Po dveh letih in pol se Teden slovenske drame vrača z bogatim programom. / Foto: Igor Kavčič

Čas je za slovensko dramsko besedo

S predstavo Škofjeloški pasijon, prvo v letošnjem tekmovalnem sporedu, se bo jutri zvečer v Prešernovem gledališču začel 51. Teden slovenske drame. Ob številnih spremljevalnih dogodkih se bo do 13. novembra na festivalu zvrstilo devet izbranih predstav.

Kranj – Še preden bo publika na odru ugledala igralski ansambel domačega gledališča v predstavi Škofjeloški pasijon v režiji Jerneja Lorencija, bosta festival slovesno odprla župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec in vršilka dolžnosti generalnega direktorja Direktorata za ustvarjalnost na Ministrstvu za kulturo Barbara Koželj Podlogar. Na uvodni prireditvi bodo prav tako podelili nagradi z lani odpovedanega petdesetega Tedna slovenske drame.

Tjaši Mislej bodo podelili nagrado Slavka Gruma 2020 za besedilo Naše skladišče (v lanski sezoni so besedilo na kranjskem odru tudi krstno uprizorili) ter Varji Hrvatin nagrado za mladega dramatika 2020 za besedilo Vse se je začelo z golažem iz zajčkov.

Tako prvi večer, v nadaljevanju pa se obetajo še bogata in raznolika gledališka doživetja v tekmovalnem, spremljevalnem, dodatnem in spletnem programu. Potem ko je lani zaradi pandemije odpadla jubilejna izvedba festivala in je bil 51. Teden slovenske drame v tradicionalnem terminu konec marca odpovedan, je praznik slovenske dramatike zdaj končno tu. »Zelo sem vesel, da bomo tokratno, 51. edicijo festivala lahko izpeljali, in to v izjemnem novembrskem terminu,« je v pozitivnem duhu povedal direktor Prešernovega gledališča Kranj Jure Novak, ponosen na gledališko ekipo in zunanje sodelavce, ki so v težkih in nepredvidljivih pogojih pripravili tako ambiciozen in življenja poln festivalski program. »Selektorjev izbor poka po šivih od odličnih, gledljivih predstav, ki so povečini nastajale za zaprtimi vrati gledališč in prav vse nosijo energijo, željo, da planejo na odre in pred ljudi. Dodatni program se šibi pod težo tehtnih, relevantnih dogodkov in novitet, predstavljali bomo prelomne publikacije, resne študije, ostra mnenja, drzne koncepte in razgibane ritme. Festival je zrel, preizkušen in stabilen. Hkrati pa imamo v Prešernovem gledališču Kranj z njim še velike načrte, mladostno in vitalno je zazrt v prihodnost.«

Kvaliteta in raznolikost

Selektor letošnjega festivala Rok Andres si je kljub epidemiji in zato okrnjeni gledališki dejavnosti v letu 2020 ogledal kar 38 uprizoritev, nastalih po slovenskih dramskih predlogah. Ugotavlja, da kondicija slovenske dramatike kljub neugodnim razmeram ni opešala. »S časovne distance lahko rečem, da je program nekakšen prerez raznolikih pristopov, procesov, generacij, estetik in producentov. V selekciji tekmovalnega in spremljevalnega programa ter spletnih projektov se kaže kar najširši razpon načinov uprizarjanja slovenske dramatike,« poudarja Rok Andres, ki je v selekciji poleg kvalitete uprizoritev zasledoval tudi raznolikost. V selekcijo tekmovalnega programa je uvrstil šest uprizoritev, pet v selekcijo spremljevalnega programa (predstavi Žalostinke in Sedem vprašanj o sreči zaradi objektivnih razlogov producenta ne bosta uprizorjeni), videli pa bomo tudi tri projekte spletnega programa. Prav slednje bodo najbolj odražale čas, ki nas obdaja. »Uprizoritvene ekipe posegajo po novih besedilih, velik delež nastane med samim ustvarjalnim procesom, vidna je zastopanost mlade generacije avtoric in avtorjev. Močno je prisotno družbeno angažirano gledališče, delež krstnih izvedb je visok, pogoste so igralske avtorefleksije ... Naš čas definirajo avtorski pristopi k besedilu in razumevanje dramskega besedila kot izhodiščnega teksta, na katerega se uprizoritvena ekipa opira ali nanj improvizira. Dramsko besedilo vse pogosteje nastane v procesu nastajanja uprizoritve, kar potrjujeta tudi pogled na prispela besedila za Grumovo nagrado zadnjih let in program 51. Tedna slovenske drame,« še dodaja selektor. Natančen pregled programa je bil objavljen v petkovi številki časopisa in je na voljo na spletni strani tsd.si.

Fantastično-utopične teme

Strokovna žirija v sestavi Srečko Fišer (predsedujoči), Matej Bogataj in Amelia Kraigher je že do konca februarja opravila svoje delo, v branje pa je dobila 36 besedil za nagrado Slavka Gruma in enajst besedil mladih dramatičark oziroma dramatikov. Grumovo nagrado je soglasno podelila Maji Šorli za besedilo Tega okusa še niste poskusili, dobitnica nagrade za mladega dramatika pa je Nina Kuclar Stiković za besedilo Jutri je v sanjah izgledal drugače. Prav tako je že od pomladi znan prejemnik Grün-Filipičevega priznanja, ki ga Teden slovenske drame bienalno podeljuje za dosežke na področju dramaturgije in teatrologije – prejme ga Milan Ramšak Marković.

