Banka UniCredit skoraj podvojila dobiček
UniCredit Banka Slovenije je v prvih devetih mesecih ustvarila 14,2 milijona evrov dobička pred obdavčitvijo, lani v enakem obdobju 7,2 milijona.
Ljubljana – Banka je v prvih treh četrtletjih dosegla 54,7 milijona evrov prihodkov, kar je za 8,1 milijona ali za 17 odstotkov več kot v enakem lanskem obdobju, pri tem pa je čiste obrestne prihodke povečala za štirideset odstotkov, neobrestne pa zmanjšala za 16 odstotkov. Stroški zaposlenih in administrativni stroški so znašali 28,3 milijona in so se predvsem zaradi prilagoditve inflaciji in 26 dodatno zaposlenih povečali za 1,6 milijona evrov. Operativni dobiček je znašal 25,8 milijona evrov in je bil za trideset odstotkov večji kot v enakem lanskem obdobju, dobiček pred obdavčitvijo pa je bil zaradi višjih prihodkov in nižjih oslabitev za posojila skoraj še enkrat višji od lanskega in je znašal 14,2 milijona evrov. Banka je pri upravljanju tveganj še naprej uporabljala konzervativni pristop in je v prvih treh četrtletjih oblikovala za izgube pri kreditih rezervacije v višini 11,6 milijona evrov oz. za en milijon manj kot v enakem lanskem obdobju. Ob koncu septembra je imela 2982 milijonov evrov bilančne vsote, za devet odstotkov manj kot ob koncu lanskega leta, kar je predvsem posledica zmanjšanja medbančnih depozitov. V primerjavi s koncem lanskega leta je kredite strankam povečala za 162 milijonov evrov.
»Z doseženim poslovnim rezultatom smo lahko zadovoljni, saj je težka situacija v gospodarstvu, ki se je začela lani, negativno vplivala na rezultate večine finančnih holdingov. Pričakujemo, da se bo vpliv dogajanj v gradbeništvu občutil v finančnih holdingih tudi prihodnje leto,« je dejal predsednik uprave dr. France Arhar in dodal, da bodo prihodnje leto njihovi najpomembnejši cilji odpiranje novih poslovnih enot, povečanje števila strank in povečanje obsega poslovanja s posamezno stranko. Ker se bo neomejeno jamstvo za bančne depozite končalo, pričakujejo, da bodo stranke na podlagi kakovosti storitev in ugleda (bonitete) vse bolj pozorno izbirale banke, ki jim bodo zaupale denar.