Kranjski orel »pristal«
Pri taborniškem domu Puščava, tik pod Sv. Joštom, je pred nedavnim »pristal« največji orel daleč naokrog. Za spodbudo najmlajšim pohodnikom so veliko leseno skulpturo orla postavili kranjski taborniki.
Kranj – Krokodil na eni najbolj obleganih pešpoti na Sv. Jošt ni več sam. Tisti krokodil, ki naj bi pred dvema letoma nasledil svojega takrat 44-letnega predhodnika – trenutno nas nekje na polovici Sodarjeve poti še vedno pozdravita oba – in so ga še posebno veseli otroci, ki se skupaj s starši vzpenjajo na priljubljeni hrib nad Kranjem. Ob taborniškem domu Puščava, ko nam ostane le še nekaj minut hoda do vrha, se mu je v petek pridružil orel. Tako kot njegov brat krokodil je tudi ta veliki leseni ptič »pristal« na povabilo kranjskih tabornikov.
»Ob nadaljevanju postavljanja lesenih skulptur na pravljični poti na Sv. Jošt smo se tokrat odločili za kranjskega orla, saj je ta tako v grbu našega mesta kot kranjskih tabornikov. Da je orel pravi izbor, me je prepričal tudi prijatelj zgodovinar Klemen Škrjanec, ki je kranjskega orla obravnaval v svoji diplomski nalogi,« je povedal glavni pobudnik akcije postavitve kipov Klemen Markelj iz Zveze tabornikov občine Kranj. »Skupaj s krokodilom bo naš ptič, ki smo mu že nadeli ime Tabi, navdih in dodatna animacija za otroke pri hoji na Sv. Jošt, hkrati pa ga vidimo tudi v smislu pozitivnega odnosa do narave, ki ga gojimo taborniki in ga želimo spodbuditi tudi pri otrocih.«
Tako kot krokodila se je tudi orla lotil tabornik, sicer pa kipar in znani režiser ter scenograf Kranjčan Miha Knific. Kakih 14 dni ga je ustvarjal skupaj z Blažem Bačarjem, sodelavcem iz podjetja Utopia film. »Izdelan je iz hrastovega lesa, njegove točne teže ne poznam, glede na to, da je bil prevelik za kombi in smo ga morali pripeljati z avtovleko, pa ima zagotovo težo manjšega avtomobila,« pove Pipi, kot je taborniško ime Mihe Knifica. Ob orlu, ki čez krila meri več kot tri metre, so postavili tudi informativno tablo, na kateri izvemo, da velja korenine kranjskega orla iskati v 13. stoletju, ko so vladarja višav v grbu imeli grofje Andeško-Meranski, takratni fevdalni posestniki teh krajev. Orel pa je tudi kralj ptic in predstavlja dostojanstvo, pogum, plemenitost, pravičnost in krepost.
Kranjski taborniki ob pravljični poti na Sv. Jošt načrtujejo še tri lesene skulpture, prvi bo ob začetku poti polž, naslednja čebela, po krokodilu in orlu pa bodo na vrhu otroci lahko zavriskali pri gamsu. Kip orla je svečano odkrila tabornica Gaja Lia Vražič, ki je v petek praznovala 14. rojstni dan, idejo pravljične poti in novega kipa pa je v imenu tokratnega pokrovitelja, Mestne občine Kranj, pozdravil podžupan Robert Nograšek.