Kocbek ponovno v Bohinju
Ob 40. obletnici Kocbekove smrti, v širši javnosti precej spregledani, se je v okviru Socialne akademije (gl.: https://socialna-akademija.si) v avtentičnem okolju cerkve sv. Janeza Krstnika pod moderatorstvom Janka Rožiča 25. septembra zgodil (spominski) Bohinjski teden. Sodelovali so tudi poznavalci in neposredne priče Kocbekovega življenja. Rdeča nit je bila Kocbekova ideja oz. dilema, kako naj kot odgovoren kristjan združi krščanski etos z revolucijo.
Aktualnost in pragmatičnost današnjega časa tudi nam Kocbek vizionarsko napove v pesmi Lipicanci (l. 1939), ko otroku polaga na srce »kako različna je vzmet duha pri slehernem ljudstvu na zemlji«, verjetno ni slutil, da bo ta »vzmet duha« (tudi slovenskega) stisnjena in premagana s prikritimi grobišči, ko je kljub »čutenju, da se približuje nova nevarnost, /.../ z novimi izpovedovalci logične resnice /.../, ki vedno postanejo do sočloveka nasilni«, podpisal Dolomitsko izjavo. Ni slutil, da bo doživel »deset let gluhega pogreza« (Paternu 2016), ko je kot eden od ustanovnih očetov OF za to tovarišijo kljub plagiatorstvu o sreči postal »ničla«. Do takrat, in ponovno dandanes, je (bil) kot krinka (zlo)rabljen za »deklarativni ideološki pluralizem«.
Predstavljeni so bili trije Kocbekovi glavni očitki, ki mu jih je uspelo jeseni 1946 neposredno očitati vodstvu novega režima: 1. da se ne more razjasniti usoda ljudi /.../, žrtev čiščenja terena po osvoboditvi (beri povojni poboji), 2. uvedba tajne politične policije /.../, ki proti njej ni priziva /.../, 3. radikalna družbena diferenciacija /.../, ki namesto ljudstva oblast izvaja poseben krog ljudi, ki ga ljudstvo ne more kontrolirati; vsebina besed svoboda in pravica se je bistveno spremenila.
Kocbek je tako prepoznal vrednostni in vsebinski odklon oz. poraz temeljnih načel OF, posebno tč. 4, 6 in 7. Tako v dnevniku 4. junija ob »rafiniranem preganjanju Cerkve« tudi opiše svojo osebno dramo: »Izražati bi se moral, poglobiti bi se moral, soočiti bi se moral, spopasti bi se moral, rešiti bi se moral ...« (Dnevnik 1951–1952, str. 216)
V Zborniku 2016 (Društvo piscev zgodovine NOB) Kocbek in njegove dileme ter kritike niso opisane, tudi nič o VOS. Sta pa v Slovenskem zborniku 2016 (ZZB) Kocbeku in VOS posvečena dva prispevka, a ni omenjeno, da je bila ustanovitev VOS prikrita tudi IO OF in da je bila neposredno podrejena ozkemu vrhu KPS. Likvidacije na osnovi revolucionarne zakonodaje so skrite pod izrazom obsodbe.
Upravičeno je na tem Bohinjskem tednu septembra 2021 postavljeno vprašanje: Kaj je o tem kdaj rekla ZZB oz. njihovi nasledniki, ki častijo vrednote NOB?
(Opomba: V narekovajih so navedki z okrogle mize.)
Franc Pintar, Bled