Več znanja za potrošnike
Lokalna energetska agencija Gorenjske je v okviru projekta Erasmus+ TRECE organizirala zaključni dogodek projekta z naslovom Konferenca o energetski revščini. Govorci so predstavili svoj pogled, trenutno stanje in ukrepe za zmanjševanje energetske revščine.
Vpliv energetske revščine se kaže na socialnem, gospodarskem, podnebnem in okoljskem področju.
Kranj – Lokalna energetska agencija Gorenjske (LEAG) že več let s svojimi storitvami skrbi za zmanjšanje rabe energije v javnih stavbah in izboljšanje energetske učinkovitosti v gorenjski regiji. Ena izmed njihovih glavnih nalog je ozaveščanje na področju energetske revščine, učinkovite rabe energije, obnovljivih virov energije in prilagajanje podnebnim spremembam. Kot so pojasnili, energetska revščina v praksi pomeni, da ranljivi državljani bodisi nimajo dostopa do energetskih storitev ali pa uporaba teh spodkopava njihovo možnost dostopa do drugih osnovnih storitev, kar lahko privede tudi do posledic za zdravje, dobro počutje, socialno vključenost in kakovost življenja.
»Za zmanjševanje energetske revščine, ki je ob višanju cen energentov vse večji problem, so potrebne učinkovite aktivnosti oziroma konkretne rešitve, ki bodo delovale neposredno in bodo dostopne za upravičence, obenem bodo imele izobraževalno vlogo. Te aktivnosti je najlažje razviti na ravni lokalne skupnosti, zato spodbujamo vključevanje čim več deležnikov,« je povedal direktor LEAG Anton Pogačnik in dodal: »Posameznik lahko veliko stori tudi sam, na primer s primernim prezračevanjem prostorov, tesnjenjem oken, ugašanjem luči in drugih električnih naprav, hkrati pa z uporabo možnosti, ki so v družbi že uveljavljene. Pri tem ima veliko vlogo Eko sklad, ki med drugim ponuja raznovrstne možnosti subvencioniranja.«
Ena izmed aktivnosti za zmanjševanje energetske revščine je projekt TRECE, ki se problema loteva z aktivnim vključevanjem državljanov in socialnih deležnikov pri oblikovanju in razvoju rešitev za izobraževanje. Program vključuje usposabljanja za opolnomočenje energetskih potrošnikov v Španiji, Grčiji, Sloveniji, Bolgariji in Romuniji. V njegovem okviru so na LEAG osnovali novo spletno orodje v obliki šestih modulov za izobraževanje, ki bo decembra brezplačno na voljo na odprti spletni platformi. »Uporabniki se med drugim lahko seznanijo z energetsko učinkovitostjo, obnovljivimi viri, konkretnimi rešitvami, ki so že na voljo,« je povedala vodja projekta Suzana Krmelj z LEAG.
Na konferenci so v prvem delu govorci predstavili stanje energetske revščine v Sloveniji, v drugem delu pa evropske projekte na to temo. Namestnik direktorja LEAG Črtomir Kurnik, ki bo prihodnje leto prevzel mesto direktorja, je spregovoril o Konvenciji županov, kjer se podpisniki poleg ukrepov za blažitev podnebnih sprememb in prilagajanja njihovim neizogibnim učinkom zavezujejo, da bodo vsem zagotovili dostop do varne, trajnostne in cenovno dostopne energije. V evropskem kontekstu to pomeni ukrepanje za zmanjševanje energetske revščine.
»Trenutno sodelujemo pri projektu SECAP, ki izhaja iz Konvencije županov. Izvedli smo študijo v sodelovanju s Komunalo Kranj o uporabi toplote iz komunalnih vod. Zajeli smo območji Komunale Zarica in kompleksa Kranjska Iskrica, kjer je predvidena stanovanjska gradnja. Namestili smo tudi merilnik kakovosti zraka na Orehku, s čimer lahko spremljamo vsebino prašnih delcev v zraku,« je pojasnil Kurnik. LEAG se posveča tudi projektu INNOVEAS, ki se ukvarja z energetskimi pregledi, kjer med drugim ugotavljajo, ali je energetsko revno lahko tudi podjetje.