Za novo regijsko bolnišnico na Zlatem polju sta v igri dve možni lokaciji: ena je za ledno dvorano in podjetjem Flora sport, druga pa za Gimnazijo Franceta Prešerna oziroma nasproti vojašnice in Gasilsko reševalne službe Kranj. Druga (na sliki) je ocenjena kot najboljša, so pojasnili na Mestni občini Kranj. / Foto: Tina Dokl

Velika podpora bolnišnici v Kranju

Župani enajstih gorenjskih občin spodnje Gorenjske so podpisali pismo podpore za širitev regijske bolnišnice v mestni občini Kranj.

Kranj – »Za načrtovano širitev regijske bolnišnice Gorenjske naštete občine podpiramo predlagano lokacijo Zlato polje v Mestni občini Kranj. Gradnja novih bolnišničnih kapacitet je pomembna na regionalni ravni in je v širšem javnem interesu,« piše v pismu podpore, ki so ga pred kratkimpodpisali župani Mestne občine Kranj in občin Cerklje, Gorenja vas - Poljane, Jezersko, Naklo, Preddvor, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki in Žiri. »Širitev splošne bolnišnice Gorenjske na območju MOK bo omogočila najlažji dostop do zdravstvenih storitev največjemu deležu prebivalstva regije, hkrati pa razpolaga z najmočnejšo zaledno infrastrukturo (stanovanjska naselja, šole, vrtci itd.), potrebno za učinkovito delovanje,« med drugim še piše v pismu podpore.

Župani so sicer v uvodu poudarili tudi skupno podporo in zahtevo, da se v prostorih obstoječih štirih gorenjskih bolnišnic – Splošna bolnišnica Jesenice, Psihiatrična bolnišnica Begunje, Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik ter Bolnišnica za ginekologijo in porodništvo Kranj – še naprej ohranjata in razvijata sekundarna in terciarna javna zdravstvena dejavnost. Prav tako so izrazili željo, da se na Jesenicah ohrani in še naprej razvija Fakulteta za zdravstvo Angele Boškin.

Kranjska lokacija najbližja največ Gorenjcem

Nova regijska bolnišnica je nujna, kar že več let potrjujejo demografski podatki, število bolnišničnih obravnav, po katerih je gorenjska uvrščena takoj za osrednjeslovensko statistično regijo, pomanjkanje prostorskih, kadrovskih in finančnih kapacitet, dotrajanost in arhitekturna neustreznost objektov, nezmožnost širitve in razdrobljenost programov oziroma dostopov do storitev zdravstvenega varstva v regiji, poudarjajo na MOK, kjer so prepričani, da Kranj ponuja najboljšo možno lokacijo za regijsko bolnišnico.

Bolnišnico bi zgradili na Zlatem polju, kjer ima MOK primerno zazidljiva in v prostorskih načrtih namembna zemljišča, ki so večinoma v lasti države. Gre za območje z vso potrebno prometno infrastrukturo, avtocestnim dostopom, neposredno bližino javnega prometa in zaledno infrastrukturo, blizu je tudi letališče, razlagajo v Kranju. »Regijska bolnišnica v Kranju bi omogočila bližino dostopa do zdravstvenih storitev največjemu deležu prebivalcev v regiji. Veseli me, da so župani desetih gorenjskih občin podprli naša prizadevanja. MOK ne bo ovirala delovanja obstoječih zdravstvenih ustanov. Podpiramo njihovo nadaljnje delovanje in razvoj. Najbolj pomembno je, da na Gorenjskem čim prej pridobimo nove kapacitete,« je povedal kranjski župan Matjaž Rakovec, ki poudarja, da bo končni odgovor o lokaciji podala stroka.

V Kranju so sicer že izdelali Elaborat umestitve Splošne bolnišnice Gorenjske v prostor. Bolnišnica na Zlatem polju bi razpolagala s šeststo posteljami, v njej bi bilo možno na letni ravni hospitalizirati 35 tisoč ljudi in opraviti 220 tisoč ambulantnih obravnav. Zaposlovala bi približno 1400 ljudi, zato v občini že delajo analizo potreb po vrtcu, osnovni šoli, prostočasnih dejavnostih …

Jeseničani se bodo borili še naprej

Kot je znano, pa si za ohranitev dejavnosti splošne bolnišnice prizadevajo tudi na Jesenicah. Župana Blaža Račiča prizadevanja Kranja za gradnjo regijske bolnišnice v njihovi občini ne presenečajo, saj se, kot pravi, vsak župan bori za razvoj svoje občine. Ne presenečajo ga niti podpisniki pisma podpore, saj so pismo podpore podpisali predvsem župani, katerih občine so bližje Kranju kot Jesenicam.

