Moškemu se je udrlo pod nogami med hojo po zaledenelem jezercu Račnjak v Stražišču pri Kranju. / Foto: Simon Šubic

Rešila moškega, ki se mu je med hojo udrl led

Naključna mimoidoča sta v četrtek iz zaledenelega jezerca v Stražišču pri Kranju rešila moškega, ki se mu je udrlo pod nogami. Na led nikoli ne hodite sami, opozarja uprava za zaščito in reševanje.

Kranj – Na zaledenelem jezercu Račnjak ob Industrijski coni Laze v Stražišču pri Kranju, ki je med domačini bolje poznan kot Cegelnica, se je še teden ali dva nazaj trlo drsalcev. Po otoplitvi v zadnjih dneh, ko so se dnevne temperature povzpele nad ničlo, teh ni več videti, saj se je ledena ploskev ob dodatni pomoči sonca že toliko stanjšala, da drsanje ni več varno. Nevarnost tankega ledu je minuli četrtek popoldan na lastni koži izkusil tudi domačin, ki se mu je med hojo po zaledenelem jezercu udrlo pod nogami. Sreča v nesreči je bila, da sta mu na pomoč takoj priskočila mimoidoča.

Uprava RS za zaščito in reševanje (URSZR) je poročala, da se je v četrtek ob 15.05 v naselju Stražišče pri Kranju med hojo po tankem ledu zaledenelega jezera osebi udrlo pod nogami in je do ramen obtičala v vodi. Do prihoda gasilcev in potapljačev so mimoidoči moškega že potegnili na led. Gasilci so ga prevzeli in predali v oskrbo reševalcem Nujne medicinske pomoči Kranj.

Na Policijski upravi Kranj naključnima občanoma, ki sta moškega potegnila iz vode, izrekajo pohvalo in se jima zahvaljujejo za varen in hiter odziv. »Pomagala sta si z daljšo palico, proti njemu pa sta odvrgla tudi nahrbtnik, za katerega se je držal, in ga potegnila iz vode,« so razložili. Policija ob tem opozarja na odgovorno zadrževanje ob ledenih površinah in zaradi velike nevarnosti močno odsvetujejo zadrževanje na njih.

Kdaj je led varen

Na URSZR opozarjajo, da na ledu ni stoodstotne varnosti. Z nekaj znanja fizike, ob upoštevanju lokalnih značilnosti in izkušenj ter preventivnih ukrepov pa je možno podati dokaj zanesljivo oceno dovoljene varne obremenitve ledu.

Največjo nosilnost ima homogeni led, ki je videti črne barve. Prelomi in suhe razpoke ledu niso nevarni, zelo pa morate biti pazljivi pri mokrih prelomih. Za varno gibanje manjše skupine ljudi mora biti led debel vsaj sedem centimetrov. Pri večji debelini dovoljene obremenitve naraščajo, vendar je treba upoštevati tudi varnostno razdaljo. Deset centimetrov debela plast homogenega ledu običajno zadošča dovoljeni obremenitvi skupine drsalcev in posameznih sprehajalcev.

Debelino ledu lahko ocenite ali natančno izmerite. Če po ledu močno udarite z nogami, koničasto palico ali kladivom in se pri tem ne prebije, je to znak, da je dovolj varen in nosilen. Natančnejšo meritev opravite tako, da izžagate kos ledu, izmerite debelino ter pregledate sestavo ledene kocke. Meritve opravite na več mestih.

Varno gibanje na ledu

Preden greste na zaledenelo vodno površino, obvestite svoje bližnje. Na led nikoli ne hodite sami. Ocenite debelino in barvo ledu, preglejte razpoke in poslušajte poke. Če opazite, da led okoli vas poka v koncentričnih krogih, morate takoj ukrepati, saj je to znak, da je led pod vami preveč obremenjen in se bo začel pogrezati.

Če se led pod vami udre, poskusite ostati mirni in zbrani. Razširite roke in pokličite na pomoč. Če se vam uspe dvigniti nazaj na led, se najprej nekajkrat zakotalite stran od odprtine, sicer se led lahko ponovno vdre.

Če rešujete drugo osebo, se ji približajte leže. Če pri sebi nimate vrvi, skušajte poiskati palico, kos obleke, desko, smučko ali karkoli, s čimer bi ponesrečenca lahko zvlekli iz vode. Ko ponesrečenca izvlečete iz vode, morate preprečiti njegovo nadaljnje ohlajanje. Če je pri zavesti, ga preoblecite v suha oblačila in mu ponudite topel napitek.

Podrobnejše napotke za varno gibanje na ledu najdete na spletni strani URSZR, kjer tudi poudarjajo, da v primeru nesreče takoj pokličite pomoč na številko 112.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 5. julij 2007 / 07:00

Kaj vse znajo in kako lepo delajo?!

Kranj – Sekcija za ročna dela pri kranjskem društvu upokojencev je sredi junija pripravila v društvenih prostorih v Kranju šestnajsto razstavo ročnih del, na kateri so predstavili...

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 2. maj 2007 / 07:00

Goreli trije avtomobili

Škofja Loka - Na praznik dela je okoli 10.30 na makadamskem parkirišču ob cesti, ki iz smeri Praprotna vodi proti Križni gori, zagorel osebni avtomobil Citroen Xsara, po...

Kultura / sreda, 2. maj 2007 / 07:00

Veliki uspeh loških glasbenikov

Godalni orkester Glasbene šole Škofja Loka je na mednarodnem tekmovanju mladinskih orkestrov v Neerpeltu v Belgiji dosegel prvo mesto in bil z 99 točkami absolutni zmagovalec celotnega festivala.

Tržič / sreda, 2. maj 2007 / 07:00

Potres čutili tudi na Gorenjskem

Tržič - Danes nekaj pred 15. uro so seizmografi zabeležili zmeren potresni sunek, ki naj bi ga čutili tudi prebivalci Gorenjske. Žarišče potresa je bilo 50 kil...

Kranj / sreda, 2. maj 2007 / 07:00

Navadil sem se odpuščati

Radovan Hrast je leta 1991 osupnil slovensko javnost s knjigo Čas, ki ga ni, v kateri je opisal trpljenje na Golem otoku. Maja bo izšla njegova nova knjiga Viharnik na razpotjih časa.