Tokrat je bil natečaj prvič izpeljan po spremenjenih propozicijah, ki predpisujejo, da lahko sodelujejo samo neobjavljena in neuprizorjena besedila. Kot je dejal Srečko Fišer, je bila količina prispelih besedil v okviru pričakovanega, je pa žirija pogrešala besedila nekaterih nominiranih avtorjev iz prejšnjih sezon. »Epidemija je po vsem sodeč tudi kreativne potenciale slovenskih dramatikov bolj inhibirala kot spodbudila; sicer pa najtežji del epidemije sega čez časovni okvir pričujočega natečaja, pa tudi nasploh neposredna aktualnost ni najboljša navdihovalka. To ne pomeni, da so besedila ignorirala takrat (in še vedno) najbolj žgočo svetovno temo: je močno in na različne načine navzoča, a v celoti je mogoče reči, da mora tematika še ustvarjalno dozoreti,« je povedal Fišer in dodal, da so v besedilih izrazito prisotne fantastično-utopične teme, še bolj kot utopične pa distopične. Sicer pa, kot je še dejal, žirija v vseh treh razpisih, ki so bili v njeni pristojnosti, ni iskala trendovskega, marveč tisto, kar na svojem področju kaže najboljši spoj človeške vsebine in umetniške artikulacije; kar je definicija umetniškega dela.

Simpozij o Šeligu

V soboto bo v prostorih Slovenskega gledališkega inštituta potekal simpozij z naslovom Magično gledališče Rudija Šeliga. »Dramski opus Rudija Šeliga nas tudi danes navdihuje s svojo magično kot tudi družbenokritično močjo. Simpozij o Šeligovi dramatiki je priložnost, da na novo premislimo dramatikov literarni in gledališki kozmos. Na celodnevnem simpoziju, ki bo potekal v prostorih Slovenskega gledališkega inštituta, se bo sedem prominentnih udeležencev z različnih področij in generacij soočilo z njegovim opusom: dr. Anja Bajda, Andraž Gombač, dr. Eva Kraševec, dr. Svetlana Slapšak, Dorian Šilec Petek, Vilma Štritof in dr. Tomaž Toporišič. Predstavitvam bo sledila okrogla miza, ki jo bo vodil dr. Rok Andres,« je povedala avtorica koncepta in vodja simpozija Marinka Poštrak.

Zanimiv bo tudi Dramski IzZoom, pri katerem gre za projekt razvoja dramskega pisanja za virtualni prostor. Idejna vodja projekta Kim Komljanec je povedala, da gre za gledališče na spletu, kjer se igralci in občinstvo srečujejo v skupnem emocionalnem in kognitivnem prostoru, čeprav fizično niso skupaj. »S tem projektom končno tudi v Sloveniji vstopamo v polje spletnega gledališča, ki se odvija v virtualnem prostoru,« poudarja Kim Komljanec. V dodatnem programu sledita tudi dva koncerta: Janez Škof in Marjan Stanić ter duo Simpatico.

Letos bodo 13. novembra na sklepni slovesnosti 51. Tedna slovenske drame podelili osem nagrad. Poleg že ustaljenih (nagrada Slavka Gruma, nagrada za mladega dramatika, bienalno Grün-Filipičevo priznanje, Šeligova nagrada in nagrada občinstva) bodo podelili še tri nove nagrade: nagrado Tedna slovenske drame za najboljšo igralko, igralca in posebno nagrado po izboru žirije. Naj se torej festival začne.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sobota, 6. julij 2013 / 08:54

Višji DDV prazni denarnice

Kljub temu da številni trgovci in ponudniki storitev trdijo, da bodo spremembe cen, če sploh, malenkostne, si bodo potrošniki lahko privoščili manj. Državna blagajna po drugi strani zaradi dviga davka...

Objavljeno na isti dan


Splošno / ponedeljek, 7. april 2008 / 07:00

Na zmenek v Vietnam

Prvi zmenek sta imela v Siriji. Tam sta se pravzaprav spoznala. Potem je sledilo nekaj zmenkov v Sloveniji. In ko sta bila že nekaj časa par, sta imela zmenek v Egiptu. In nato v Zambiji. Letos pa sta...

Splošno / ponedeljek, 7. april 2008 / 07:00

Zdravje ob Ivanovem izviru

Razkrižje je kraj v Prlekiji, ki vabi z naravno in zgodovinsko dediščino. V okolici zdravilnega Ivanovega izvira je 22 energetskih točk. Lepa pot vodi ob reki Ščavnici do Mure.

Splošno / ponedeljek, 7. april 2008 / 07:00

Srečni upokojenci

Ko me je urednik te priloge nagovoril, naj napišem nekaj o svojih pogledih na upokojenski staž, sem kar hitro pristal.

Splošno / ponedeljek, 7. april 2008 / 07:00

Starost je stresno obdobje

Vid Pečjak, doktor psihologije, dolgoletni univerzitetni profesor in avtor leposlovnih knjig, med katerimi še posebej izstopa mladinsko znanstveno-fantastično delo Drejček in trije Marsovčki, se strok...

Prosti čas / ponedeljek, 7. april 2008 / 07:00

Vižanje s harmoniko

Na Vižanju s harmoniko se je pokazalo, da se za mladi rod poljanskih harmonikarjev ni bati.