Planinsko društvo Križe je pred dvema letoma praznovalo visok jubilej; takrat je bilo vzdušje prijetno. / Foto: arhiv Gorenjskega glasa

Nesoglasja v Planinskem društvu Križe

Anton Lavtar, nekdanji načelnik odseka za varstvo gorske narave pri PD Križe, je opozoril, da je po njegovem mnenju v zvezi z lanskim volilnim občnim zborom društva prišlo do nepravilnosti. Predsednik društva Stanislav Ficko očitano zanika, prepričan, da delujejo normalno in so odnosi med člani dobri.

Križe – Kot je povedal Anton Lavtar, so bili na predzadnjem sestanku starega upravnega odbora (UO) Planinskega društva (PD) Križe člani povprašani, ali želijo delovati tudi naprej. »Pritrdil sem,« je pojasnil. Razpletlo se je drugače, imenovali so kandidata za novega načelnika odseka za varstvo gorske narave, ki je Lavtarju »neznana in nekompatibilna oseba«. Sprašuje se, ali je bila to »nagrada« za to, da je bil v letu 2020 prejemnik diplome dr. Angele Piskernik, ki je najvišje priznanje Planinske zveze Slovenije (PZS) na področju varstva gorske narave. Lavtar je poudaril, da sta s predsednikom društva Stanislavom Fickom zgledno sodelovala in mu je nerazumljivo, zakaj se je ta odnos spremenil. Lavtar je tudi eden od šestih planinskih vodnikov, ki so, kot navaja, »skladno z vodniškim pravilnikom zahtevali volitve novega načelnika odseka. Dosedanja načelnica tega ni hotela storiti. Predsednik društva jo je pri tem podprl, čeprav je vedel, da to ni skladno z vodniškim pravilnikom in je tako nezakonito.«

Predsednik PD Križe Stanislav Ficko je povedal: »Ključen problem, ki ga izpostavlja skupina vodnikov, je, da za načelnika vodniškega odseka ni bil izbran »njihov kandidat L. V.«, ki pa sploh ni kandidiral niti ga vodniški odsek ni izvolil oziroma predlagal, prav tako predloga kandidacijski komisiji ali UO ni podala skupina vodnikov. Edina zahteva skupine vodnikov, ki so tudi zapustili občni zbor in so praviloma podpisani pod vsa pisma, je takojšnja zamenjava načelnice vodniškega odseka A. V., čeprav je bila popolnoma zakonito izvoljena na občnem zboru.« Po njegovem mnenju je načelnica delovna in povezovalna.

O sklepčnosti zbora

Na domnevne nepravilnosti sta predstavnika vodnikov in naravovarstvenikov opozorila na volilnem občnem zboru društva, kot je pojasnil Lavtar: »Na občnem zboru je bilo navzočih 51 članov. Pri glasovanju o kandidatni listi je to podprlo le 22 članov. Zakon o društvih in tudi pravilnik PD Križe pa določata, da je sklep sprejet, če zanj glasuje več kot polovica navzočih članov. Kljub temu je predsedujoča zboru ob pomoči predsednika razglasila, da je kandidatna lista sprejeta in v nadaljevanju izpeljala volitve. Pri taki nezakonitosti pa sedem članov ni hotelo sodelovati in smo zapustili občni zbor.«

Ficko pa je povedal: »Občni zbor ni bil sklepčen, ker je bilo prisotnih 43 članov, kar je manj kot tretjina vseh članov (v društvu je bilo 356 članov z volilno pravico). Zbor je bil zato odložen za 15 minut, kot to določajo pravila. Verifikacijska komisija je po tem času ugotovila, da je bilo prisotnih 51 članov. Ker je za veljavno sklepanje potrebna prisotnost desetine članov (36 članov), je bil občni zbor sklepčen.«

Branje zapisnika

Anton Lavtar je pojasnil, da bi kot overovatelj moral zapisnik občnega zbora overiti, a je tudi on iz že omenjenih razlogov zbor zapustil. Kot je dejal, mu do zapisnika do danes še ni uspelo priti. Oktobra, pravi, je znova doživel hladen tuš. »Skupaj z vodnico Ano Gradišar, ki se je za ogled zapisnika občnega zbora morala najaviti, sva prišla v društvene prostore. Tudi sam sem želel izkoristiti priložnost in zapisnik prebrati. Poleg predsednika društva je bila prisotna dvočlanska komisija, da bi nadzirala branje zapisnika. Ker pa nisem bil najavljen za branje zapisnika, je predsednik zahteval, da takoj zapustim društvene prostore. Nezaslišano. Česa se je bal?« Kljub temu se je s pomočjo Gradišarjeve seznanil z vsebino zapisnika. »Takega zapisnika, kot so ga napisali, ne bi nikoli podpisal, saj ne morem podpreti nezakonitega sklepa.«

