Mag. Slavko Brinovec (1936–2022)

V spomin: mag. Slavko Brinovec (1936–2022)

Za vedno se je poslovil šolnik, športnik, vodilni metodik pouka geografije, dolgoletni pomočnik ravnatelja, profesor in nekdanji dijak Gimnazije Kranj mag. Slavko Brinovec.

V drugem tednu januarja nas je v zbornici pretresla žalostna vest, da se je poslovil naš dolgoletni profesor geografije in pomočnik ravnatelja mag. Slavko Brinovec. Bil je velik pedagog in inovator na svojem področju, obseg njegove geografske literature je ogromen, od učbenikov do druge strokovne geografske literature. Vse njegovo življenje je bilo prežeto z geografskim ustvarjanjem in za svoje delo na številnih področjih je prejel najvišja priznanja v državi. Leta 1971 se je zaposlil kot profesor geografije na Gimnaziji Kranj in leta 1977 je postal tudi moj profesor geografije, v tretjem in četrtem letniku pa tudi moj razrednik. Kako živo se ga še danes spominjam, ko je stopil v razred, odločen, samozavesten, na prvi pogled strog, a hitro smo spoznali, da se za strogo držo skriva njegova ljubezen do poučevanja geografije in tudi do nas, dijakov. Verjetno sem ga prav zato ohranila v tako lepem spominu. Samozavest, s katero sem brez strahu kasneje kot mlada profesorica geografije tudi sama stopila v razred, sem mogoče povzela prav po njem. Bil nam je dober razrednik, najlepše spomine pa imam z naše maturantske ekskurzije, na kateri nas je popeljal po najlepših krajih tedanje Jugoslavije.

Leta 1980 je Slavko Brinovec postal pomočnik ravnatelja gimnazije. V tem času je idealno opremil geografsko učilnico, ki je postala vzor vsem slovenskim šolam. V pouk geografije je začel uvajati sodobno tehnologijo, diaprojektor, grafoskop, multimedijo, televizijo in računalnik. Poleg strokovnega dela je sodeloval pri prenovi šole in tudi njemu se lahko zahvalimo, da danes kranjska gimnazija še vedno spada med najlepše stavbe v Kranju. Nadaljevalo se je njegovo strokovno udejstvovanje. Posebne zasluge ima pri urejanju Geografskega obzornika, časopisa za geografsko vzgojo in izobraževanje. V tem času je aktivno sodeloval na vseh strokovnih posvetovanjih. Predsedoval je Geografskemu društvu Gorenjske in odboru za pripravo 12. zborovanja slovenskih geografov v Kranju in na Bledu, leta 1980 pa je v Portorožu organiziral peti jugoslovanski simpozij o pouku geografije pod naslovom Modernizacija pouka geografije.

Vključil se je tudi v izobraževalni proces učiteljev, ki ga je organiziral Zavod Republike Slovenije za šolstvo, poglobil se je v metodiko in didaktiko pouka in ju začel poučevati na Pedagoški akademiji in Filozofski fakulteti v Ljubljani. Ob tem so nastajali njegovi novi geografski učbeniki, delovni zvezki, priročniki. Uvajal je pedagoške delavnice, ki so obsegale terensko delo, videoprojekcije in prosojnice pri pouku geografije. Posebno skrb je namenil tudi organizaciji in izvedbi geografskih ekskurzij, ki jih je uvajal v vseh letnikih izobraževanja. Na vseh teh delavnicah, geografskih izo­braževanjih in ekskurzijah so se najine poti spet združile. Spet je postal moj predavatelj, mentor, učitelj, tokrat že kot profesorici geografije. In nekoč me je povabil na Gimnazijo Kranj in mi ponudil svoje ure geografije, ker je v celoti prevzel mesto pomočnika ravnatelja. Z veseljem sem sprejela novo službo in tako sem bila nekaj let njegova sodelavka. Iz tega obdobja imam najlepše spomine, ko sva se udeležila ekskurzije slovenskih geografov na Šrilanko. To so bila leta, ko sta nas družili strast in ljubezen do geografije, ko smo si nabirali novih znanj na številnih ekskurzijah po svetu in Sloveniji. Slavko Brinovec se je upokojil leta 1999. Vse svoje izkušnje je strnil v knjigi Kako poučevati geografijo. Delo, ki se loteva učiteljeve prakse, je bilo hkrati pisna podlaga za pridobitev doktorskega naziva. Za izjemno strokovno, pedagoško in organizacijsko delo je prejel najvišja državna in društvena priznanja na področju šolstva.

Kadar koli smo se v zadnjih letih srečali, si bil vedno poln idej, optimizma, volje do novega ustvarjanja, učenja, poučevanja.

Dragi profesor, hvala ti za vse, kar si naredil za nas. V lepih spominih boš živel z nami za vedno.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bohinj / ponedeljek, 5. julij 2021 / 23:13

Danica bo dobila pravo streho

Dotrajano šotorsko streho na Dvorani Danica v Bohinjski Bistrici bodo že v letošnjem letu zamenjali z novo konstrukcijo, kasneje pa v Bohinju načrtujejo tudi energetsko sanacijo in nadgradnjo tega pri...

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 24. april 2014 / 18:02

Kronska priča je policijski ovaduh

Na sojenju osmerici, obtoženi trgovine z mamili, je prišlo do dramatičnega preobrata, saj so se potrdila ugibanja obrambe, da je kronska priča, skesanec Toni Radunić Progar že deloval kot policijski o...

Cerklje na Gorenjskem / četrtek, 24. april 2014 / 17:53

Najslabša sezona v zadnjih letih

Krvavec – Na smučišču Krvavec z letošnjo zimsko sezono, ki se je zaključila že prvi konec tedna v aprilu, niso zadovoljni, saj je bila najslabša v zadnjih desetih letih.

Škofja Loka / četrtek, 24. april 2014 / 17:52

Ulica nad Plevno dobila ime

Škofja Loka – Potem ko so januarja škofjeloški svetniki v prvi obravnavi že potrdili odlok o imenovanju novega naselja, ki nastaja na območju Kamnitnika, v Ulico nad Plevno, so se enako odločili tu...

Kultura / četrtek, 24. april 2014 / 17:50

Skopuh za vse čase

Gledališka ekipa Teatra Afngunc, ki deluje v okviru KUD Janko Krmelj, Reteče - Gorenja vas, se je premierno predstavila s komedijsko klasiko, Molierovim Skopuhom.

Razvedrilo / četrtek, 24. april 2014 / 17:42

Kokr'čani pojejo že dvajset let

Vokalna skupina Kokr'čan je ob dvajsetletnici svojega delovanja v Kulturnem domu na Kokrici priredila slavnostni koncert.