Utrinek iz promocijskega filmčka Srednje šole Jesenice, v katerem predstavljajo poklic tehnik zdravstvene nege. Letos imajo v programu zdravstvena nega 224 dijakov.

Študenti in dijaki ponekod delajo celo brez malice

Na poziv ministra za zdravje, naj se v pomoč bolnišnicam vključijo dijaki in študenti zdravstvene nege, so se odzvali tako na jeseniški srednji zdravstveni šoli kot fakulteti. Njihovi dijaki in študenti bodo priskočili na pomoč, a za brezplačno delo jim ponekod ne ponudijo niti malice ...

Doc. dr. Sanela Pivač: »Študenti so pripravljeni pomagati v izrednih razmerah, a izjemno pomembno se nam zdi, da zdravstveni zavodi študentom vrnejo vsaj stroške prehrane in prevoza ter jim dajo vsaj simbolično plačilo po presoji delodajalca, tako kot to velja za dijake in študente na praksi izven zdravstva.«

Jesenice – »Prosimo vas, da se povežete z bolnišnicami, ki so vaši učni zavodi, in glede na dogovore omogočite dijakom zlasti zadnjega letnika zdravstvene nege in vsem študentom zdravstvene nege opravljanje kliničnega usposabljanja v tem obdobju, ko je kriza največja.«

S temi besedami je minister za zdravje Janez Poklukar v ponedeljek pozval srednje šole in fakultete za zdravstveno nego, naj svojim dijakom in študentom omogočijo, da bodo v prihodnjih tednih in mesecih pomagali v bolnišnicah, ki se srečujejo s hudim pomanjkanjem in izčrpanostjo kadra.

Na poziv so se odzvali tudi na Srednji šoli Jesenice in Fakulteti za zdravstvo Angele Boškin na Jesenicah, dijaki in študenti so tako že priskočili na pomoč.

Dijaki pomagajo v bolnišnici

Kot je povedala ravnateljica Srednje šole Jesenice Monika Lotrič, dijaki tretjih in četrtih letnikov opravljajo praktični pouk v Splošni bolnišnici Jesenice. V bolnišnici so prisotni od torka do petka. »Razumemo in podpiramo poziv ministra za zdravje, ki v teh težkih časih poskuša reševati stanje v bolnišnicah tudi s pomočjo dijakov zdravstvene nege. Šola je že ponudila pomoč Splošni bolnišnici Jesenice in pravkar se dogovarjamo, na kakšen način bi še lahko pomagali. Podaljšati nameravamo praktični pouk ob četrtkih in petkih, da pokrijemo celotno dopoldansko izmeno s svojo mentorico praktičnega pouka in dijaki,« je povedala Lotričeva. Hkrati bodo prestavili praktično usposabljanje z delom za tretje letnike, tako da ga bodo opravljali prej in bodo lahko priskočili na pomoč v bolnišnici.

Pomagajo tudi študenti

Na poziv so se odzvali tudi na Fakulteti za zdravstvo Angele Boškin na Jesenicah, kjer je dekanja doc. dr. Sanela Pivač povedala, da so se njihovi študenti že v prejšnjih valovih epidemije vključili v delo v kliničnih okoljih, enako pa bodo storili v tem valu. Njihovi študenti bodo tako v zdravstvenih ustanovah in domovih za starejše v prihodnjih tednih in mesecih opravljali redno klinično prakso, nekateri pa pomagali tudi kot prostovoljci.

Brez plačila in celo malice

Ob tem pa je Sanela Pivač opozorila na nekatere težave, s katerimi se soočajo že dalj časa. Tako študenti za delo, ki ga opravijo kot del obvezne klinične prakse, pri delodajalcu ne dobijo plačila, v nekaterih ustanovah pa jim ne ponudijo niti malice. Ob tem pa fakulteta mora kriti stroške mentorjev, za nameček pa v nekaterih zdravstvenih zavodih fakulteti želijo zaračunati tudi stroške osebne varovalne opreme, ki jo pri delu uporabljajo študenti.

»Smo edina država v EU, v kateri mentorstvo zdravstvenim zavodom za opravljanje prakse študentom plačujejo visokošolski zavodi. Poleg tega države EU študente zdravstvene nege motivirajo s tem, da jim izplačujejo simbolične nagrade za opravljeno prakso, pokrijejo stroške prehrane in prevoza. Pri nas si študenti stroške prehrane in prevoza krijejo sami, torej delodajalci – z nekaterimi izjemami – študentom med opravljanjem prakse ne zagotovijo niti prehrane,« je dejala in dodala, da so s problematiko že seznanili tako ministrstvo za zdravje kot ministrstvo za izobraževanje ter zbornico – zvezo.

Podobno nam je povedala ravnateljica Srednje šole Jesenice Monika Lotrič. Tudi njihovi dijaki zdravstvene nege ne dobivajo plačila oziroma nagrade za praktično usposabljanje z delom. »V večini ustanov dobijo topli obrok, v nekaterih žal tudi tega ne,« je dejala.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 26. julij 2022 / 22:40

Omejitve uporabe pitne vode

Zaradi izjemno visokih temperatur in dolgega sušnega obdobja v nekaterih gorenjskih krajih že veljajo omejitve uporabe pitne vode.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / torek, 21. november 2006 / 06:00

Nismo angeli, imamo se pa radi

Ljubljano je obiskala ekipa ustvarjalcev tretjega filma Mi nismo angeli, sredi oktobra so na RTV Slovenija začeli s predvajanem komedije zmešnjav Mi se mamo radi.

Prosti čas / torek, 21. november 2006 / 06:00

Evolucijska teorija

Test: Mercedes-Benz E320 CDI Avantgarde

Prosti čas / torek, 21. november 2006 / 06:00

Evropski avto leta je Ford S-max

Novi Ford S-MAX je osvojil prestižni naslov »Car of the Year 2007«, ki ga že vrsto let podeljuje 58-članska žirija specializiranih avtomobilskih revij. Fordovemu novincu je nagrada pripadla v ene...

Prosti čas / torek, 21. november 2006 / 06:00

Akcijski naboj

Actyon, SSangYongov terenski posebnež z Daljnega vzhoda

Prosti čas / torek, 21. november 2006 / 06:00

Otroci obiskali opero

Več kot sto otrok iz kranjskih vrtcev Janina, Čira čara, Čenča in Ježek si je pred kratkim v ljubljanski operi ogledalo otroško baletno predstavo Kdo je najmočnejši na svetu. Balet je Če...