V Squash klubu Škofja Loka so primat najprej prevzeli med mladinci, nato tudi med člani. Brat in sestra Luka in Nina Kustec sta aktualna državna prvaka. Na fotografiji z očetom Gregorjem Kustecem (desno), ki je tudi predsednik kluba in zveze, ter trenerjem Goranom Vučkovičem. / Foto: Maja Bertoncelj

Najboljši skvoš klub v Sloveniji

To je Squash klub Škofja Loka. Iz njihovih vrst prihajata tudi aktualna članska državna prvaka, brat in sestra Nina in Luka Kustec. Slednji je vodilni na slovenski moški jakostni lestvici, pri ženskah pa je na vrhu Pika Rupar, prav tako iz škofjeloškega kluba.

»Kot klub smo dobro organizirani. Podprte imamo vse stebre, finančno so stvari urejene, imamo najboljši stalen trenerski kader v Sloveniji.«

Škofja Loka – Gorenjska je vodilna v Sloveniji tudi v skvošu. To potrjuje že sam pogled na moško in žensko jakostno lestvico.

Brat in sestra prvaka

Pri moških je na vrhu Luka Kustec, pri ženskah pa Pika Rupar, oba člana Squash kluba Škofja Loka, oba še mladinca do 19 let. Luka in njegova sestra Nina sta tudi aktualna članska državna prvaka, kar se je zgodilo prvič. V deseterici na obeh lestvicah je poleg škofjeloškega kluba z Gorenjskega zastopan še Squash klub Lesce Bled in Squash klub Kranj. Pred kratkim so Gorenjci blesteli tudi na balkanskem posamičnem prvenstvu, ki je potekalo v Ljubljani. Osvojili so tri naslove: Nina Kustec med članicami, Pika Rupar med mladinkami do 19 let in Rok Repovž (Squash klub Lesce Bled) med veterani nad 35 let. Največje presenečenje je pripravila prav Kustečeva, ki v močni članski konkurenci ni bila favoritinja. »Ves čas sem verjela, da lahko zmagam. Proti nasprotnici v finalu sem dva tedna prej izgubila s 3 : 0, sem pa čutila, da če bi se mi vse poklopilo, bi lahko zmagala. Kadarkoli obstaja najmanjša možnost za zmago, verjamem, da jo lahko dosežem. To se mi je obrestovalo,« je bila zadovoljna 23-letna Nina Kustec, ki je že usmerjena proti naslednjim ciljem, med katerimi je tudi evropsko ekipno prvenstvo tretje divizije, ki bo aprila prihodnje leto v Ljubljani. Z dekleti si želi napredovanja v višjo divizijo.

Škofjeloški klub, ki je bil ustanovljen leta 2007, si je pot na slovenski vrh tlakoval skozi leta. »Vložena so leta trdega dela. Po prelomnih letih 2010, 2011, ko se je sistemsko pristopilo k delu z mladimi igralci in z glavnim trenerjem Goranom Vučkovičem, smo potrebovali nekaj let, da smo ta primat osvojili najprej pri mladincih, sedaj pa tudi pri članih. Imamo aktualna državna članska prvaka, vrsto drugih odličnih rezultatov, največji uspeh v tem letu pa so rezultati z balkanskega prvenstva, kjer je bila konkurenca res močna. Kot klub smo dobro organizirani. Podprte imamo vse stebre, finančno so stvari urejene, imamo najboljši stalen trenerski kader v Sloveniji,« je pojasnil Gregor Kustec, predsednik škofjeloškega kluba in tudi Squash zveze Slovenije pa tudi Ninin in Lukov oče. Širši javnosti je znan kot odličen rekreativni tekač. S skvošem je začel še pred tekom in ga je navdušil: »Zame je to genialni šport: fizično, tehnično, taktično, umsko ... Preskusil sem se že v številnih športih, a po vsem navedenem bi na prvo mesto dal prav skvoš.«

Optimistično naprej

Kot predsednik kluba in zveze Kustec ugotavlja, da je covid-19 velik pečat v negativnem smislu pustil tudi v skvošu, predvsem zaradi odpovedi tekmovanj. »Mladi igralci so dve leti praktično brez mednarodnih tekmovanj, ki so gonilo razvoja, napredka, treninga. Pred covidom-19 so slovenski igralci zmagovali tudi že na največjih turnirjih v Evropi, vse je šlo kot po maslu. Potrjeno smo imeli organizacijo evropskega ekipnega prvenstva tretje divizije, odličen masters turnir, mladinski turnir, vse v Ljubljani. Skvoš je bil v Sloveniji v tekmovalnem razmahu in čez noč se je vse skupaj podrlo. Leto in pol smo brez resnih mednarodnih tekem in to se pozna. K sreči je večina igralcev ostala v skvošu, so pa bili prikrajšani za marsikaj. Perspektiva v skvošu je bila torej odlična. Je pa seveda to šport, ki je odrinjen bolj na obrobje, predvsem na račun infrastrukture. Država v vseh teh letih ni postavila niti enega igrišča, vsa so v zasebni lasti. Nimamo športnih centrov, nimamo takšnih možnosti razvoja kot številni drugi športi. Ne mečemo pa puške v koruzo. Optimistično zremo naprej,« je še dejal Kustec.

Upajo, da bodo aprila v Ljubljani vendarle lahko gostili ekipno evropsko prvenstvo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / ponedeljek, 2. februar 2015 / 11:07

Kaj pa otrokove potrebe?

Današnja vzgoja otrok po­staja vse bolj podobna skrbno načrtovanemu projektu, v katerem je prostora za vse, razen za otroka in njegove potrebe. Potem, ko so bile v preteklosti raziskane otrokove po...

Objavljeno na isti dan


Šenčur / torek, 9. november 2021 / 11:00

Sredstva za vzgojitelja

V osnovni šoli v Šenčurju želijo za prvošolce zagotoviti pomoč dodatnega vzgojitelja.

Kronika / torek, 9. november 2021 / 21:09

Sodišče bo odločilo v sporu med T-2 in državo

T-2 z lastnikom Garnolom od države terja povrnitev škode zaradi uvedenega stečaja v višini skoraj 55 milijonov evrov.

GG Plus / torek, 9. november 2021 / 21:08

Ob njeni smrtni postelji

»Tistega 15. novembra ne bom pozabila. Okoli pol desetih me je poklicala tašča in mi povedala, da je njen Gorazd poskušal narediti samomor. 'Ti si kriva!' mi je zabrusila.«

Razvedrilo / torek, 9. november 2021 / 21:07

Slavljenci na Tangu okusov v Podvinu

Marsikdo je narobe razumel, da z dogodkom, ki so ga poimenovali Zadnji tango v Podvinu, Vila Podvin že zapira svoja vrata. A ta se bodo zaprla decembra, ko se ekipa seli v Linhart Hotel & Bistr...

Gospodarstvo / torek, 9. november 2021 / 21:05

Denar za gozdne ceste in vlake

Država namenja za urejanje gozdnih cest in vlak dva milijona evrov nepovratnih sredstev.