Energetska kriza v Domžalah
Stanovalci blokov na Miklošičevi ulici in Ulici Matije Tomca v Domžalah, ki se ogrevajo iz dveh skupnih kotlovnic, so konec leta doživeli šok, ko se je njihov dobavitelj plina odločil za 385-odstotno zvišanje cene ogrevanja, kot da gre za poslovni odjem. V zgodbo se je vključila tudi občina, ki od države pričakuje, da pravno formalno zagotovi gospodinjski odjem in s tem občutno nižjo podražitev.
Občina Domžale v nastali situaciji lahko pomaga z dodelitvijo izredne denarne socialne pomoči, ki je namenjena vsem z nižjimi prihodki in jo občani lahko dobijo ob upoštevanju kriterijev in meril za dodeljevanje te pomoči.
Domžale – Astronomske cene ogrevanja, ki prinašajo položnice v višini več sto evrov, so to zimo val ogorčenja povzročile marsikje po Sloveniji, tudi v Domžalah. Stanovalci blokov na Miklošičevi ulici in Ulici Matije Tomca so se v minulih dneh že soočili z upravnikom SPL, ne pa tudi z dobaviteljem plina (ki se na vabilo ni odzval), družbo Petrol. Vztrajajo, da v stanovanjih živijo, ne pa poslujejo, zato zahtevajo ceno gospodinjskega odjema. Ker do dogovora med dobaviteljem in upravnikom še ni prišlo, so pristali na sistemu zasilne oskrbe.
Letna poraba plina na Miklošičevi znaša 2.800.000 MWh, kar naj bi pomenilo, da gre za poslovni odjem, ne glede na dejstvo, da se s kurilnico ogrevajo gospodinjstva, z izjemo ene trgovine in bifeja. Kot je upravnik povedal stanovalcem na sestanku, jih je dobavitelj kot poslovni odjem obravnaval že zadnjih deset let, saj do sedaj cene med poslovnim in gospodinjskim odjemom niso bile bistveno drugačne. Dobavitelj in upravnik, ki z njim podaljšuje pogodbo, pa sta se za poslovni odjem odločila tudi letos, ne glede na to, da so cene plina na svetovnem trgu ob koncu leta poskočile v nebo. Gospodinjstvom so se cene zvišale za 12 odstotkov, poslovnim odjemalcem pa kar za 385 odstotkov. Stroški so postali enormni, več kot očitno pa reda na tem področju ni, saj so odločitve, kot kaže, v rokah dobaviteljev in upravnikov; tako namreč priznavajo tudi na Ministrstvu za infrastrukturo, kjer na vprašanje, kako rešiti gospodinjstva, ki so obtičala na poslovnem odjemu, pojasnjujejo, da gre za stvar dogovora med dobaviteljem in upravnikom oziroma med posameznim odjemalcem.
Ogorčeni stanovalci so se konec minulega tedna zato obrnili tudi na občino. Predstavnika kotlovnice na Miklošičevi ulici Aleša Pirca in Miomiro Šegina sta v imenu nadzornih odborov obeh kotlovnic med drugim sprejela župan Toni Dragar in podžupanja mag. Renata Kosec. Pogovarjali so se o možnih rešitvah, ki so v zvezi z oskrbo z zemeljskim plinom v pristojnosti občine oziroma v pristojnosti etažnih lastnikov. »Na srečanju je bilo dogovorjeno, da bo občina podala protest na oba pristojna ministra in pristojne organe v sestavi obeh ministrstev, naj stanovalcem v večstanovanjskih objektih, ki se ogrevajo iz skupnih kotlovnic, pravno formalno zagotovijo gospodinjski odjem zemeljskega plina,« je po srečanju povedal župan Toni Dragar, prepričan, da sta v tej zgodbi odpovedali dve državni instituciji, ki bi morali varovati gospodinjske odjemalce. »V prvi vrsti je to Agencija za energijo, ki bi morala prepoznati težavo ter sprožiti inšpekcijski postopek nad institucijo, ki jo je dolžna nadzirati, torej nad dobaviteljem plina. Kot druga pa je zatajila Gradbena, geodetska in stanovanjska inšpekcija, ki je pristojna za nadziranje upravnikov oziroma za varovanje šibkejših, etažnih lastnikov v odnosu do močnejšega upravitelja.«