Med prvimi so se po poti odpravili učenci dveh prvih in enega tretjega razreda Osnovne šole Gorje. Z zanimanjem so poslušali vodnikovo razlago, marsikaj zanimivega pa so o Gorjah, njihovih znamenitostih in ljudeh vedeli in povedali tudi oni.

Uredili novo pohodno pot

V Gorjah so uredili novo krožno tematsko pot kulturne in naravne dediščine. Speljana je od cerkve skozi jugozahodni del Zgornjih Gorij, mimo Vrta okusov in čez pobočja, kjer so nekoč gojili ribez, do vrha Obočnice, kjer se odpirajo razgledi na gorjanske vasi.

Zgornje Gorje – Pestremu naboru urejenih oziroma označenih pohodniških poti so v Gorjah nedavno dodali še eno; speljali so jo po središču in v neposredni okolici vasi, poimenovali Potepinka Gorjanka in v njej povezali naravne in kulturne znamenitosti kraja.

»Imamo veliko poti, po katerih obiskovalci raziskujejo predvsem naravne lepote naših krajev, zdaj pa smo pomislili, da bi bilo prav, da bi krajšo pohodno pot uredili tudi za nas, ki tu živimo,« je razloge za to, da so v krožno pot povezali cerkev sv. Jurija, kjer se pot začne, z domačijami, ki še nosijo stara hišna imena, in hiše, kjer so živeli znani in pomembni Gorjanci, kot so bili učitelj Janko Žirovnik, eden ključnih ljudi, zaslužnih za gradnjo prvega kulturnega doma, pisatelj Matej Tonejc in ustanovitelj Gorjanske godbe Anton Kocjančič.

Pot vodi mimo kapelice s kipom svetega Jurija, nato pa zavije na pobočja, kjer so Gorjanci po drugi svetovni vojni množično gojili ribez, danes pa se na robu vasi razvija vse bolj znana sonaravna ekološka kmetija Vrt okusov, ki jo vodi Mateja Reš.

Zadnji del poti je speljan na ledeniško moreno, poimenovano Obočnica. Z vrha prijaznega griča se ponuja čudovit razgled nad gorjanskimi vasmi. Kot pove Tomaž Bregant iz Turističnega društva Gorje, so jo prav zaradi razgledov ljudje od nekdaj radi obiskovali, kar kaže tudi na vrhu zgrajena kapelica, do katere se je še nedolgo nazaj vsako leto ob krščanskem prazniku svetega rešnjega telesa vila procesija vernikov.

Bregant upa, da se bodo po poti radi odpravili predvsem otroci in da jo bodo s pridom uporabljali tudi v bližnji šoli kot del učnega procesa.

»Želimo pa si tudi, da bi obiskovalce tisto, kar bodo izvedeli in odkrili na poti, navdušilo za nadaljnja raziskovanja kulturne in naravne dediščine Gorij.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / sreda, 2. maj 2018 / 14:27

Reka ljubezni

Odkar na malih zaslonih lahko spremljamo izvirno slovensko serijo Reka ljubezni, postajata Krka in Krška jama še bolj priljubljeni med izletniki. Ali je Krka res reka ljubezni, pa smo se prejšnji tede...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 24. september 2012 / 07:00

Torta in žogica za golf

Dobrodelni turnir prijateljstva za pokal Save in petinsedemdeseti rojstni dan kraljevega igrišča.

Zanimivosti / ponedeljek, 24. september 2012 / 07:00

Anketa: Ob nalivih še vedno slabo spijo

Kroparjem, ki so doživeli vodno ujmo leta 2007, bo deroča voda, ki je rušila vse pred seboj, za vedno ostala v spominu. Domačine smo povprašali, ali se po končani obnovi počutijo varneje kot prej.

Humor / ponedeljek, 24. september 2012 / 07:00

Ta je dobra

Kitajska roba Mujo se sprehaja po sarajevski čaršiji in opazi človeka, ki prodaja očala. Ta mu reče: »Bi mogoče imeli res specialna očala?« Mujo: »Naj...

Kultura / ponedeljek, 24. september 2012 / 07:00

Dežela porisanega papirja

Nekaj na papir. Naj danes bralca, jutri pa obiskovalca in gledalca ne zavede ta nekoliko plah naslov razstave akademskih slikarjev Zvonka Čoha in Milana Eriča v Galeriji Prešernovih nagrajencev v Kran...

Šenčur / ponedeljek, 24. september 2012 / 07:00

Sprehod ob Kokri tudi poučen

Pet informativnih tabel in geološka piramida na približno 1200 metrov dolgem odseku sprehajalne poti ob Kokri med Visokim in Hotemažami sprehajalca seznanjajo s posebnostmi živahne reke.