Vlada na obisku
Program petkovega obiska vlade na Gorenjskem je bil bogat – vseboval je več kot sto različnih pogovorov in ogledov – in kot tak tudi naporen in zahteven logistični zalogaj ne samo za člane vlade in njihove gostitelje, temveč tudi za predstavnike medijev, ki so ministre in premierja lovili po celotni regiji ter se odločali, kateri dogodek si zasluži posebne medijske obravnave. Tako pomemben dogodek za regijo je pač tudi velik medijski dogodek, predstava za javnost. Pa nič hudega, dokler terenski obiski vlade po regijah prinesejo tudi otipljive rezultate.
Pričakovanja, da bosta premier Janez Janša in minister za zdravje Janez Poklukar na delovnem kosilu z župani Jesenic, Radovljice in Kranja dokonča strla trd oreh prostorske umestitve regijske bolnišnice, so bila prevelika. So se pa sogovorniki vsaj dogovorili, da bo končna odločitev o tem, kje bodo postavili bolnišnico, temeljila na primerjalni analizi prednosti in slabosti predlaganih lokacij. In župani so iz ust najvišjih predstavnikov izvršilne oblasti slišali, da bodo, naj se še tako prepirajo o najprimernejši lokaciji za tristomilijonsko investicijo, odločitev v prvi vrsti morali sprejeti kar sami – in to čim prej.
Regijski obisk so nekateri ministri izkoristili tudi za podpis pogodb. Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je na primer podpisal slab milijon evrov vredno pogodbo za izboljšanje bivalnih pogojev v kranjskem domu upokojencev. Minister za obrambo Matej Tonin pa je s škofjeloškim županom Tinetom Radinjo podpisal sporazum, s katerim bo ministrstvo Občini Škofja Loka namenilo 200.000 evrov za kompenzacijo negativnih vplivov strelišča Crngrob.
Premier in ministri so se seznanili tudi s številnimi željami in razvojnimi izzivi v regiji. Med slednje poleg pomanjkanja zdravstvenih kapacitet zagotovo sodi pomanjkanje delovne sile, zaradi česar je Gorenjska prisiljena v uvoz delovne sile, kar je ustvarilo velik problem integracije tujcev in njihov otrok v družbo. Podobno pomembni so pomanjkljiva cestna infrastruktura, dolgotrajni postopki pridobivanja gradbenih dovoljenj, ustanovitev univerze, zagotavljanje protipoplavne varnosti, obnove zaščitenih stavb …
Terenski obisk je bil torej dobra priložnost, da se je vlada podrobneje seznanila z najbolj žgočo problematiko v regiji. Podobno je bilo tudi v ostalih sedmih regijah, ki jih je obiskala že pred Gorenjsko. Povsod seveda pričakujejo, da se bo kolesje hitreje in lažje zavrtelo naprej. Ali so takšna pričakovanja nekaj mesecev pred volitvami realna, je že drugo vprašanje.