Svetnike skrbi širitev kamnoloma
Kamniški svetniki so na septembrski seji že v drugem branju potrdili prostorski akt, ki omogoča širjenje kamnoloma podjetja Calcit v Stahovici. A trinajst svetnikov je glasovalo proti.
Kamnolom se bo širil za približno trideset hektarov. Ker je eksploatacija načrtovana na severnem pobočju hriba, z južne strani (torej s ceste) ne bo vidna.
Stahovica – Družba Calcit je že februarja 2018 podala pobudo za spremembo namenske rabe prostora, ki bi jim omogočila širitev kamnoloma v Stahovici, in vse od takrat potekajo vsi postopki za pripravo in sprejem potrebnih prostorskih aktov. Občinski svet je zdaj potrdil spremembe in dopolnitve Občinskega prostorskega načrta, a čeprav bo potrebno pripraviti in sprejeti še občinski podrobni prostorski načrt za to območje, želje nekaterih nasprotnikov, da do širitve ne bi prišlo, niso bile uslišane.
Spomnimo, da se bo kamnolom širil za približno trideset hektarov, in to na območje severno od obstoječega kamnoloma na del hriba, ki je še poraščen z gozdom. Poseg bi pomenil zmanjšanje površine gozda za 27 hektarov. Ker je eksploatacija načrtovana na severnem pobočju hriba, z južne strani (torej s ceste) ne bo vidna. Kot je svetnikom predstavila vodja Oddelka za urejanje prostora Občine Kamnik dr. Marija Tadeja Ježek, se količina dnevno odkopane mineralne surovine ne bo povečala, kar posledično pomeni, da se ne bodo povečale niti prometne obremenitve tovornega prometa na javno cestno omrežje. Prav tako naj izkoriščanje na tem območju ne bi imelo vpliva na zajetje Iverje, manjši bo vpliv na vizualno degradacijo, pozitivna mnenja k širitvi pa so dali tudi vsi državni soglasodajalci v postopku. Kljub temu občinski svetniki pri obravnavi dokumenta niso bili enotni. Za jih je glasovalo petnajst, trinajst pa proti. Njihov glavni očitek je bil, da gre za prevelik poseg v prostor in za predolgo obdobje.
»Tako povečanje je preprosto preveliko in prinaša prevelik vpliv na okolje. Nihče ne ve, kaj bo čez deset let, zato bi se lahko zaščitili vsaj tako, da bi potrdili večanje po tretjinah, ne pa kar za sto odstotkov naenkrat. Pustimo kakšno odločitev tudi prihodnjim generacijam!« je v imenu svetniške skupine LMŠ, ki predloga ni podprla, dejal Igor Žavbi. Na to, da bo morala družba Calcit lokalni skupnosti v zameno dati kaj več, kot daje sedaj, je opozoril tudi Anton Tone Smolnikar (LTS), Karla Urh (LMŠ) pa je dejala, da so se občani v dolini že veselili, da kamnoloma enkrat ne bo več. »V našem koncu ni hiše, kjer ne bi bilo raka. Občanom moramo zagotoviti varnost in v zameno nekaj zahtevati, ne pa le kimati,« je še dejala.
Župan Matej Slapar je dejal, da občina mora podpreti dobro stoječo gospodarsko družbo z dobro plačanimi delovnimi mesti, »če tega ne bomo storili, bodo odšli drugam. Prepričan sem, da je prostorski akt dober in da moramo podpreti razvoj,« je med drugim dejal.