Stanislav Ficko pa: »Poslovna dokumentacija društva in tudi zapisniki sej in občnih zborov so dostopni vsem članom društva. V pisarni društva jih lahko dobijo na vpogled, kot jih je dobila A. G. Pristojni uradni organ pa podatke in listine seveda lahko pridobijo na podlagi zakona. Nikoli do sedaj nihče od članov društva ni zahteval, da se mu dokumenti pošiljajo po e-pošti in podobno. Tudi v društvih smo dolžni varovati osebne podatke posameznikov, kot tudi poslovne interese društva in naših poslovnih partnerjev ... Pregled vse poslovne dokumentacije v društvu je v pristojnosti nadzornega odbora.«

Pričakovali vsaj mediacijo

O dogajanju v PD Križe se je del vodnikov in naravovarstvenikov pritožil na organe društva in na PZS, kjer so jim pojasnili, da so od predsednika PD Križe že pridobili informacijo in da se bo zadeva razrešila skladno z internimi postopki društva. Del vodnikov in naravovarstvenikov PD Križe, ki je upal na več, je opozoril, da so se po pomoč na PZS obrnili, ker so »šibkejša stran v sporu«, in se sprašujejo, zakaj njim in vodstvu društva niso ponudili vsaj mediacije. »Na žalost smo dobili dokaz, da se rešitve primera med sedmimi člani PZS s polno plačano članarino in vodstvom nekega PD ne moremo nadejati niti znotraj PZS. Kljub vsem obljubam vodstvo društva do sedaj ni odgovarjalo na vse pritožbe in je pritožnike ignoriralo, vse to pa z namenom, da bodo pritožniki tako ali tako odnehali,« je kritičen Anton Lavtar. Kot je še pojasnil, je planinec in naravovarstvenik od mladih dni, aktiven v PD Križe od leta 1985. »V njem sem pustil dobršni del svojega življenja. Sodeloval sem pri gradnji obeh koč, pri vseh društvenih prireditvah, delovnih akcijah, pobiral članarino ... Kar 32 let sem bil član UO društva, nekaj časa tudi podpredsednik, dvajset let načelnik odseka za varstvo gorske narave, gorski stražar, planinski vodnik.«

Stanislav Ficko pa meni, da posamezni vodniki s svojim ravnanjem škodujejo ugledu društva in vsem članom, ki prostovoljno delajo in skrbijo za razvoj planinstva v kraju. Prepričan je tudi, da se v PD Križe ne dogaja nič posebnega, da so medsebojni odnosi dobri, in dodal, da izvajajo aktivnosti po programu društva, ki je bil sprejet na občnem zboru.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / ponedeljek, 7. januar 2013 / 07:00

Vseh želja ne bo mogoče izpolniti

Tako je po koncu razprave o osnutkih proračunov za letos in prihodnje leto ocenil župan Stanislav Žagar. Teh želja svetnikov se je namreč nabralo kar za pol milijona evrov, je na hitro izračunal.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 22. december 2014 / 14:12

Kamniški hotel znova odprt

Po tem, ko je zaradi stečaja Malograjski dvor sredi poletja zaprl svoja vrata, so ga v ponedeljek znova odprli. Še pred zaključkom stečajnega postopka ga je najelo podjetje Porta Ilirica Hoteli, ki ga...

Gospodarstvo / ponedeljek, 22. december 2014 / 14:11

Zanimanje za posek se že povečuje, za nego pa še ne

Lastniki bohinjskih gozdov bodo v naslednjem desetletnem obdobju lahko sekali še več, kot so doslej. V Zavodu za gozdove Slovenije si ob tem želijo, da bi lastniki tudi bolje negovali gozdove, saj je...

Gorenjska / ponedeljek, 22. december 2014 / 14:06

Božičnica ali trinajsta plača za zaposlene

Ob koncu leta uspešna podjetja nagradijo svoje zaposlene z božičnico oziroma trinajsto plačo. V nekaterih gorenjskih podjetjih smo se pozanimali, kakšna bo letos višina tovrstne nagrade.

Razvedrilo / ponedeljek, 22. december 2014 / 13:51

Po domače na kranjskem radiu

Kongresni center Brdo je konec tedna gostil dva novoletna koncerta s pogostitvijo, ki sta jih organizirala Radio Kranj in JGZ Brdo. Prvi večer je nosil naslov Podarjeno srcu in na njem so med drugimi...

Gospodarstvo / ponedeljek, 22. december 2014 / 13:36

Delnica je bila podcenjena

Kranjski avtobusni prevoznik Alpetour – Potovalna agencija, ki v zadnjem obdobju zelo dobro posluje, je v postopku prodaje, kar je najbrž tudi glavni razlog za dvig borzne vrednosti njegovih delnic. T...