Upnike nagovarjajo k tožbi

Združenje stečajnih upnikov ponuja upnikom Slovenske hranilnice in posojilnice Kranj pomoč pri izterjavi »pravičnega zadoščenja« (denarne odškodnine) od države za nerazumno dolgo trajanje stečajnega postopka, ki poteka že sedemnajst let.

Ob polletju je bilo v stečajni masi Slovenske posojilnice in hranilnice Kranj 336.230 evrov.

Bojan Oblak, predsednik izvršnega odbora Združenja stečajnih upnikov, pravi, da naj bi zakon o varstvu pravice do sojenja brez nepotrebnega odlašanja pospešil sodne postopke in omogočil pravično zadoščenje oziroma izplačilo denarne odškodnine strankam, ki na svojo pravico zaradi zavlačevanja sodišča že predolgo čakajo. V praksi se kaže, da stranke v tem zakonu nimajo učinkovitih vzvodov za pospešitev dela sodstva in da zakon le ščiti državni proračun pred izplačilom odškodnin, ki jih je državi še pred sprejetjem zakona odmerjalo Evropsko sodišče za človekove pravice.

Kranj – Upniki Slovenske hranilnice in posojilnice (SHP) Kranj so pred kratkim prejeli od Združenja stečajnih upnikov ponudbo, da se prek združenja vključijo v sodni postopek, v katerem bi od države poskušali izterjati »pravično zadoščenje« oziroma denarno odškodnino za nematerialno škodo, ki jim jo je povzročila država s stečajnim postopkom, ki traja nerazumno dolgo, že sedemnajsto leto. Kot navajajo v združenju, po zakonu o varstvu pravice do sojenja brez nepotrebnega odlašanja vsaki stranki v sodnem postopku, ki traja nerazumno dolgo, pripada »pravično zadoščenje«, pri čemer denarna odškodnina lahko znaša do pet tisoč evrov. V združenju, ki deluje kot društvo v javnem interesu na področju pravosodja, že petnajst let pomagajo oškodovancem v stečajnih postopkih, v nekaterih primerih pa so, kot navajajo, upnikom omogočili priti do odškodnine. Prepričani so, da tudi stečajni postopek nad SHP Kranj traja izrazito predlogo in da bi bili upniki zato upravičeni do odškodnine. Po dogovoru o sodelovanju, ki ga je združenje ponudilo v podpis upnikom, naj bi združenje po potrebi poslalo na sodišče vlogo za pospešitev postopka in na državno pravobranilstvo zahtevek za izplačilo denarne odškodnine, upniki pa naj bi združenju dali pooblastila za pravno zastopanje in podpisali pogodbo z izbranim odvetnikom. Upnikom obljubljajo, da v postopku ne bi imeli praktično nobenih stroškov. V primeru uspešnega postopka zoper državo bi stroške pokrili iz izterjane odškodnine, v nasprotnem primeru bi odvetnik ostal brez plačila, združenje pa bi samo pokrilo vse nastale stroške. Ob ugodnem razpletu postopka bi za pokritje stroškov zadržalo 25 odstotkov odškodnine. Kot je pojasnil predsednik izvršnega odbora združenja Bojan Oblak, so v prvem dogovoru, ki so ga poslali vsem upnikom (fizičnim osebam), storili napako in navedli različne visoke deleže, ki naj bi jih združenje zadržalo za pokrivanje stroškov (tudi nerazumljivo visoke deleže, prek sto odstotkov). Napako so potlej popravili in hkrati tudi podaljšali rok za vključitev v sodni postopek do naslednjega tedna. Nekaterim upnikom, ki bi želeli sodelovati v tožbi zoper državo, pomagajo razrešiti tudi nekatere težave, predvsem glede dedovanja. Precej upnikov je namreč že pokojnih, dedičem pa v sklep o dedovanju ni uspelo vnesti terjatve do SHP-ja.

Mnenja upnikov o ponudbi združenja so različna, upnik in predsednik upniškega odbora SHP-ja Simon Antolič je povedal, da se v sodni postopek zoper državo ne bo vključil, ker ne vidi realne osnove za izterjavo odškodnine. Strinja se, da stečajni postopek traja že dolgo, a tako je zato, ker so nekateri vpleteni v stečaj SHP-ja med postopkom umrli in ker hkrati potekajo tudi nekateri sodni spori, pri tem pa ima po zakonodaji vsakdo pravico do ugovora, pritožbe, revizije ... Stečajni upravitelj Andrej Toš je v izrednem poročilu o poteku stečajnega postopka navedel, da končanja postopka ne more napovedati, saj je to odvisno od tega, kdaj bo Višje sodišče v Ljubljani odločilo o njegovi pritožbi na sodbo Okrožnega sodišča v Kranju, ki je ugodilo tožbenemu zahtevku Boštjana in Alenke Smuk v znesku 8314 evrov.


Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 22. julij 2008 / 07:00

Med največjimi v državi

Del ponudbe v Poslovni coni Komenda bo tudi mreža storitvenih dejavnosti, kot so banke, pošta, trgovski in gostinski lokali. To je pomembno tudi lokalno prebivalstvo.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / sreda, 14. oktober 2015 / 17:28

Še Dimež je prišel na kostan'

Kako tudi ne, saj so besniški Rokovnači na veliko oglaševali novost letošnjega kostanjevega piknika – tekmovanje v ličkanju koruze.

Jesenice / sreda, 14. oktober 2015 / 17:18

Občinski svetniki na tržnici

V soboto, 10. 10., ob 10. uri so se na Tržnici Jesenice na Stari Savi srečali jeseniški občinski svetniki, župan in člani občinske uprave, da bi se seznanili s poslovanjem tržnice in poiskali rešitve...

Šenčur / sreda, 14. oktober 2015 / 17:18

Kamniti ponos Šenčurja

Sredi krožišča Kranj–Brnik–Voklo–Šenčur so v soboto postavili skulpturo sv. Jurija, v nedeljo so ga slovesno odkrili in blagoslovili.

Škofja Loka / sreda, 14. oktober 2015 / 17:11

Prvi kip v parku škofov

V Stari Loki nastaja Park škofov, prvi je v njem kip škofa Andreja Karlina.

Mularija / sreda, 14. oktober 2015 / 17:07

Praznovali rojstni dan

Ob 124. rojstnem dnevu šole v Podljubelju so se spomnili dolgoletne učiteljice Milke, učenci so tudi zaigrali v njenih kostumih. Praznično je pri njih tudi zato, ker so dobili novo sodobno učilnico.