Ne odlašajte z gnojenjem
Kmetije imajo le še do vključno 14. novembra čas, da izpraznijo skladišča gnojnice in gnojevke in s tem pripravijo dovolj prostora za skladiščenje v obdobju prepovedi gnojenja.
Pri razvozu živinskih gnojil na kmetijska zemljišča drugih kmetij mora kmetija v poseben obrazec vpisati, komu, kdaj in koliko gnojil je odpeljala tja, to pa mora v evidenco gnojenja vpisati tudi kmetija, ki je prejela gnojila.
Kranj – Z gnojnico in gnojevko je dovoljeno gnojiti njive in travnike le še do vključno 14. novembra, dan kasneje, torej 15. novembra, bo začela veljati prepoved, ki bo veljala do 1. marca, za njive, na katerih rastejo ozimna žita, trave ali travno-deteljne mešanice oziroma bodo na njih posejana jara žita, pa do 15. februarja. Prepoved gnojenja s hlevskim gnojem bo začela veljati 1. decembra in bo trajala do 15. februarja. Za gnojenje z mineralnimi gnojili, ki vsebujejo dušik, velja prepoved od 15. oktobra do 1. marca, izjema so le ozimna žita in sejano travinje, za katera velja prepoved od 1. decembra do 15. februarja.
»Poleg predpisanih časovnih prepovedi je treba upoštevati tudi omejitve, ki veljajo za zemljišča v nagibu. Na strminah z več kot 20-odstotnim nagibom je zaradi možnosti odtekanja po strmini navzdol dovoljeno gnojiti do dvajset kubičnih metrov gnojnice ali gnojevke na hektar,« opozarja Marija Kalan, specialistka za rastlinsko pridelavo v Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj, in dodaja, da je pri gnojenju z živinskimi gnojili treba upoštevati tudi prepoved gnojenja v priobalnem pasu površinskih voda. Ob vodah prvega reda je prepovedano gnojiti v 15-metrskem priobalnem pasu tekočih in stoječih voda, ob vodah drugega reda pa v 5-metrskem pasu. Odtekanje gnojnice in gnojevke v površinske vode je še posebno nevarno na zemljiščih, ki so nagnjena k vodam, in v primerih, če pride po gnojenju do obilnejših padavin.
»Brezpogojna prepoved gnojenja kmetijskih zemljišč velja tudi v primerih, ko so tla zmrznjena, zasnežena ali zasičena z vodo in torej uporaba živinskih gnojil ni smiselna in strokovno utemeljena ali tehnično izvedljiva,« pravi Kalanova in še dodaja, da naj kmetje z razvozom živinskih gnojil ne čakajo do zadnjih dni. Tudi letos ni pričakovati, da bi ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano podaljšalo obdobje razvoza gnojevke in gnojnice, saj ne bo izpolnjen osnovni pogoj za podaljšanje, to je dvajset zaporednih dni z dežjem.