevke, pokrivni video material, kličejo goste ... So pa tudi v studiu naši voditelji univerzalni, toliko različnih tematik pokrivamo v oddaji, da morajo kar spretno prehajati med njimi,« je povedala.

Ko gostje ne pridejo ...

Oddaja poteka v živo v zgodnjih jutranjih urah, ko gre lahko marsikaj narobe: gostje lahko zaspijo, ostanejo v gneči na cesti, ugotovijo, da imajo korono … »Zgodilo se je tudi že, da je voditeljici nagajal mobilni telefon, na katerem je imela nastav­ljeno budilko in je prespala oddajo. Ko smo ugotovili, da je ni v masko in se ne javlja na telefon, sem klicala drugega voditelja, ga seveda zbudila, mu naročila, naj si obleče srajco in se pripelje na televizijo v petnajstih minutah. Toliko je bilo namreč časa do začetka snemanja,« se spominja urednica.

Daša Lamut Prosen je pri oddaji začela delati že kot študentka; takrat je bila vremenarka in redaktorica oddaj. Po dobrih dveh letih na TV Slovenija je prevzela urednikovanje oddaje Dobro jutro, nato je šla na porodniški dopust. Po vrnitvi je nekaj časa delala v razvedrilnem programu, kasneje v otroškem in mladinskem programu, kjer je bila urednica Malih sivih celic, nato pa je pred petimi leti spet postala urednica oddaje Dobro jutro. V uredništvu je sicer kar nekaj sodelavk iz gorenjskih krajev: poleg urednice, ki se je iz Ljubljane najprej preselila v Komendo, zdaj pa živi v Mengšu, še Škofjeločanka Monika Tavčar in Špela Močnik, ki se je pred kratkim iz Ljubljane preselila v Skaručno.

V petkovi praznično obarvani oddaji, v kateri so obujali spomine na zanimive trenutke iz preteklih oddaj, se je voditeljem v studiu kot gostja pridružila tudi nekdanja voditeljica Katja Tratnik iz Kranja, ki jo gledalci še posebej pogrešajo.

S tem tednom se je oddaja v taki obliki, kot jo poznajo gledalci, za nekaj časa poslovila. V času olimpijskih iger so pripravili izbor svetovalnih, zabavnih in informativnih vsebin iz oddaje, ki jih je možno spremljati vsak dan od 7. do 9. ure. In kako bodo ta čas izkoristili ustvarjalci oddaje? »Ta je že nekaj let na sporedu tudi poleti in ob praznikih, zato pravzaprav sploh nismo navajeni, da bi bili lahko nekaj dni prosti in brez skrbi, da bi kaj potekalo narobe. To, da februarja kar štirinajst dni ne bo oddaje, se je zgodilo prvič,« je povedala urednica in razkrila, da se bo večina ustvarjalcev za nekaj dni odpravila na smučanje, po vrnitvi pa se bodo posvetili pripravi novih vsebin. »Pa naspali se bomo, saj čez teden vstajamo med 4. in 5. uro,« je pristavila.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Preddvor / sreda, 5. julij 2017 / 10:30

V Kokri blagoslovili kolesa

Kokra – V občini Preddvor še naprej potekajo prireditve v okviru občinskega praznika. Prejšnjo nedeljo so tako na trgu pred cerkvijo v Kokri pripravili že dvanajsti Semenj v Kokri, četrto leto zapo...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / sreda, 2. februar 2022 / 21:13

Spoznala sta se na avtobusu

Da sta se Francka Hribar in Jože Čebašek zaljubila ter se kasneje poročila, sta veliko pripomogla še fotografiranje in dež. Prejšnji četrtek, 27. januarja, sta zakonca Čebašek iz Trboj praznovala že š...

Kultura / sreda, 2. februar 2022 / 21:12

Slamnikarska zgodba

Zgodba o slamnikarski dediščini Domžal

Kranj / sreda, 2. februar 2022 / 21:11

Med bratskimi tudi rusko mesto

Seznamu mest, pobratenih s Kranjem, so ta teden dodali tudi Jekaterinburg, četrto največje rusko mesto, gospodarsko in kulturno središče Urala.

Škofja Loka / sreda, 2. februar 2022 / 16:46

Investicij več, zadolževanje manjše

Proračun Občine Škofja Loka je po novem večji za dobrih pet milijonov evrov, največji del pa je namenjen investicijam, med njimi prometu, prometni infrastrukturi in komunikacijam.

Šport / sreda, 2. februar 2022 / 16:39

Na treningu z Mohoričem

Slovensko moško mladinsko kolesarsko reprezentanco je konec lanskega leta prevzel Kranjčan Nace Korošec. V okviru Fundacije Mateja Mohoriča jo podpira tudi naš kolesarski as, ki je mlade kolesarje pre...