Košir bo morda vztrajal še do Cortine
Deskar na snegu Žan Košir ima že tri olimpijske medalje. Tržičan bo v svojo zbirko novo skušal dodati v Pekingu, tekma pa bo na slovenski kulturni praznik. Trener Izidor Šušteršič je z dosedanjimi pripravami izjemno zadovoljen. Uvod v sezono deskarje v alpskih disciplinah čaka čez slab mesec v Rusiji.
Ljubljana – Deskarji na snegu v alpskih disciplinah bodo novo sezono odprli čez slab mesec, in sicer 11. in 12. decembra. V Banojah v Rusiji jih čaka paralelni veleslalom, ki je olimpijska disciplina, in paralelni slalom. Do novega leta bosta sledili klasični prizorišči v italijanskih Dolomitih (Carezza in Cortina). Pred novo sezono so v slovenski reprezentanci optimistični, kar velja tudi za Žana Koširja, edinega gorenjskega deskarja med najboljšimi.
Morda bo vztrajal še do Cortine 2026
Tržičan ima že tri medalje z olimpijskih iger (dve bronasti in eno srebrno), tako kot Američan Shaun White, deskar prostega sloga. Oba bosta v Pekingu napadala četrto. Tekma v paralelnem veleslalomu bo na olimpijskih igrah 8. februarja, na slovenski kulturni praznik. To bo njegova peta olimpijska tekma. »Vsi imamo svoje cilje, skupno nam je to, da se želimo dokazati. Priprav smo se lotili tako, kot se jih znamo, kot mislimo, da je najbolje. Zadovoljen sem z opravljenim delom čez poletje in jesen. Za zdaj vse poteka po načrtih. Vsi že nestrpno pričakujemo tekme. Kljub vsem izkušnjam, ki jih imam, ne morem napovedati, kakšna bo sezona. Vse bodo pokazale tekme. Na vsaki nas čaka težka naloga: biti zadovoljen s stopničkami, želeti si zmage. Še vedno se ženem za najvišjimi uvrstitvami,« je v četrtek na novinarski konferenci pred Smučarsko zvezo Slovenije v Ljubljani pojasnil 37-letni Žan Košir. Njegov glavni cilj v sezoni bodo olimpijske igre, ki pa, kot je bilo slišati, morda zanj ne bodo zadnje. Damijan Rifl, predstavnik za stike z javnostjo panoge deskanje na snegu, ga je izzval, ali bo vztrajal še do olimpijskih iger leta 2026 v Cortini d'Ampezzo v Italiji, saj da obstaja celo možnost, da se paralelnemu veleslalomu tam pridruži tudi paralelni slalom, poleg tega bodo igre blizu. »V vseh športnih panogah so športniki aktivni dlje, leta so se dvignila. Nihče ne ve, koliko časa bo lahko tekmoval, se pa vsak zaveda, da je to nekaj, kar si najbolj želi. In zakaj bi takrat, ko si še vedno sposoben zmagovati, prenehal. Koliko časa bom še tekmoval, je težko reči. Zagotovo imam željo, da bi me enkrat na olimpijskih igrah lahko gledali domači. Do sedaj to ni bilo mogoče, saj so bile vse, na katerih sem nastopil, preveč oddaljene. Leta 2006, ko so bile v Italiji, bi po mojem mnenju moral nastopiti, a nisem. Morda pa bo vse to dodatna motivacija,« je odgovoril naš najboljši deskar vseh časov.
Pripravljeni že mesec pred tekmami
Na sezono se pripravlja pod vodstvom Medvoščana Izidorja Šušteršiča, trenerja A-ekipe paralelnih disciplin. Ta poudarja, da so pripravljeni in da bi se tekme lahko že začele. »V preteklih dveh mesecih so bili pogoji za trening na evropskih ledenikih odlični. Malokdaj se zgodi, da so jeseni tako dobri pogoji, da so treningi lahko tako kvalitetni. Do odhoda v Rusijo imamo v načrtu še tri ali štiri cikle treningov. Prepričan sem, da je pred nami odlična sezona. Zadnji mesec se bomo posvečali podrobnostim,« je zadovoljen nekdanji deskar. Ta teden bodo trenirali v avstrijskem Lechu, kjer je, kot je dejal, poligon skoraj kot laboratorij za trening, dobri pogoji, teren podoben tekmovalnim razmeram. Pod vodstvom Šušteršiča trenirata še Gloria Kotnik in Sara Goltes, medtem ko se Tim Mastnak in Rok Marguč pripravljata posebej. Ekipo so okrepili s fizioterapevtom Maticem Tratnikom in serviserjem Daretom Centrihom. Šušteršič je zelo optimističen tudi glede pripravljenosti Koširja. »Ima res željo in upam, da mu bo uspelo. Vrhunec bodo seveda olimpijske igre, so pa še drugi cilji. Lani se mu je globus izmuznil zadnjo sekundo in upam, da bo tudi to letos v igri. Verjamem, da bo zraven, ker ima glavo na pravem mestu.«
Košir je bil lani še predzadnjo tekmo v igri za veliki kristalni globus, sezono v paralelnih disciplinah pa na koncu zaključil na četrtem mestu.