Zgodbe grde deklice
ŠKUC gledališče je na odru jeseniškega gledališča premierno uprizorilo Zgodbe grde deklice. Predstava je namenjena otrokom in najstnikom, starim od osem do dvanajst let, ter njihovim staršem in učiteljem.
Oceanija (v predstavi): »V enem trenutku ... sem si rekla, da bi blo za mami bolš, če me ne bi blo in bi me zamenjala z drugo deklico. Z zlo lepo deklico.«
Jesenice – »Zgodbe grde deklice nas popeljejo v čas zgodnjega najstništva. V čas, ko je otrokova samopodoba na majavih nogah in ko je njihovo doživljanje samega sebe polno kompleksov. Tudi Oceanija, Ajna, Lukas, Žana, Katja, Timotej in Kevin dvomijo o sebi, o svojih sposobnostih, vidijo napake na svojem telesu, uspeh in neuspeh si podajata roko. Še bolj pa jih skrbi, kako jih vidijo drugi. Mlajši najstniki, kamor spadajo tudi naši junaki, se velikokrat počutijo nesprejete tako med sošolci kot v družini.«
Tako so snovalci opisali vsebino predstave z naslovom Zgodbe grde deklice, ki so jo v soboto premierno uprizorili na odru jeseniškega gledališča in je plod sodelovanja producenta ŠKUC gledališča z Zavodom Kolaž in prvič tudi z Gledališčem Toneta Čufarja Jesenice. Slovenska praizvedba je bila tako na ogled prav na Jesenicah.
Avtor predstave je francoski igralec in režiser dr. Julien Daillere, ki je Zgodbe grde deklice sam odigral več kot 250-krat po vsej Franciji. Besedilo in uprizoritev sta služila kot odskočna deska za številne izobraževalne akcije in pogovore o stiskah, ki jih doživljajo najstniki.
Besedilo pa je tudi aktivistično, saj mlade na subtilen način opogumlja, da se je vredno boriti za prepotrebne spremembe v družbi, da se slišijo njihove besede, da se da prosta pot njihovi domišljiji, njihovi poeziji, idejam in njihovim željam po boljšem in lepšem življenju za vse, so zapisali snovalci.
Pod režijskim vodstvom Alena Jelena v predstavi nastopata dramska igralca Vesna Kuzmić in Timotej Novaković. V ekipi predstave sta tudi dva člana jeseniškega gledališča, za oblikovanje luči in video je poskrbel Matic Hering, ki je tudi tonski mojster predstave, garderoberka pa je Aleksandra Džajić.
Prva ponovitev in ljubljanska premiera v Gledališču Glej pa bo jutri, v sredo.