Koronski križi in težave

Prejšnji petek popoldne, ravno ko sem delala načrte za konec tedna, dobim na elektronski naslov sporočilo NIJZ o napotitvi v karanteno na domu, saj da sem bila jaz ali moj otrok opredeljena kot visoko rizični tesni kontakt okužene osebe s covid-19 v vzgojno-izobraževalni ustanovi ali na dogodku. Pa ne že spet, se razjezim. Ena karantena se nam je namreč ravno iztekla in se je mlajša hči prav tisti dan znova odpravila v šolo. Se je pa virus začel naglo širiti v razredu starejše hčerke. Verjetno so že prestopili novo mejo 30 odstotkov okuženih učencev, pomislim. A sem se zmotila, saj se je izkazalo, da gre za zapoznelo sporočilo NIJZ o karanteni, ki se je mlajši hčerki že končala. Vsekakor bi bilo dobrodošlo, da bi pisalo vsaj, na koga se nanaša, saj to ni vedno jasno. Kaj če bi imela pet otrok? Pri hčerkini sošolki, na primer, ki zaradi odsotnosti v šoli niti ni imela kontakta z okuženim sošolcem, je bila mamica prepričana, da so karanteno odredili njej in da je bil najbrž okužen nekdo, s katerim si je nekaj dni prej delila čakalnico pri zdravniku …

Kakorkoli, nejasnosti smo razrešili in tako smo se z družino v nedeljo namenili na sneg. Napotili smo se čez mejo, na Višarje nad Trbižem. Kar pa zaradi koronskih omejitev ni bilo tako enostavno kot včasih. Med državami, ki so konec lanskega leta zaostrile pogoje za vstop vanje, je tudi Italija. Potrdilo o zaključenem cepljenju ali prebolelosti ni dovolj; vsi nad šest let potrebujejo še negativen covid test. Prav tako je treba pred odhodom izpolniti Evropski elektronski obrazec za potrebe sledenja potnikov. Če smo se že testirali, bomo pa izpolnili še obrazce, si mislim, pa čeprav se ob navajanju podatkov, kdaj boš šel od doma, kdaj boš vstopil v sosednjo državo, na katerem mejnem prehodu itd., počutiš, kot da si kriminalec. Ob prebiranju navodil Veleposlaništva RS v Rimu ugotovim, da bo treba še po maske tipa FFP2, saj so v Italiji obvezne pri uporabi kabinskih žičnic in na splošno javnega prevoza. V oči mi pade tudi navedba, da je smučanje dovoljeno le za cepljene in prebolele, negativen test ne zadostuje. V Italiji imajo torej še strožje ukrepe kot pri nas ...

Še pred nekaj leti, vse dokler ni sveta zamajal covid-19, smo prosto prestopali meje znotraj schengna. Kdo bi si mislil, kaj vse bo za sabo potegnilo nekaj ur smučanja tik za mejo. Na koncu smo se sicer čez mejni prehod samo zapeljali, saj ne ob našem prihodu ne ob odhodu ni bilo nikogar tam, kljub temu pa nam je šlo nekaj časa, da smo v izogib morebitnim težavam pred odhodom uredili vse potrebno. Se je pa vsaj splačalo, saj je bil smučarski dan čudovit.

Komentarji (1)

P Š

Ma kakšen obrazec neki..? V Ratečah na meji ni nikogar...Samo šibaj.. Kaj zganjate paniko, z družino smučamo na Višarjah brez PCT pogoja skor vsako soboto od začetka decembra, edino za masko težijo včasih...

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 28. junij 2021 / 14:24

Hišni ljubljenčki pri njih bivajo brezplačno

Tik ob smučišču Španov vrh je vrata gostom odprla Počitniška hiša Viktorija. Kot pravita Katja in Gregor Medja, ki jo vodita, je to preprosta hiška z luksuznimi razgledi na Triglav in druge vrhove.

Objavljeno na isti dan


Splošno / nedelja, 7. oktober 2007 / 07:00

V Acroniju prej ali slej drugačen delovni čas

V Acroniju še niso spremenili delovnega časa, a dolgoročno bodo zagotovo prešli na osemurni delovnik, pravi glavni direktor.

Splošno / nedelja, 7. oktober 2007 / 07:00

Jesenice naj postanejo mesto priložnosti

Oto Kelih (SD) je najstarejši svetnik v jeseniškem občinskem svetu. "Živi za to, da se učiš, uči se zato, da živiš," je eno od njegovi življenjskih vodil.

Splošno / nedelja, 7. oktober 2007 / 07:00

Lekarna bi se rada preselila

Ena od možnosti bi bila ureditev lekarniških prostorov pri Splošni bolnici Jesenice.

Splošno / nedelja, 7. oktober 2007 / 07:00

Ministri tudi na Jesenicah

V okviru vladnega obiska Gorenjske so Jesenice obiskali trije ministri - za zdravje Zofija Mazej Kukovič, za razvoj Žiga Turk in za notranje zadeve Dragutin Mate.

Splošno / nedelja, 7. oktober 2007 / 07:00

Minister Turk na Domenci

»Vedno, kadar se peljem mimo Lesc in ob cesti vidim oglas domenca.com, se sprašujem, kakšno podjetje je to,« je na vprašanje, zakaj se je na Jesenicah odločil obiskati ravno podjetje Domenca,...