Predsednik Borut Pahor je ob državnem prazniku v predsedniški palači znova pripravil dan odprtih vrat. / Foto: Daniel Novakovič/STA

Ob prazniku poudarili pomen enotnosti

Dan samostojnosti in enotnosti

Minuli teden je minil v znamenju državnega praznika, dneva samostojnosti in enotnosti, s katerim smo zaznamovali razglasitev rezultatov plebiscita za samostojno Slovenijo pred 31 leti, ko se je 88,5 odstotka vseh volilnih upravičencev odločilo za odcepitev od SFRJ in samostojno državo. Na državni proslavi v Cankarjevem domu, kjer je bil govornik premier Janez Janša, in slavnostni seji DZ ob prazniku, na kateri je zbrane nagovoril predsednik DZ Igor Zorčič, so poudarili pomen enotnosti.

Kot je v navadi ob državnih praznikih že vse od leta 2013, je bil v predsedniški palači v nedeljo, 26. decembra, dan odprtih vrat, predsednik države Borut Pahor pa je iz predsedniške palače tudi nagovoril državljane in jim čestital ob prazniku. Pri tem je posebej poudaril pomen ciljev za prihodnost. Spomnil je na čas pred 31 leti in poudaril, da smo enotnost tedaj lahko dosegli zato, ker smo imeli pred seboj cilj, program, načrt naše prihodnosti. Praznični nagovor je Pahor zaključil z besedami, da je pred nami prelomno obdobje, v katerem bomo potrebovali velikopoteznost, smelost in jasne cilje. Obiskovalci so si po uradnem delu programa predsedniško palačo pod strokovnim vodstvom tudi ogledali.

Revizija opravljanja javne službe STA

Računsko sodišče bo na podlagi sklepa, ki je v tem tednu postal pravnomočen, izvedlo revizijo, v kateri bodo izrekli mnenje o tem, ali vlada, urad vlade za komuniciranje (Ukom) in Slovenska tiskovna agencija (STA) zagotavljajo pogoje za učinkovito opravljanje javne službe informiranja o dogodkih v Sloveniji in po svetu. Revidirali bodo obdobje od 1. januarja 2019 do 30. junija 2022.

Odločitev sodišča za revizijo so na Ukomu pozdravili, a se jim zdi predlog revizije pomanjkljiv, zato predlagajo dopolnitev s predpisi, ki v EU urejajo izvajanje storitev splošnega gospodarskega pomena.

Revizija prihaja po letu dni, ki ga je STA v pretežni meri preživela brez vladnega financiranja javne službe, ki jo STA opravlja po zakonu. Ukom je namreč financiranje javne službe najprej ustavil že lansko jesen, nato pa znova letos, ko je ni plačeval več kot tristo dni in je preživela zlasti na račun donacijske kampanje Za obSTAnek ter prodaje terjatev.

Več potresnih sunkov

V minulem tednu so seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic zabeležili več šibkih potresnih sunkov. Najbolj so se tla tresla v okolici Ljutomera, kjer so potresne sunke zabeležili v soboto (magnitude 3,3), v nedeljo (magnitude 1,2) in v ponedeljek (magnitude 1,9). V petek ponoči so šibek potresni sunek zabeležili tudi v bližini Maribora (magnitude 1,5), v ponedeljek v bližini Logatca (magnitude 2,5), v sredo pa še v bližini Babnega Polja, kjer so izmerili magnitudo 2,3.

Državni svet ni izglasoval veta

Državni svet na izredni seji v sredo ni izglasoval odložilnega veta na novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki spreminja sestavo svetov zavodov. Pobudo zanj je podala interesna skupina delojemalcev, ki meni, da spremembe zmanjšujejo vlogo stroke na račun večjega vpliva politike. Državni svetnik Branimir Štrukelj je v imenu predlagateljev dejal, da sprejeta novela zakona, ki jo je državni zbor sprejel na izredni seji 22. decembra, zaposlenim v vzgoji in izobraževanju, zlasti strokovnemu osebju, v svetih vrtcev in šol jemlje po dva člana in tako nepremišljeno posega v bistvo dosedanjih dobro premišljenih razmerij. Za veto je bilo 14 svetnikov, proti jih je glasovalo 21.

Čeferin znova za predsednika Uefe

Aleksander Čeferin je napovedal, da se namerava leta 2023 potegovati za nov mandat na čelu Evropske nogometne zveze (Uefa). Hkrati je tako v luči super volilnega leta v Sloveniji, državnozborskih, predsedniških in lokalnih volitev leta 2022, znova zavrnil morebiten vstop v slovensko politiko. »Moje mnenje je, da lahko tukaj veliko bolj pomagam svetu kot s političnega položaja v Sloveniji,« je za časopis Politico izjavil Čeferin in priznal, da razmere pri nas niso dobre. »V Sloveniji še nikoli nismo bili tako razdeljeni. Nikoli ni bilo toliko napetosti. Nikoli ni bilo toliko žalitev prek družbenih omrežij in drugih medijev, ki so očitno mediji politične stranke. To je zaskrbljujoče, a to bodo morali rešiti Slovenci in ne Evropska unija.« Politico je Čeferina ta mesec uvrstil na svoj seznam 28 najvplivnejših oseb v Evropi v preteklem letu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sobota, 25. april 2020 / 10:01

Spremembe rokov in pogojev

Kranj – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bo zaradi epidemije covid-19 rok za oddajanje zbirnih vlog za kmetijska plačila predvidoma podaljšalo do 15. junija, zamudni rok pa do 10....

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 13. januar 2014 / 16:18

Mami, mi kupiš nove superge? (1)

Nataša je bila ena v množici tistih, ki so lani izgubili službo. Delala je v podjetju, o katerem se ni toliko govorilo, vsi pa so vedeli, da imajo vodilni nemalo masla na glavi, kradli so...

Gospodarstvo / ponedeljek, 13. januar 2014 / 16:01

Zahtevajo ustavno presojo zakona

Vse več je zahtev za oceno ustavnosti zakona o davku na nepremičnine, ki velja od 1. januarja dalje.

Gorenja vas-Poljane / ponedeljek, 13. januar 2014 / 15:58

Znova rekorden proračun

Gorenjevaško-poljanski svetniki so potrdili 14,96-milijonski proračun. Kar 3,6 milijona evrov gre na račun evropske pomoči.

Bohinj / ponedeljek, 13. januar 2014 / 15:54

Davčne olajšave ali izstop iz parka

V Bohinju so pripravili problemsko konferenco s simbolnim naslovom Ali bo Bohinj “in” ali bo “hin”, kjer so predstavnikom države znova predstavili svoje težave in zahteve.

GG Plus / ponedeljek, 13. januar 2014 / 15:49

Neža nima enakih možnosti

Za Nežo Kržišnik, dvajsetletno invalidno študentko od Sv. Andreja pri Škofji Loki, se starši že od začetka njenega študija borijo, da bi bila pri prevozu v enakem položaju kot zdravi vrstniki.