Izredna seja brez župana
Zaradi problematike visokih cen ogrevanja in ravnanja z odpadki na Mali Mežakli sta svetniški skupini Levica Jesenice in SD sklicali izredno sejo občinskega sveta. Župan Blaž Račič se je ni udeležil, na koncu pa je bila seja nesklepčna, saj se je je udeležilo le trinajst od osemindvajsetih svetnikov.
»Zahtevo za sklic izredne seje razumem kot neracionalen in neustrezen poskus nabiranja političnih točk,« je dejal župan Račič.
Jesenice – Svetniški skupini Levica Jesenice – Jeseniška alternativa in Socialni demokrati sta že decembra na jeseniškega župana Blaža Račiča naslovili zahtevo za sklic izredne seje, na kateri bi govorili o problematiki visokega dviga cen daljinskega ogrevanja in o nepravilnostih pri odvozu in odlaganju predelanih komunalnih odpadkov na Mali Mežakli. Župan Račič je zahtevo za sklic izredne seje, ki jo je podpisalo trinajst občinskih svetnikov, zavrnil. Kot je pojasnil, problematiki nista tako nujni, da bi morali sklicevati izredno sejo. O odpadkih so govorili na decembrski redni seji, ko je bilo predstavljeno tudi poročilo delovne skupine, ki spremlja problematiko. O daljinskem ogrevanju pa naj bi po županovem predlogu govorili na naslednji redni seji, predvidoma 3. februarja. Poleg tega so že sprejeli nekatere ukrepe, in sicer delno znižanje cene proizvedene megavatne ure toplote, Enos je zagotovil nespremenjeno ceno tudi za januar, v okviru likvidnostnih zmožnosti pa za celotno tekočo kurilno sezono. Račič je ocenil, da gre pri sklicu izredne seje za ceneno nabiranje političnih točk in povzročanje dodatnih in nepotrebnih stroškov.
Pobudniki so kljub županovi zavrnitvi vztrajali pri izredni seji, zato so jo v torek sklicali sami. Župan se je ni udeležil, tako jo je vodil občinski svetnik Boris Grilc iz svetniške skupine Levica Jesenice, a se je že na začetku izkazalo, da je seja nesklepčna, saj se je je udeležilo trinajst od 28 občinskih svetnikov; za sklepčnost bi se je moralo udeležiti vsaj petnajst. Sejo so tako zaključili brez vsebinske razprave.
Kot je povedal eden od pobudnikov seje, občinski svetnik Vlado Mlinarec, občani Jesenic plačujejo eno izmed najvišjih cen daljinskega ogrevanja v državi. »Koncesionar in upravljavec javne službe občine Enos OTE je ceno toplote jeseni dvignil za 70 odstotkov, kar predstavlja izjemen dvig cen, ki bo obremenil številna gospodinjstva. Koncesionar energije ne proizvaja, temveč jo kupuje od svoje matične družbe Enos. Pri tem seveda obe podjetji, ki sta v zasebni lasti, že od podelitve koncesije leta 2014 ustvarjata dobičke. V Levici Jesenice – Jeseniška alternativa smo prepričani, da omenjena koncesija za občane ni smotrna, saj poleg samega proizvoda plačujejo še dodatne stroške posrednika. Stroške toplote bi lahko zmanjšali tudi z vključitvijo komunalnega podjetja Jeko in izkoristkom plina iz komunalne čistilne naprave, ki ga sedaj uporablja zasebno podjetje za proizvodnjo električne energije,« je dejal.
Njegova svetniška skupina pa že dalj časa opozarja tudi na domnevne nepravilnosti in nejasnosti pri odvozu ter skladiščenju lahke frakcije na odlagališču Mala Mežakla.
»Koncesionar podjetje Ekogor na lokaciji skladišči lahko frakcijo, to je gorljive ostanke predelave odpadkov, ki bi jo morali izločiti v sežig oziroma dokončno predelavo. Te ostanke bi morali odpeljati z odlagališča že pred leti. Po dostopnih podatkih podjetja je količina odpadkov leta 2021 najprej znašala 23 tisoč ton. Nato se je količina odpadkov nenadoma zmanjšala na 13 tisoč ton, ne da bi koncesionar navedel, kako je do zmanjšanja prišlo,« je dejal Mlinarec. Obravnavo obeh perečih zadev zdaj pričakujejo na naslednji redni seji.