Vse več nesreč okoli martinovega
Do konca tega tedna poteka nacionalna preventivna akcija za preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola. V terenskih akcijah bo 53 občinskih Svetov za preventivo in vzgojo v cestnem prometu razdelilo 6300 brošur Varno brez alkohola, razobesili bodo 850 plakatov in razdelili 500 alkotesterjev.
V času preventivne akcije na slovenskih cestah poteka tudi poostrena policijska kontrola. Poostren nadzor uporabe alkohola v prometu lahko pričakujete še naslednji mesec, v "veselem decembru", ko bodo aktivnosti tudi evropsko usklajene.
Slovenci smo po porabi alkohola še vedno visoko nad evropskim povprečjem. Na leto prebivalec, starejši od 15 let, v povprečju popije enajst litrov čistega alkohola.
Petega novembra se je začela druga letošnja nacionalna preventivna akcija za preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi v prometu, ki poteka do 14. novembra. Akcijo koordinira Agencija za varnost prometa v sodelovanju s policijo in nevladnimi organizacijami. V tem času se je in se še bo zvrstilo več izobraževanj in dogodkov po več mestih v Sloveniji. Začeli so že 21. oktobra pred gimnazijo v Kranju, kjer so se lahko obiskovalci preizkusili na različnih preventivnih napravah, 26. novembra pa na Jesenicah pripravljajo delavnico z naslovom Vozim, vendar ne hodim.
Varnost je na nižji ravni kot lani
Policija ugotavlja, da je, upoštevaje število in posledice prometnih nesreč, predvsem glede smrtnih posledic in hudih telesnih poškodb varnost cestnega prometa v primerjavi z enakim obdobjem lani na nižji ravni. To zgovorno kaže statistika. Zloraba alkohola je do 15. oktobra letos botrovala 1104 prometnim nesrečam, 546 telesnim poškodbam in 25 smrtnim žrtvam. V prvih petih mesecih letošnjega leta (od 1. januarja so 31. maja) je zaradi vinjenih povzročiteljev umrlo sedem oseb, v naslednjih štirih mesecih in pol (od 1. junija do 15. oktobra) pa kar 18. Povprečna stopnja med vsemi alkoholiziranimi povzročitelji prometnih nesreč letos znaša 1,42 promila, lani pa 1,40 promila. Vsi povzročitelji smrtnih prometnih nesreč so bili moški, izstopajo povzročitelji, stari od 25 do 34 in od 45 do 54 let, vozniki osebnih avtomobilov in motornih koles. Med vzroki za nastanek smrtnih prometnih nesreč pri alkoholiziranih povzročiteljih prednjačita neprilagojena hitrost (13 umrlih) in nepravilna stran/smer vožnje (9 umrlih). Letos sta dve smrtni žrtvi v prometu povzročila tudi vinjena mladostnika, stara od 15 do 17 let. Neodgovorno in nepremišljeno vedenje zaradi pitja alkohola prinaša težke posledice. Alkohol ni kriv za prometno nesrečo. Odgovoren je človek, ki se alkoholiziran usede za volan in nesrečo povzroči. Vsako dvanajsto prometno nesrečo in vsako tretjo prometno nesrečo s smrtnim izidom povzročijo alkoholizirani udeleženci v prometu.
Na agenciji so podrobneje primerjali podatke o prometnih nesrečah, povzročenih zaradi alkohola, v 12 statističnih regijah, na katere je razdeljena Slovenija. Po številu prometnih nesreč, povezanih z alkoholom, statistično negativno izstopajo posavska regija s 6,88 prometne nesreče na deset tisoč prebivalcev, jugovzhodna Slovenija s 6,53 prometne nesreče na deset tisoč prebivalcev, obalno-kraška s statistično 6,43 prometne nesreče na deset tisoč prebivalcev in savinjska regija s 6,2 prometne nesreče na deset tisoč prebivalcev.