Stanislav Knez je imel na Starem gradu še veliko načrtov, a o njihovi realizaciji zdaj ne razmišlja več.

Razgledna ploščad sameva

Minevata že dve leti in pol, odkar je Stanislav Knez na Starem gradu nad Kamnikom postavil razgledno ploščad. Ta je praktično dokončana, a za obiskovalce zaprta. Zataknilo se je pri nadgradnji projekta s paviljonom, ki pa dovoljenj (še) nima, lastnik pa se, razočaran nad ravnanji uradnikov, s projektom zdaj ne želi več ukvarjati.

Kamnik – Razgledna ploščad na Starem gradu je projekt, ki so se ga veselili številni ljubitelji razgledov in mnogi se danes povzpnejo do nje, saj se objekt vidi že od daleč. A ob prihodu naletijo na zaščitno ograjo in napis o prepovedi dostopa, saj da je gibanje po ploščadi smrtno nevarno. Objekt namreč ni povsem dokončan in je kot tak za javnost zaprt.

Kaj se dogaja s projektom, ki bi lahko bil ena največjih kamniških turističnih znamenitosti in je v spomladanskem času prejel inšpekcijsko odločbo za rušitev, smo se pogovarjali z lastnikom starograjskega hriba in investitorjem Stanislavom Knezom. Ta nam v uvodu pojasni, da je imel za razgledno ploščad, ki je v dokumentih opredeljena kot enostavni objekt, vso potrebno dokumentacijo in sklep Upravne enote Kamnik, ki je jasen, da se to lahko postavi in da gradbeno dovoljenje za tako obliko gradnje po veljavnih prostorskih aktih ni potrebno. »Na podlagi tega sklepa smo ploščad tudi začeli postavljati. Vzporedno pa sva s projektantom in arhitektom Tomažem Schleglom začela spoznavati, kako zelo velik potencial ta projekt v resnici ima za Stari grad, Kamnik in širšo okolico. Spoznal sem, da bo projekt svoj namen v celoti dosegel skupaj s paviljonom, ki ga želim postaviti ob ploščadi, v njem pa bi na strokoven način predstavili zgodovino Kamnika in te grajske posesti. Da pa bi paviljon, ki je bil naknadno umeščen v projekt, lahko zgradili, pa potrebujemo vsa soglasja, gradbeno dovoljenje in v nadaljevanju tudi uporabno dovoljenje. Zavod za varstvo kulturne dediščine (ZVKD) bi nam moral podeliti soglasje za kategorizacijo zemljišča v stavbno zemljišče. Pri gradnji ploščadi sta nenehno sodelovala projektant in odgovorna konservatorka – pregled nad gradnjo in vso potrebno dokumentacijo sem jima v celoti prepustil. A kot kaže, sta se v tem času sprla in pridobitev soglasja ZVKD za postavitev tega paviljona je začela pešati. Odgovorov ne dobim. Sam sem bil v ta projekt pripravljen vložiti veliko denarja, energije in svojega časa, a sem naletel na nerazumne ovire. Dobro vem, da se moram držati vseh predpisov in ne nameravam jih kršiti, a strokovne institucije bi morale biti tu zato, da nam pri projektih pomagajo in nas usmerjajo, ne pa da nam delo onemogočajo. Ko sem prepoznal vso to zlobo, nestrokovnost in nevoščljivost nekaterih pristojnih uradnikov in njihovo ravnanje, ki zavira napredek gospodarstva in povzroča le kaos in posledično nevarnost okolice za ljudi, sem se odločil, da projekt zaustavim, saj preprosto ne verjamem nikomur več. Vse skupaj za zdaj zato puščam ob strani,« nam pojasni Stanislav Knez, ki je v projekt vložil približno 400 tisoč evrov, in nadaljuje. »Posledica vsega je, da razgledna ploščad stoji, a kot lastnik ne morem zagotoviti primerne varnosti. Zaščitne ograje neznanci namreč večkrat odstranijo, na ploščad plezajo od vsepovsod, opozorilne table so potrgali, nedavno pa so s tečajev sneli tudi jeklena vrata. Projekt stoji zaradi neaktivnosti uradnikov, zato razmišljam tudi o pridobitvi pravne podlage za možnost odškodninske tožbe,« nam je pojasnil in še, da je največja žrtev postopkov lokalna skupnost, saj posledično tudi o projektih, ki jih je tu še nameraval izpeljati in financirati (spust z jeklenico z Velike Špice, dvigalo na Stari grad in samooskrbna ekološka turistična vas ob poti proti Zgornjim Palovčam) ne razmišlja več, prav tako verjetno ne bo dal več soglasja vsem, ki njegove površine uporabljajo.

Želi si, da bi bila v postopkih sprememb občinskega prostorskega načrta Občina Kamnik bolj dejavna, zato smo za komentar povprašali tudi župana Mateja Slaparja. »Razgledna ploščad je za kamniški turizem zelo zaželena, dejstvo pa je, da je vedno vse treba graditi v skladu z dopustnimi možnostmi in pogoji, ki jih določa občinski prostorski načrt (OPN). Ta v tem trenutku tega ne dovoli. Kar nekaj sestankov na ministrstvu za kulturo smo že imeli tudi na to temo, saj jih poskušamo prepričati, da samega razpadajočega obzidja na Starem gradu ne bo gledal nihče. Počasi jih prepričujemo, da bo to dodatna ponudba, ki jo potrebujemo. Verjamem, da smo na pravi poti in da bodo v dopolnjenem OPN te stvari potrjene. Paviljon, ki ga ob razgledni ploščadi želi zgraditi gospod Knez, namreč mora biti umeščen v OPN, pred tem gradnja pač ni mogoča,« nam je pojasnil župan, prepričan, da gredo pogovori v pravo smer.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 25. junij 2010 / 07:00

"Cene, hvala, nekaj smo pa le naredili!"

Kranj in Radovljica sta se v ponedeljek še enkrat povezala v spominu na nedavno preminulega umetnostnega zgodovinarja, likovnega kritika, muzealca in konservatorja, doktorja znanosti, humanista in čas...

Objavljeno na isti dan


Kronika / / 13:34

Matevž »izgubil očetovstvo«

Na sojenju Matevžu Logarju iz Podvrha zaradi nezakonitega zadrževanja rjavega medveda je pričal obtoženčev oče in skušal čim bolj razbremeniti sina.

Šport / / 13:28

Primožič drugi na Madžarskem

Na 212 kilometrov dolgem teku okoli Blatnega jezera na Madžarskem je gorenjski ultramaratonec Lojze Primožič zaostal le za rekorderjem in zmagovalcem Ivanom Cudinom.

Bled / / 13:27

Trikotničarka pod nadzorom

Več kot sto potapljačev se je v soboto že 21. leto zapored lotilo čiščenja dna in obrežja Blejskega jezera.

Škofja Loka / / 13:25

Prispevek se jim zdi previsok

Iniciativa za pravični komunalni prispevek v občini Škofja Loka nasprotuje višini komunalnega prispevka, kakršnega za priključitev na kanalizacijo z odlokom predlaga občina.

Razvedrilo / / 13:20

Pol stoletja pozneje

Ob petdesetletnici mature so se srečali trije razredi takratne Gimnazije v Kranju – 4.a, b in c – gimnazijci, ki so maturirali leta 1964. Na slavnostno srečanje so nekateri prišli tudi iz tujine, saj...