Proizvodnjo prilagajajo dnevnim cenam elektrike
Visoki stroški energije vplivajo na poslovanje podjetij, ki so energetsko intenzivna. Eno takšnih je tudi SIJ Acroni Jesenice, kjer stroški energije predstavljajo že četrtino celotnih stroškov.
Po nekaterih izračunih SIJ Acroni na leto proizvede toliko odpadne toplote, da bi to zadostovalo za ogrevanje več kot petsto stanovanj. V Skupini SIJ na vprašanje, kako daleč so projekti izrabe odvečne energije za ogrevanje Jesenic, niso odgovorili.
Jesenice – SIJ Acroni z Jesenic je eden največjih porabnikov energije, zlasti elektrike, v državi. Kaj čedalje višje cene energentov pomenijo za podjetje in njegovo poslovanje?
Glavna energenta v celotni Skupini SIJ, pod okrilje katerega spada tudi SIJ Acroni, sta električna energija in zemeljski plin. In če je strošek električne energije in zemeljskega plina pred podražitvami predstavljal med osem in devet odstotkov v skupnih stroških, po trenutnih cenah predstavlja že najmanj četrtino, je pojasnil Slavko Kanalec, izvršni direktor za proizvodnjo, tehnologijo, investicije v Skupini SIJ. Zaradi izredno dragih energentov so celo prisiljeni proizvodnjo prilagajati dnevnim cenam električne energije.
In kako bodo višje cene energentov vplivale na poslovanje? Kot je pojasnil Kanalec, trenutno višje cene energentov (pa tudi jeklenega odpadka in legirnih elementov) v Skupini SIJ v skladu s poslovnim modelom uravnavajo s cenami proizvodov, in sicer po vnaprejšnjem dogovoru s kupci. »Vendar pa si težko predstavljamo, da bi tudi v prihodnje lahko to poviševanje v celoti prenesli na kupce,« je dodal.
Ob tem pa je opozoril, da je slovenska energetsko intenzivna industrija ob vedno bolj zaostrenih razmerah na energetskem trgu že večkrat poudarila nujnost ukrepanja na ravni države. Tako so prek Gospodarske zbornice Slovenije dali več predlogov, a po Kanalčevih besedah za zdaj žal še ni bilo odziva.
»Tržni pogoji so za nas in našo konkurenco primerljivi, zato od države pričakujemo, da uvede podobne ukrepe, kot se izvajajo v ostalih članicah EU, ter nam s tem omogoči, da poslujemo v primerljivem poslovnem okolju kot naši konkurenti,« je dodal.
Da bi v prihodnje zagotovili večjo energetsko učinkovitost, načrtujejo vlaganja v razogličenje in v tako imenovano BAT (Best Available Techology), ki zagotavlja tudi najučinkovitejšo in okolju najprijaznejšo izrabo energije pri vseh delovnih procesih.
Načrtujejo vlaganja v samooskrbo oziroma obnovljive vire energije, zato v okviru projekta Creators že preizkušajo možnosti za ustanovitev pametne energetske skupnosti s povezovanjem energetsko intenzivne industrije, energetskega sektorja in lokalne skupnosti.
»Gre predvsem za sončne elektrarne na strehah, izkoriščanja industrijske odvečne toplote za ogrevanje agregatov in za daljinsko ogrevanje. Preizkušamo tudi možnosti za proizvodnjo zelenega vodika z elektrolizo vode z uporabo električne energije iz obnovljivih virov energije, kot so denimo velike sončne elektrarne,« je pojasnil Kanalec.