Med prvimi so se po poti odpravili učenci dveh prvih in enega tretjega razreda Osnovne šole Gorje. Z zanimanjem so poslušali vodnikovo razlago, marsikaj zanimivega pa so o Gorjah, njihovih znamenitostih in ljudeh vedeli in povedali tudi oni.

Uredili novo pohodno pot

V Gorjah so uredili novo krožno tematsko pot kulturne in naravne dediščine. Speljana je od cerkve skozi jugozahodni del Zgornjih Gorij, mimo Vrta okusov in čez pobočja, kjer so nekoč gojili ribez, do vrha Obočnice, kjer se odpirajo razgledi na gorjanske vasi.

Zgornje Gorje – Pestremu naboru urejenih oziroma označenih pohodniških poti so v Gorjah nedavno dodali še eno; speljali so jo po središču in v neposredni okolici vasi, poimenovali Potepinka Gorjanka in v njej povezali naravne in kulturne znamenitosti kraja.

»Imamo veliko poti, po katerih obiskovalci raziskujejo predvsem naravne lepote naših krajev, zdaj pa smo pomislili, da bi bilo prav, da bi krajšo pohodno pot uredili tudi za nas, ki tu živimo,« je razloge za to, da so v krožno pot povezali cerkev sv. Jurija, kjer se pot začne, z domačijami, ki še nosijo stara hišna imena, in hiše, kjer so živeli znani in pomembni Gorjanci, kot so bili učitelj Janko Žirovnik, eden ključnih ljudi, zaslužnih za gradnjo prvega kulturnega doma, pisatelj Matej Tonejc in ustanovitelj Gorjanske godbe Anton Kocjančič.

Pot vodi mimo kapelice s kipom svetega Jurija, nato pa zavije na pobočja, kjer so Gorjanci po drugi svetovni vojni množično gojili ribez, danes pa se na robu vasi razvija vse bolj znana sonaravna ekološka kmetija Vrt okusov, ki jo vodi Mateja Reš.

Zadnji del poti je speljan na ledeniško moreno, poimenovano Obočnica. Z vrha prijaznega griča se ponuja čudovit razgled nad gorjanskimi vasmi. Kot pove Tomaž Bregant iz Turističnega društva Gorje, so jo prav zaradi razgledov ljudje od nekdaj radi obiskovali, kar kaže tudi na vrhu zgrajena kapelica, do katere se je še nedolgo nazaj vsako leto ob krščanskem prazniku svetega rešnjega telesa vila procesija vernikov.

Bregant upa, da se bodo po poti radi odpravili predvsem otroci in da jo bodo s pridom uporabljali tudi v bližnji šoli kot del učnega procesa.

»Želimo pa si tudi, da bi obiskovalce tisto, kar bodo izvedeli in odkrili na poti, navdušilo za nadaljnja raziskovanja kulturne in naravne dediščine Gorij.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 20. november 2017 / 19:17

Slavo Žirov ponesel v svet

Ob devetdesetletnici rojstva žirovskega slikarja, pisatelja in glasbenika Jožeta Peternelja - Mausarja so v Kulturnem središču Stare Žiri odprli razstavo njegovih del ter osebnih predmetov iz Loškega...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / ponedeljek, 19. januar 2015 / 15:24

Moja večna strast je psihologija

Napovedovalcem vremena se pogosto zgodi, da jih mimoidoči pocukajo za rokav in povprašajo za vreme. Tudi 23-letna Kranjčanka Pia Škofic, ki se je jeseni pridružila ekipi Planet TV, ni nobena izjema...

Bohinj / ponedeljek, 19. januar 2015 / 14:52

Bohinjci za dolgoročno sodelovanje z železnicami

Turizem Bohinj je podpisal pogodbo o sodelovanju s Slovenskimi železnicami.

Gospodarstvo / ponedeljek, 19. januar 2015 / 14:49

NFD Holding iz prisilne poravnave v stečaj

V postopku prisilne poravnave je 25 upnikov prijavilo za 65,7 milijona evrov terjatev, med največjimi upniki sta tudi Sava in Gorenjska banka.

GG Plus / ponedeljek, 19. januar 2015 / 14:48

Ko igram iz srca, ne iz glave

Vesna Slapar je prejela Severjevo nagrado za igralske dosežke v zadnjih letih, predvsem za vlogo trinajstletne deklice s posebnimi potrebami v uprizoritvi Pri Hlevarjevih, ki so jo v Prešernovem gleda...

Gospodarstvo / ponedeljek, 19. januar 2015 / 13:27

Država manj za zavarovanje

Država je za zavarovanje nasadov, posevkov in plodov znižala prispevek k premiji s 40 na 20 odstotkov, za živali in ribe pa s 30 na 20 odstotkov.