Gasilci potrebujejo več prostora
V Šenčurju so pred dilemo, ali povečati obstoječ gasilski dom v naselju ali najti alternativno lokacijo na obrobju.
Po ocenah bi povečanje gasilskega doma v Šenčurju stalo okoli milijon evrov.
Šenčur – Družba Protim Ržišnik Perc je za Prostovoljno gasilsko društvo Šenčur izdelala elaborat o lokacijski preveritvi za območje urejanja prostora ŠE-23, torej na lokaciji, kjer stoji zdajšnji dom šenčurskih gasilcev. Kot je na decembrski seji občinskega sveta pojasnila Špela Kragelj Bračko iz Protima Ržišnik Perc, so v elaboratu predložena dopustna odstopanja od prostorskih izvedbenih pogojev, sprejem sklepa o lokacijski preveritvi pa je osnova za nadaljnje postopke pridobivanja gradbenega dovoljenja.
V PGD Šenčur želijo namreč obstoječemu objektu na vzhodni strani prizidati objekt z garažo, predlagana širitev pa odstopa od določil prostorskega akta, ki se nanašajo na oblikovanje objektov, minimalni faktor zelenih površin in maksimalno dopustno izrabo. Kot je povedala Špela Kragelj Bračko, eno od bistvenih sprememb predstavlja ravna pohodna streha, ki je sicer akt ne dopušča. Po besedah poveljnika PGD Šenčur Tomaža Laniška bi z ravno streho pridobili možnost vzletno-pristajalnega prostora za brezpilotni letalnik, ki se vse bolj uporablja tudi v sodobnih gasilskih posredovanjih. Ob investiciji pa bi uredili tudi neposreden izvoz na Gasilsko cesto.
Kot je dejal Lanišek, se Šenčur povečuje, s tem pa tudi požarna obremenitev. Razlog za širitev je tudi inšpekcijska odločba, ki gasilcem določa, da morajo pridobiti dodatno vozilo, v nasprotnem primeru pa bi se morali prekategorizirati iz društva tretje kategorije v drugo, kar bi posledično pomenilo tudi, da bi morali vsi pravni subjekti spremeniti požarni načrt. Vozilo bodo ob sofinanciranju občine prejeli v tem letu, s tem pa bodo potrebovali tudi dodatne garažne prostore.
Kot je še poudaril Lanišek, bi z investicijo v Šenčurju pridobili moderen gasilsko-reševalni center, v katerem bi prostore lahko dobila tudi Civilna zaščita in tudi druga društva.
V razpravi so svetniki poudarili predvsem vprašanje, ali je smiselno povečati obstoječi gasilski dom v središču naselja ali pa bi bilo po vzoru nekaterih sosednjih občin nov objekt smotrneje zgraditi zunaj naselja.
»Smo v časovni stiski, saj gasilci prostor potrebujejo čim prej, po drugi strani pa bi lahko zgradili nov in sodoben center zunaj naselja, saj se postavlja vprašanje, ali tako velik objekt sodi v središče naselja,« je dilemo izrazil tudi šenčurski župan Ciril Kozjek.
Kot je dejal Lanišek, je s strokovnega vidika obstoječa lokacija boljša od alternative zunaj naselja. »Simulacija, ki smo jo opravili, je pokazala, da za izvoz na obstoječi lokaciji potrebujemo dve minuti manj, kot bi jih potrebovali na obrobju naselja,« je pojasnil poveljnik šenčurskih gasilcev.
Nazadnje so svetniki sklep o lokacijski preveritvi potrdili, saj so bili enotni, da s tem ne zapirajo možnosti za gradnjo doma na drugi lokaciji.