Rok Humerca, univerzitetni diplomirani arheolog: »Z degradacijo celotne vasi in kulturne dediščine so domačini izgubili tudi svojo identiteto.« / Foto: Gorazd Kavčič

Izginula vas Javornik

Prvotni Javornik (Jauerburg) je bil zelo stara vas, ki je imela od 17. stoletja naprej tudi svojo graščino, v njej pa so živeli pomembni prebivalci z rodbino Zois na čelu. Domačin Rok Humerca je podrobno proučil zgodovino vasi in našel številne pisne vire ter fotografije, ki govorijo o imenitni preteklosti Javornika.

Vas so sestavljale domačije pri Žvabu, Dežmanu, Klančniku, pri Kemfarju (kovačija), Zoisov (kasneje Sedejev) mlin, domačija pri Šobru, Kosmaču (kasneje Muleju, kjer je bila pošta, zatem pa gostilna in mesar), Jakobu, Kozal in Koniču. Vaško jedro je imelo kamniti vodnjak z litoželezno 'šterno', tlakovano je bilo s prodniki v tehniki mačjih glav. Na Trebežu pa se je razprostiralo grajsko jedro z graščino.

Lani so na Slovenskem Javorniku porušili kamniti obokani podhod, ki so ga domačini desetletja uporabljali za dostop do železniške postaje, otroci za pot v šolo, v preteklosti pa je povezoval jedro starega Javornika z njivami na južni strani naselja. Sto petdeset let stari podhod je »padel« ob gradnji nove ceste, ki jo gradi podjetje SIJ Acroni Jesenice v sodelovanju z Občino Jesenice za povezavo do industrijskih obratov. Skupina domačinov je že takrat neuspešno želela podhod ohraniti vsaj za namene pešpoti in kolesarske poti. Med njimi je bil tudi domačin Rok Humerca, po izobrazbi univerzitetni diplomirani arheolog. Kot je dejal, je bil podhod iz časa gradnje kraljevo-cesarske Rudolfove železnice eden zadnjih starih objektov nekdanjega območja Javornik, predstavljal je tehniško dediščino, obenem pa je bil tudi eden zadnjih pomnikov na izginulo vas Javornik. Malokdo namreč ve, da je bil prvotni Javornik (Jauerburg) zelo stara vas, ki je imel tudi svojo graščino, ki jo je rodbina Posarelli (kasneje gospodje pl. Javorniški) zgradila leta 1633. Kasneje so jo kupili Zoisi, med njimi je bil tudi slavni mineralog, razsvetljenec in mecen Žiga Zois. Takrat je Javornik postal zbirališče domačih in tujih intelektualcev, javorniška graščina pa je tudi skrivnostni kraj dogajanja Linhartove komedije Ta veseli dan ali Matiček se ženi, ki jo je Žiga Zois dal napisati A. T. Linhartu za namene poroke hčere enega izmed svojih zvestih rudarjev na Belščici, navaja Humerca. Velik del svojega življenja je v graščini preživel tudi Žigov brat, botanik Karel Zois, ki je po karavanških planinah raziskoval in preučeval botaniko. Zaradi slabega gospodarjenja družine Zois s posestvom in železarskimi obrati so upniki ustanovili Kranjsko industrijsko družbo in graščina ter vas druga lastnina Zoisovih je prešla pod njeno lastništvo. Takoj po drugi svetovni vojni so Kranjsko industrijsko družbo preimenovali v Železarno Jesenice. »To pa je bil tudi začetek konca pestre zgodovine vasi Javornik, njegovih prebivalcev in njegove materialne dediščine ter posledično kolektivnega spomina na vas,« z grenkobo ugotavlja Humerca. Železarna Jesenice je namreč od leta 1955 postopno skoraj v celoti porušila prvotno vaško jedro Javornika. Razen domačije pri Kosmač so odstranili vse domačije, odstranjeno je bilo vaško jedro, porušeno območje pa je bilo zasuto z visokim nasipom, na katerem so zgradili železarske obrate. Leta 1959 je Železarna Jesenice porušila še javorniško graščino in več kot petnajst pripadajočih poslopij. Še zadnji prvotni arhitekturni pomnik nekdanjega Javornika pa je padel leta 2004, ko je SIJ Acroni za namene makadamskega parkirišča podrl kmečki dvorec pri Kosmaču.

A nekaj materialnih dokazov o tem, da je bila na tem območju vas, se je vendarle našlo. Ob nedavnih gradbenih delih so namreč delavci naleteli na zanimive najdbe, med drugim so našli marmornat podstavek, dele portalov in pečnic ter žlindro steklastega videza, ki naj bi izhajala iz svetovno znanega Zoisovega plavža na Javorniku. Med izkopom jarka pa so zadeli tudi dele zidovja Jakobove domačije in kamniti temelj nekdanjega gospodarskega poslopja Kosmačeve domačije. Vse to, skupaj z ohranjenimi fotografijami in dokumenti, priča o tem, da je bila na tem območju nekoč imenitna vas na Gorenjskem, imenovana Javornik, ki jo je opisal že Valvazor.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / četrtek, 22. januar 2009 / 07:00

Dobrotnikom zapela Darja Švajger

Člani Ustanove Petra Pavla Glavarja, ki v občini Komenda s štipendijami in finančno pomočjo že deveto leto pomagajo nadarjenim učencem in dijakom ter socialno šibkim občanom, so v petek skupaj s...

Objavljeno na isti dan


Gorje / četrtek, 18. oktober 2007 / 07:00

O delitvi posebna komisija

Župan Gorij Peter Torkar je imenoval komisijo, ki naj bi zbirala predloge, zahteve in mnenja o delitvi premoženja z blejsko občino.

Gospodarstvo / četrtek, 18. oktober 2007 / 07:00

Domel se postavlja na noge

Doslej ocenjena škoda dosega 9,4 milijona evrov. Kupcev niso izgubili.

Prosti čas / četrtek, 18. oktober 2007 / 07:00

Umrl je Toše Proeski

Za Makedonijo se je svet ustavil. Toše Proeski, njihov glasbeni ambasador, pop ikona, otrok z angelskim glasom je v sedemindvajsetem letu starosti v torek zjutraj na kraju prometne nesreče umrl. Maked...

Kranj / četrtek, 18. oktober 2007 / 07:00

V nedeljo volimo predsednika države

V nedeljo se bodo ob sedmih zjutraj po vsej državi odprla volišča, kjer bomo državljanke in državljani volili predsednika Slovenije.

Splošno / četrtek, 18. oktober 2007 / 07:00

Planinski dnevnik

Uslužbenci Gornjesavskega muzeja Jesenice so se povzpeli na Triglav.