Prelatovo darilo Slovencem
Zaradi zmanjševanja števila in staranja šolskih sester v Celovcu se je vodstvo koroške province šolskih sester letos s privoljenjem vrhovnega vodstva v Rimu po 66 letih uporabe odločilo za prodajo provincialne hiše v Vetrinjskem predmestju v Celovcu in za prenos sedeža province v Št. Peter v Rožu. V celovški hiši so tudi prostori slovenske župnije svetih Cirila in Metoda, v katerih so redna slovenska bogoslužja. Vodstvo šolskih sester je hišo najprej ponudilo v odkup krški oziroma celovški škofiji, ki pa tega finančnega bremena ni zmogla.
Za odkup se je odločila Mohorjeva iz Celovca, ki pa ni bila pripravljena še naprej vzdrževati tudi pastoralnega centra oziroma slovenske župnije v Celovcu. Na mizi je bilo več načinov za rešitev obstoja slovenske župnije. Za sporazumen nakup Provincialne hiše in za ohranitev slovenske župnije in bogoslužja v njej – k mašam so prihajali tudi nemško govoreči – je storil odločilen korak dolgoletni škofijski kancler in eden od najvplivnejših ljudi v celovški oziroma krški škofiji stolni dekan prelat Michael Kristof. Prelat je slovenskega rodu in zagovornik slovenske župnije in slovenskega bogoslužja v Celovcu. Prelat Krištof je škofu dr. Jožetu Marketzu in predstavnikom Mohorjeve sporočil, da je za nakup hiše in za ohranitev sedeža župnije v njem pripravljen prispevati večjo vsoto denarja. Pastoralni center oziroma župnija imata tako še naprej ne le možnost delovanja v tej hiši, ampak je prelat s svojim darom omogočil tudi obnovo in prenovo prostorov, ki obsegajo kapelo, zakristijo, prostore za pastoralno dejavnost in za stanovanje duhovnika. Tako se bo lahko nadaljevalo tudi dobro sodelovanje med slovensko župnijo svetih Cirila in Metoda in celovško mestno župnijo Svetega Egidija.
Na tretjo adventno nedeljo so se na sedežu slovenske župnije s slovesno mašo zahvalili prelatu Michaelu Kristofu. Z njim so maševali celovški oziroma krški škof dr. Jože Marketz, predsednik Mohorjeve dekan Ivan Olip in župnik v slovenski župniji pater Jože Andolšek. Med mašo je predstavnica farne skupnosti Marica Hartman povedala, da je bila tudi pred letom 1986, ko je bila ustanovljena slovenska župnija, v Celovcu vedno tudi slovenska maša, najprej na Kolodvorski cesti, nato ob celovškem kanalu in v Mohorjevi, zadnja leta pa v Provincialni hiši. Za faro je povedala verz svoje hčerke Katarine: Doma sem tam, kjer srce gori, se sonce smeji in življenje cveti! Vsi so izrekali besede zahvale prelatu Kristofu in Mohorjevi, ki je kupila hišo in se trudila ohraniti slovensko župnijo. Predsednik Mohorjeve dekan Ivan Olip je zagotovil, »da bo Mohorjeva skrbela, da bodo slovenski farani meli prijeten in topel dom v Provincialni hiši.«