Leto 2022 prinaša tudi nekatere spremembe na pokojninskem področju. Slika je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

Spremembe pri pokojninah

Z novim letom so začele veljati tudi nekatere spremembe pri pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Za moške, ki se bodo letos upokojili s štiridesetimi leti pokojninske dobe brez dokupa, bo veljal za pokojnino 61,5-odstotni odmerni odstotek.

Upokojenci, ki že zdaj prejemajo pokojnino po pošti, jo bodo lahko tako prejemali tudi v prihodnje vse dotlej, dokler Zpiz ne bo prejel zahteve za nakazovanje na bančni račun. Sprememba iz nakazovanja na bančni račun na poštno dostavo pa ni več možna.

Za pridobitev pravice do predčasne pokojnine mora zavarovanec, tako moški kot ženska, dopolniti starost 60 let ter 40 let pokojninske dobe, pri tem pa predpisane starosti ni možno znižati po nobeni osnovi. Zavod odmeri predčasno pokojnino glede na dopolnjeno pokojninsko dobo od pokojninske osnove, tako odmerjeno pokojnino pa potlej zmanjša za 0,3 odstotka za vsak mesec manjkajoče starosti do dopolnitve 65 let, vendar največ za 18 odstotkov.

Kranj – Spremenjeni zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki se uporablja od lanskega 1. maja dalje, je skrajšal prehodno obdobje, v katerem se bodo moški po višini odmernega odstotka izenačili z ženskami. Moški bodo glede tega »ujeli« ženske prihodnje leto, ko bo zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) tistim s štiridesetimi leti dopolnjene pokojninske dobe odmeril pokojnino v višini 63,5 odstotka pokojninske osnove, letos pa bo odmerni odstotek znašal 61,5 odstotka.

Nov znesek najnižje in zagotovljene pokojnine

Spremenjeni zakon je prinesel še nekatere spremembe. Na novo je določil tudi višino najnižje pokojnine, in sicer v višini 29,5 odstotka najnižje pokojninske osnove. Najnižja pokojnina tako od lanskega 1. maja dalje znaša 279,56 evra in se ne bo več določala na novo vsako koledarsko leto, ampak se bo usklajevala tako kot vse ostale pokojnine.

Zakon je na novo določil tudi znesek zagotovljene pokojnine, ta od lanskega 1. maja dalje znaša 620 evrov in se bo vsako leto usklajeval enako kot pokojnine. Na novo je uredil tudi institut najnižjega zneska invalidske pokojnine za zavarovance, ki so pridobili pokojnino po določbah osnovnega zakona ZPIZ-2. Določili so ga v višini 41 odstotkov najnižje pokojninske osnove in od lanskega 1. maja dalje znaša 388,54 evra, tudi ta znesek pa bodo naprej usklajevali enako kot pokojnine.

Vdovske pokojnine: konec prehodnega obdobja

S 1. januarjem se je tudi končalo prehodno obdobje postopnega zviševanja zahtevane starosti za pridobitev pravice do vdovske pokojnine. Lani je vdova oziroma vdovec za pridobitev te pravice morala dopolniti do smrti zakonca 57 let in šest mesecev, letos je pogoj starost 58 let.

Avgusta lani je začela veljati tudi zakonska sprememba, po kateri so do invalidnine ponovno upravičeni tudi zavarovanci s telesno okvaro, ki je nastala kot posledica poškodbe izven dela ali bolezni.

Z lanskim 1. novembrom so pojem pokojninske dobe brez dokupa razširili še na obdobje prostovoljne vključitve v obvezno zavarovanje po 1. januarju 2013, pogoj pa je, da se je oseba prostovoljno vključila v tovrstno zavarovanje že pred 31. decembrom 2012.

