Janševe izjave o Tajvanu vznemirile Kitajce
Kitajska Janševe izjave ocenila za nevarne
Te dni odmevajo nekatere izjave premierja Janeza Janše o Tajvanu, ki jih je v ponedeljek podal za eno od indijskih televizij. Janša je med drugim povedal, da s Tajvanom potekajo pogovori o izmenjavi predstavništev, kar pa ne bo »na ravni veleposlaništev«, ampak na enaki ravni, kot jih ima že veliko držav članic EU. V pogovoru je med drugim tudi napovedal, da bo Slovenija podprla vsako suvereno odločitev Tajvancev, tako če bodo želeli živeti neodvisno ali če se bodo »svobodno, brez prisile, vojaškega posredovanja, izsiljevanja ali strateškega goljufanja, kot se trenutno dogaja v Hongkongu, odločili, da bi bili radi del Kitajske«. Dejal je tudi, da bi kitajske oblasti morale odgovarjati, ker sveta niso pravočasno obveščale o grožnji novega koronavirusa. Na kitajskem zunanjem ministrstvu so Janševe izjave označili za nevarne in izrazili ostro nasprotovanje, tajvansko zunanje ministrstvo pa je na Twitterju izrazilo hvaležnost slovenskemu premierju za odločno podporo. Janševe izjave odmevajo tudi v Sloveniji. Poslanska skupina SD naj bi tako opozicijskim partnerjem že poslala pobudo za sklic izredne, a za javnost zaprte seje odbora državnega zbora za zunanjo politiko. Podpredsednik vlade in gospodarski minister Zdravko Počivalšek pa je na Facebooku zapisal, da je Kitajska eden največjih slovenskih gospodarskih partnerjev zunaj EU in da morajo »osebna stališča, tudi če so dana z najboljšimi nameni, upoštevati gospodarsko realnost«.
Vlada ne nasprotuje referendumu
Na Brdu pri Kranju se je minuli petek sestala koalicija in razpravljala o projektih, ki jih še lahko izpelje do konca mandata, predvsem o uvedbi energetskih bonov, zakonu o dohodnini in skrajšanju odrejenih karanten ob tveganem stiku z osebo, okuženo s koronavirusom. Predsednik vlade Janez Janša je po srečanju koalicijskih partnerjev dejal, kar je v torek potrdila tudi vlada, da koalicija sprejme izziv glede nekaterih zakonov, za katere so predlagani posvetovalni referendumi. Med njimi je tudi novela zakona o dohodnini, za katero posvetovalni referendum predlaga Levica. Zakon uvaja postopno zvišanje splošne olajšave pri dohodnini do leta 2025 in znižanje stopnje davka v najvišjem davčnem razredu, kar na drugi strani znižuje prihodke državnega proračuna. To priznava tudi vlada, ki pa meni, da je bolj pomemben cilj razbremenitev dela. Naj se Slovenci odločijo, ali so za to, da imajo večje plače, ali ne, je tako dejal Janša, ki predlaga izvedbo referenduma skupaj z državnozborskimi volitvami. V Levici istočasni izvedbi referenduma in volitev nasprotujejo, zato razmišljajo o možnosti, da bi pobudo za referendum umaknili.
Podgoršek bo kandidat NSi
Pred parlamentarnimi volitvami, ki jih je predsednik republike napovedal za 24. april, je pobuda Glas ljudstva, ki združuje več kot 1800 aktivnih posameznikov in več kot 100 organizacij civilne družbe, na politične stranke v sredo naslovila 138 zahtev. Od strank pričakujejo, da se do zahtev jasno opredelijo in se zavežejo k njihovemu izpolnjevanju. S tem želijo prispevati k temu, da bi bili volivci o političnih opcijah bolje seznanjeni in bi se udeležili prihajajočih volitev. Med drugim zahtevajo dostojno delo in socialne pravice za vse, globalno pravičnost, dostopnost stanovanj, vladavino prava in človekove pravice, več demokracije in reformo političnega sistema, svobodo medijev in kulture, pravični podnebni prehod in zaščito narave, trajnostno gospodarstvo in javne storitve, razvoj izobraževanja in znanosti, dostopno javno zdravstvo in zeleno infrastrukturo. Marsikaj pa se dogaja tudi v političnih strankah. Tako se je ta teden poslanka Violeta Tomić razšla s stranko Levica, do konca mandata pa ostaja v njeni poslanski skupini. Napovedala je, da na volitvah ne bo kandidirala za Levico, ki ji je sicer ponudila možnost kandidature v Mariboru, a je ponudbo zavrnila, ker že več kot štirideset let živi v Ljubljani. Že prejšnji teden je iz Levice v poslansko skupino SD prestopil Željko Cigler. V NSi pa so razkrili, da bo kmetijski minister Jože Podgoršek na državnozborskih volitvah kandidiral na njihovi listi. Podgoršek ni član stranke, je pa z NSi sodeloval že v preteklosti, med drugim je bil na listi stranke izvoljen za občinskega svetnika v Vodicah. Prav tam bo tudi kandidiral za državnega poslanca. Podgoršek je bil sicer za kmetijskega ministra imenovan iz kvote Desusa, ko je bil ta še koalicijski partner. Gibanju Povežimo Slovenijo, ki že povezuje zunajparlamentarne stranke SLS, Zeleni Slovenije in Novo ljudsko stranko, o oblikovanju skupne kandidatne liste pa se dogovarja s stranko Konkretno (prej SMC), se je v torek pridružila stranka Nova socialdemokracija pod vodstvom Andreja Magajne.