»Presenečajo pa ta prizadevanja zato, ker so tako vsem gorenjskim županom kot sami državi znana in večkrat poudarjena vsa dejstva in argumenti Občine Jesenice, zakaj je pomembno, da dejavnost splošne bolnišnice z nadgradnjo v regijsko bolnišnico ostane na Jesenicah. Če pustimo ob strani dejstvo, da imajo Jesenice že več kot 125-letno tradicijo zdravstvene dejavnosti, je treba poudariti predvsem to, da pri izbiri lokacije regijske bolnišnice odločevalci ne bi smeli upoštevati le prostorskega vidika, temveč tudi socialnega, ekonomskega, gospodarskega in izobraževalnega, ne nazadnje pa tudi zagotavljanje enakomernega razvoja delov regije. Slednjega bi se morali zavedati tudi kolegi župani pri svojih strateških usmeritvah in željah,« je dejal župan Račič. Kot je poudaril, so jasno podporo jeseniški lokaciji izrazili občinski sveti občin Kranjska Gora, Kobarid in Bovec. Zatrdil je še, da se bodo za ohranitev splošne bolnišnične dejavnosti na Jesenicah borili še naprej.

V Radovljici stavijo na podporo stroke

Radovljiški župan Ciril Globočnik podporo enajstih županov kranjski lokaciji razume predvsem kot politično podporo, medtem ko je, poudarja, radovljiško lokacijo kot optimalno podprla stroka. »Če o tem tudi sami ne bi bili prepričani, območja s prostorskim redom ne bi namenili zdravstveni dejavnosti in že pred štirimi leti pridobili analize stanja prostora in variantne rešitve umestitve bolnišnice. Tudi ta je potrdila, da osrednja lega Radovljice predstavlja najboljšo lokacijo za izgradnjo regijske bolnišnice in izboljšuje dostopnost bolnišnice v vsej Gorenjski. Predvideno območje obsega približno deset hektarov zemljišč v neposredni bližini avtocestnega priključka na jugovzhodnem robu Radovljice, ima ugodno prometno povezavo v regiji in navezavo na prometno infrastrukturo. V bližini je tudi letališče Lesce, ki omogoča helikoptersko reševanje. Sprejeti prostorski red občine pa omogoča tudi takojšnjo pripravo projektov za bolnišnico na tem območju,« je dejal.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / ponedeljek, 6. julij 2015 / 12:34

Dvorana tudi za zunanje uporabnike

Kranj – Športna dvorana Vojašnice Petra Petriča v Kranju je v uporabi že približno dve leti, Slovenska vojska pa jo v popoldanskem času oddaja v najem tudi zunanjim društvom, klubom in drugim organ...

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Čar renesančnih oblačil

Nekaj časa je že minilo, odkar je bila v škofjeloški Kašči razstava Oblačilna kultura 16. stoletja.

Splošno / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Zbrali so se na dobrodelnem teku

V športnem parku za Osnovno šolo Škofja Loka - Mesto so se prejšnji petek zbrali številni loški športni navdušenci, ki so se udeležili prvega dobrodelnega teka.

Škofja Loka / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Jubilej loških lokostrelcev

Loški lokostrelci so v zadnjih dvajsetih letih domov prinesli številne pokale in kolajne, ponosni pa so tudi, da so smetišče na Kamnitniku spremenili v enega najlepših strelišč v Sloveniji.

Škofja Loka / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Gora hotela obdržati letalo

Sanacijo kraja letalske nesreče na gori San Pietro na Korziki so pomagali izvajati tudi pripadniki GRS Škofja Loka. Njihov vodja Zvonko Korenjak pravi, da jih je spremljalo tako nemogoče vreme, kot bi...

Splošno / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Gostili so angleške učence

Osnovna šola Škofja Loka Mesto je predstavila svojo mednarodno dejavnost. V tem šolskem letu sodeluje v štirih mednarodnih projektih, ki jih je s sodelavci predstavil ravnatelj Marko Primožič.