Pogoji za pridobitev starostne pokojnine

Zavarovanec, tako moški kot ženka, mora za pridobitev pravice do starostne pokojnine hkrati izpolnjevati pogoj starosti in pokojninske dobe – starost 60 let in 40 let pokojninske dobe brez dokupa ali starost 65 let in najmanj 15 let zavarovalne dobe. Pravico do starostne pokojnine je možno v nekaterih primerih pridobiti pri nižji starosti. Predpisano starost je tako možno znižati zaradi skrbi za vsakega rojenega ali posvojenega otroka, služenja obveznega vojaškega roka, vključitve v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje pred dopolnjenim 18 letom starosti in dela na delovnih mestih z beneficirano dobo. Za enega otroka se starostna meja zniža za 6 mesecev, za dva otroka za 16 mesecev, za tri otroke za 26 mesecev, za štiri otroke za 36 mesecev ter za pet otrok ali več za 48 mesecev, za služenje vojaškega roka pa za dve tretjini dejanskega služenja. Višina starostne pokojnine je odvisna od višine pokojninske osnove in dopolnjene pokojninske dobe, od katere pa je odvisna tudi višina odmernega odstotka. Odmerni odstotek se za letos še razlikuje glede na spol: pri ženskah s 15 leti zavarovalne dobe znaša 29,5 odstotka pokojninske osnove in se vsako leto poviša za 1,36 odstotka, za moške znaša 28,5 odstotka in se vsako leto zviša za 1,32 odstotka. Tudi letos bodo za izračun pokojninske osnove upoštevali 24 zaporednih najugodnejših let zavarovanja po letu 1970.

Februarja uskladitev pokojnin

Uskladitev pokojnin z rastjo povprečne mesečne bruto plače in povprečne rasti cen življenjskih potrebščin bo februarja s poračunom za januar. Kolikšna bo uskladitev, bo znano po tem, ko bo državni statistični urad objavil potrebne podatke; zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje pa je v finančnem načrtu za letos predvidel 4-odstotno uskladitev.

Letni dodatek odvisen od višine pokojnine

Upokojenci in prejemniki nadomestil iz invalidskega zavarovanja bodo letos letni dodatek prejeli skupaj z junijskim izplačilom pokojnine. Dodatek bodo prejeli vsi upokojenci, znesek pa bo odvisen od višine pokojnine. Upokojenci s pokojnino do 570 evrov bodo prejeli 450 evrov dodatka, tisti s pokojnino od 570,01 evra do 680 evrov bodo dobili 310 evrov dodatka, za upokojence s pokojnino od 680,01 evra do 805 evrov bo dodatek znašal 250 evrov, za tiste s pokojnino od 805,01 evra do 970 evrov bo dodatek 200 evrov, upokojenci s pokojnino, višjo od 970 evrov, pa bodo prejeli 140 evrov dodatka. Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje bo pri višini pokojnine upošteval tudi znesek dela vdovske oziroma družinske pokojnine ter tudi morebitni znesek tuje pokojnine.

Prejemniki nadomestil iz invalidskega zavarovanja v znesku do 805 evrov bodo prejeli 250 evrov dodatka, tisti z nadomestilom od 805,01 do 970 evrov dodatek v višini 200 evrov, tisti z nadomestilom, višjim od 970 evrov, pa 140 evrov dodatka.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Žirovnica / petek, 5. julij 2019 / 14:34

Praznik gasilcev

Smokuč – PGD Smokuč praznuje devetdeset let. Jubilej bodo obeležili z vrsto dogodkov, tako sta že potekali meddruštvena gasilska vaja in slavnostna seja. Jutri, v soboto, ob 18.15 pa bo potekala še...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / torek, 4. januar 2022 / 19:32

Kapelico bodo obnovili

Marijina kapelica v središču Stare Loke bo kmalu stara dvesto let, lani oktobra pa so jo začeli obnavljati.

Zanimivosti / torek, 4. januar 2022 / 19:31

Bodimo drug ob drugem

Adergas, Stražišče – Komorni pevski zbor Mysterium vabi na dva božična koncerta z naslovom Bodimo drug ob drugem, kjer boste lahko prisluhnili izboru prelepih božičnih melodij ob spremljavi saksofo...

Slovenija / torek, 4. januar 2022 / 19:30

E-zahtevki za refundacije nadomestil plač

Ljubljana – Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) postopoma uvaja obvezno elektronsko vlaganje zahtevkov za povračilo izplačanega nadomestila plače prek informacijskega sistema SPOT ozi...

Slovenija / torek, 4. januar 2022 / 17:54

»Več veselja do življenja in več otrok«

V porodnišnicah so že v prvih dneh novega leta prijokali na svet prvi dojenčki, novi prebivalci Slovenije ... Spet jih bomo šteli in seštevali, ugotavljali, ali je otroški jok (ob rojstvu)...

Kranj / torek, 4. januar 2022 / 17:52

Uravnavajo vplive človeka

Ribiška družina (RD) Kranj je decembra organizirala zadnje vlaganje sulca in lipana v reko Savo pod geslom Z roko v roki za reko Savo in naravo. Predstavili so tudi najnovejšo pridobitev čuvajske služ...